reklama

Staré nepotřebné židle nevyhazujte, ale upcyklujte na vychytanou zahradní lavičku

Rádi byste obměnili vaše letité dřevěné židle za něco modernějšího, ale přesto je vám líto ty původní židle jen tak vyhodit? Nic nevyhazujte a dejte židlím šanci na nový život. Zkuste si z nich vyrobit jednoduchou lavičku na terasu nebo na zahradu, kde budou zajímavou ozdobou a praktickým doplňkem.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ze starých židlí si vyrobte originální lavici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lavička z dřevěných židlí

Nábytek mívá občas neomezenou životnost, ale jaksi nám někdy vychází z módy. Pokud podléháme módní vlně a chceme se obklopovat věcmi, které jsou in, musíme nutně řešit problém, kam s ním. Tedy s tím nábytkem. Nabízí se možnost prodeje věcného daru anebo naší oblíbené upcyklace. Proč si tedy ze starých židlí nevyrobit originální lavičku na terasu nebo na zahradu a nepochlubit se svým uměním?

Staré židle budou přeměněny na originální zahradní lavičku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Staré židle budou přeměněny na originální zahradní lavičku

Co budeme potřebovat?

  • dvě židle
  • cca 4 dlouhá prkna
  • pilu
  • brusku
  • vrtačku nebo akušroubovák
  • barvy a štětce

Postup práce:

Nejprve bude potřeba upravit samotné židle. Pokud jsou čalouněné, budeme muset veškeré látky a výplně odstranit. Protože toto čalounění už rozhodně nikdy potřebovat nebudeme, vrhneme se do problému silou a čalounění strhneme. A nezapomeneme ho také ekologicky zlikvidovat.

Z židlí strhneme čalounění
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z židlí strhneme čalounění

Dalším krokem bude židle očistit. K tomu nám výborně poslouží vrtačka s drátěným brusným kotoučem, které strhne nejen zbytky textilních vláken, ale i původní nátěr nebo lak. Vzhledem k tomu, že budeme židle coby novou lavici dále natírat novým nátěrem, je potřeba mít dřevo židlí obroušené a zbavené nečistot.

Židle bude potřeba opravdu dobře očistit od zbytků textilií a nátěrů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Židle bude potřeba opravdu dobře očistit od zbytků textilií a nátěrů

Obroušené židle si postavíme vedle sebe (pokud chceme mít lavici dlouhou a máme nadbytek židlí, můžeme použít jejich libovolné množství) a podle délky obou sedacích částí si vyměříme prkna. Podle šířky židlí v sedací části budeme potřebovat alespoň 4 prkna (záleží samozřejmě na zvolené šířce prken). Pokud prkna přesahují na délku, uřízneme je stolní nebo kotoučovou pilou.

Prkna odměříme podle délky sedací části židlí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prkna odměříme podle délky sedací části židlí

Židle nejsou v přední a zadní části většinou stejné, směrem dozadu se sedací část zužuje. Tím pádem, pokud bychom židle posadili těsně k sobě a trvali na tom, že se budou dotýkat přední i zadní částí, vyvstane ten problém, že se budou opěradla stáčet pomalu do kruhu. Využijeme tedy právě opěradla a podle nich židle sestavíme. Vzniklá mezera mezi sedacími částmi židlí proto není vůbec na závadu, neboť přes ni budou usazená prkna a mezeru skryjí.

Prkna následně připevníme dlouhými vruty. Ideální bude zapustit vruty pod povrch prken, aby vruty nepřekážely při sedání na lavici a nedošlo k úrazu. A nyní přichází na řadu povrchová úprava. I když bude naše lavice celodřevěná, použijeme univerzální barvu na dřevo, kov a ostatní materiály. Vhodnější bude také matné provedení, které se nebude blýskat na slunci, což se někdy stává při použití lesklých venkovních barev.

Aby lavička nebyla jednotvárně barevná, použijeme základní odstín modré a univerzální bílou. A ještě si pro zpestření necháme jeden modrý odstín namíchat přímo ve studiu barev. Univerzální barvy nabízejí celou řadu základních odstínů od bílé po černou. Pokud ale nejsme spokojeni a chtěli bychom na nátěry použít i jiné barvy, studio barev je schopno vám vyhovět a namíchat prakticky jakýkoliv odstín. Pro nátěry také použijeme kvalitní ploché štětce, rozumí se, že pro každou barvu budeme mít vlastní štětec.

Aby nátěr nebyl fádní, použijeme několik odstínů modré
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Aby nátěr nebyl fádní, použijeme několik odstínů modré

Balakryl UNI mat

Vodou ředitelná vrchní matná barva s univerzálním použitím určená k novým i renovačním vrchním nátěrům kovu, dřeva, PVC, betonu, omítek a dalších materiálů v interiéru i exteriéru.

  • hladký matný vzhled
  • výborná odolnost vůči povětrnostním vlivům
  • snadno se aplikuje a roztírá
  • dlouhá životnost
  • atest pro styk s potravinami

Natíráme systémem halabala. Běžně tento styl označujeme jako vintage nebo provance styl a vyznačuje se nesouvislou vrstvou nátěru na povrchu. Tímto způsobem budou i nová prkna na naší lavici vypadat již trochu ošoupaně a používaně.

Použijte tzv. vintage styl při natírání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte tzv. vintage styl při natírání

Jak při nátěru dřeva postupovat?

Obsah plechovky před aplikací důkladně rozmícháme. Povrch dřeva dokonale obrousíme a zbavíme prachu. Savé podklady napustíme zředěnou univerzální barvou nebo opatříme základním nátěrem na dřevo v 1–2 vrstvách. Pro venkovní více namáhané nátěry použijeme navíc fungicidní napouštědlo na dřevo. Toto napouštědlo se aplikuje před samotným nátěrem barvou.

Ve 2–3 vrstvách v intervalu 4–6 hodin při teplotě 20 °C natíráme, nejvhodnější prostředí je venkovní, mírně osluněné a zajišťující mírný průvan. Teplota podkladu a okolí nesmí klesnout pod 10 °C a také by neměla být vyšší než cca 25 °C. Vyvarujeme se natírání povrchů předmětů v zimě, za deště a v prudkém větru.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; Balakryl

Publikováno: 29. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová