reklama

Udělejte si hezké léto. Oprava altánku může být zábava

Nic netrvá věčně – ani láska k jedné slečně. A už vůbec ne povrchová úprava exteriérového dřeva. Na větru a dešti vydrží hezké jen několik let. Pak je třeba provést jeho renovaci. V následujícím textu si ukážeme, jak na to. A nebojte se, díky moderním nátěrovým hmotám je taková renovace altánku docela zábava. A výsledek vás dozajista překvapí.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při opravě altánku můžete použít barvu na dřevo nebo lazuru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud je altánek ze dřeva, je potřeba ho nejdříve důkladně očistit. Tady přijde k ruce nějaká bruska na dřevo – je jedno, zda sáhnete po vibrační, excentrické nebo pásové. Nejprve zvolte hrubší brusný papír, třeba osmdesátku. Pak všechno dobruste stodvacítkou. Dřevo nemusíte brousit až úplně na běl – stačí jen odstranit nesoudržné části starého nátěru. V druhém kroku přijde na řadu napouštěcí nátěr.

Třeba Balakryl vyrábí speciální přípravek, který zapadá do celého nátěrového systému.

Napouštěcí nátěr chrání zdraví dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Napouštěcí nátěr chrání zdraví dřeva

Jeho účelem je ochránit dřevo před houbami a škůdci. Nátěr se vpije do hloubky dřeva, kde začne působit. Ideální je, pokud je napouštědlo bezbarvé. Někteří výrobci je vyrábí ve stejných odstínech, jako klasické lazury. Nátěr se aplikuje obyčejným štětcem a pak se nechá pořádně zaschnout.

Napouštěcí přípravky jsou většinou bezbarvé
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Napouštěcí přípravky jsou většinou bezbarvé

Teď můžete přikročit k nátěru klasickou lazurou. Zvolit si můžete silnovrstvou nebo slabovrstvou. Oboje má svoje výhody. Silnovrstvá vydrží déle, ale při renovaci se hůř brousí. Navíc dřevo připraví o typický „omak“. Slabovrstvá lazura zachová dřevu jeho přirozený vzhled i pocit ze dřeva, ale v exteriéru nemá tak dlouhou živnost. Každopádně je lepší oba nátěry lazurou provést dvakrát, ale vždy až poté, co bude předchozí nátěr pořádně zaschlý.

Pokud máte altánek z kovu i ze dřeva, i tady se nabízí řešení. Existují totiž nátěry, které můžete použít jak na železo, tak třeba i na smrkové palubky. Podobně jako u dřeva platí, že i kov musíte zbavit starého nátěru a natřít základovkou. Základová barva se pak použije i na dřevo. Při odstraňování nátěru ze železa je lepší použít ocelový kartáč – brusný papír se barvou brzy zanese. Na ošetřené povrchy se nanáší 2–3 vrstvy univerzální barvy, která natřený předmět ochrání před povětrnostními vlivy.

Lazuru i barvu musíte pořádně rozetřít. Můžete použít váleček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lazuru i barvu musíte pořádně rozetřít. Můžete použít váleček

Při aplikaci jakékoli barvy nebo lazury je důležitá venkovní teplota. Nemělo by být příliš chladno, ale ani moc velké horko. V teple totiž barvy velmi rychle zasychají, ale jen na povrchu. To pak vede k měknutí nátěru, který zůstává dlouho lepkavý. Dolní mez teploty se doporučuje 5 °C. Pokud nemůžete vhodné teplotní podmínky zaručit, raději natírání odložte. Problémy, které byste si jinak přivodili, nestojí zato.

Balakryl na všechno

Pokud se rozhodnete pro nátěrové hmoty Balakryl, máte vystaráno. Jeho výrobky můžete natírat jak dřevo, tak i kov, a dokonce i beton, kámen nebo umělé hmoty. Na každý povrch najdete v sortimentu firmy přípravek, který se pro zamýšlené použití hodí nejlépe.

Nejprve nátěr pořádně promíchejte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve nátěr pořádně promíchejte

Velkou výhodou je i fakt, že se dají čistit vodou, takže vám odpadne starost s kupováním zapáchajícího ředidla. Balakryl nabízí ekologicky nezávadné barvy, jimiž můžete bez obav natřít i dětské hračky.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; Balakryl

Publikováno: 3. 8. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč