reklama

Jak při renovaci altánu vybrat ty nejvhodnější nátěry a ochranu dřeva?

Náš seriál o renovaci starého altánu se chýlí ke konci. Bude potřeba dát altánu pěkný barevný kabátek a zajistit, aby takový kabátek nějakou dobu vydržel a my nemuseli rok co rok altán znovu přetírat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak natřít dřevěný altán, aby co nejdéle vydržel? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Renovace altánu

Starý dřevěný altán není ještě potřeba bourat, pokud je zachovalá jeho konstrukce, do altánu nezatéká a není narušena celková statika. Ve většině případů postačí celková renovace. Po zevrubné prohlídce jsme usoudili, že u altánu postačí vyměnit původní zámkovou dlažbu, která již není ani pěkná a ani funkční, a nahradit jí modernější velkoformátovou dlažbou.

Obvod celého altánu bude zpevněn betonovými tvarovkami, a ty ještě navíc vysypeme drobným štěrkem. Horní patra tvarovek pro změnu vysypeme kvalitním substrátem a osadíme je drobnými plodícími rostlinami, v našem případě jsme se pustili do výsadby jahod a vinné révy. Není nad to, mít vlastní vinohrad v altánu.

Tvarovky nahradí zděnou zeď
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tvarovky nahradí zděnou zeď

Aby se vinná réva měla po čem pnout, jedna či dvě strany altánu budou vyplněny kari sítí. Zbylé dvě vytvoří závětří z šikmo naskládaných prken. Ty vytvoří sluneční zábranu a zároveň ale umožní proudění vzduchu skrze prkna.

Do horních pater tvarovek vysadíme jahody a vinnou révu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do horních pater tvarovek vysadíme jahody a vinnou révu

Samotná dřevěná konstrukce altánu včetně střechy a nově nainstalovaných prken projde hloubkovým ošetřením a následným nátěrem.

Pro instalaci prken použijeme úhelníček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro instalaci prken použijeme úhelníček

Jak ošetřit dřevo?

Dřevo je přírodní materiál, a tudíž velmi snadno podléhá povětrnostním vlivům. Pokud vystavíte neošetřené dřevo slunci, dešti a mrazu, během poměrně krátké doby jeho povrch nejprve zešedne a začnou se v něm objevovat miniaturní trhlinky. To proto, že dřevo pracuje a neustálým vlhnutím a vysycháním začne praskat.

Takto narušený povrch dřeva je vítanou skrýší pro nejrůznější škůdce. A také je vstupní branou pro hnilobné houby a plísně. Jakmile nám takové nepříznivé vlivy naruší povrch dřeva, je celkem jisté, že se dřevo bude dále "kazit". Je tedy nanejvýš nutné povrch očistit a ošetřit.

Boční strana, skládaná z prken bude sluneční zástěnou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Boční strana, skládaná z prken bude sluneční zástěnou

Čím ošetřovat?

Ideální je fungicidní přípravek, který ve formě nátěru aplikujeme nejen na povrch, ale i do značné hloubky. 

Balakryl Napouštědlo

Bezbarvé fungicidní a insekticidní napouštědlo k napouštění dřeva pod vodou ředitelné i syntetické laky, lazury a krycí barvy.

  • zachová přirozenou kresbu dřeva
  • vhodné na zdravé i napadené dřevo
  • nevhodné pro dětské hračky
  • rychleschnoucí
  • chrání dřevo do hloubky

Vydatnost: 80–120 ml/m² v 1 vrstvě. Napouštědlo zvýrazňuje kresbu dřeva.

Fungicidní napouštědlo je určeno pro bezbarvé napouštění všech druhů dřeva v interiéru i exteriéru, kde je potřeba zabezpečit preventivní ochranu dřevěných staveb, trámů, plotů, okenních rámů, zahradního nábytku, pergol a podobně. Fungicid není určen k nátěrům dřevěných materiálů, přicházejících do přímého styku s potravinami a krmivy a pro nátěry dětských hraček, včelích úlů a skleníků. Proto používejte přípravek na ochranu dřeva bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku, které doporučuje výrobce.

Jak fungicid nanášet?

  • Obsah před aplikací důkladně protřepejte.
  • Přípravek nanášejte na suché, opracované nebo surové dřevo zbavené kůry a lýka. Povrch očistěte od prachu a nečistot. Aplikujte štětcem, válečkem, namáčením nebo impregnací ve 2 vrstvách.
  • Nanášení stříkáním je zakázáno a napuštěný povrch dřeva nesmí být broušen. Po úplném zaschnutí je nutné na ošetřený povrch aplikovat vrchní nátěr.
  • Pomůcky po použití ihned omyjte vodou, aby na nich nezůstal povlak fungicidu a ten nemohl být roznesen na další povrchy. 
Dřevo je potřeba ošetřit fungicidem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevo je potřeba ošetřit fungicidem

Nátěr dřeva

Jakmile bude fungicidní nátěr aplikovaný a dokonale zaschlý, můžeme promyslet použití vhodného nátěru na dřevěnou konstrukci.

Balakryl UNI mat

Vodou ředitelná vrchní matná barva s univerzálním použitím určená k novým i renovačním vrchním nátěrům kovu, dřeva, PVC, betonu, omítek a dalších materiálů v interiéru i exteriéru.

  • hladký matný vzhled
  • výborná odolnost vůči povětrnostním vlivům
  • snadno se aplikuje a roztírá
  • dlouhá životnost

Vydatnost: 6–9 m²/kg v 1 vrstvě. Balakryl UNI má atest pro styk s potravinami.

Pro venkovní nátěry využijte přiměřeně slunečné a teplé počasí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro venkovní nátěry využijte přiměřeně slunečné a teplé počasí

Použijeme univerzální nátěr v matném provedení, který je vhodný na všechny typy povrchů, jako je dřevo, kov nebo beton a plasty. 

Univerzální nátěr je použitelný pro nové či renovační vrchní nátěry pozinkovaného nebo ocelového plechu, hliníku, mědi, betonu, neglazované keramiky, dřeva, dřevotřískových desek, vláknocementových materiálů, těles ústředního topení, okenních rámů, dveří, zárubní, zábradlí, střech, nábytku, PVC apod. Lze jej použít pro základní i vrchní nátěry a po zředění vodou i jako napouštědlo na porézní stavební materiály.

Jak nátěr aplikovat?

  • Obsah před aplikací důkladně rozmíchejte.                                                                       
  • Dřevo, přesněji povrch dřeva, dokonale vybruste a zbavte prachu. Savé podklady napusťte zředěným univerzálním nátěrem nebo opatřete základovým nátěrem na dřevo v 1–2 vrstvách. Pro venkovní více namáhané nátěry použijte nejprve fungicidní napouštědlo na dřevo.
  • Kovový povrch je nutné zbavit rzi a očistit od mastnoty. Podklad natřete základní antikorozní univerzální barvou v 1–2 vrstvách.
  • Na takto upravené povrchy můžete nanášet neředěný ve 2–3 vrstvách v intervalu 4–6 hodin při teplotě 20 °C. Teplota podkladu a okolí nesmí klesnout pod 10 °C.
  • Pomůcky po použití ihned omyjte vodou.

Abychom docílili opravdu dokonalého nátěru, nestačí pouze správné ošetření materiálu nebo technika. Velmi důležité je také počasí a teplota. Pokud chcete natírat exteriérové předměty nebo stavby, vyčkejte na přiměřeně slunečné a bezvětrné počasí, kdy teplota nebo výrazně klesat ani stoupat. Nedoporučuje se příliš vysoká teplota nad cca 25 °C, protože nátěry v takovém počasí zasychají příliš rychle a teplem unikají do ovzduší škodlivé látky. Tím může docházet i k nadýchání se těchto výparů. Natírání tedy volíme spíše na pozdější odpolední dobu, kdy slunce již ztrácí sílu.

Klesají-li naopak teploty pod 10 °C, natírání necháme na jinou dobu. V takto nízkých teplotách totiž nátěry neschnou tak, jak by měly, přičemž společně s nižší teplotou vzniká v ovzduší vyšší vlhkost, která způsobuje na nátěrech defekty. Naopak vítaný je slabší vánek, který bude odvádět výpary z barev mimo nás. Silnější vítr už by ale mohl navát prach a nečistoty.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; Balakryl

Publikováno: 27. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová