reklama

Vyrobte si vychytaný stojan na hadici. Budete potřebovat formu na bábovku

Výroba stojanu na zahradní hadici není nic složitého, zvlášť když k tomu použijete moderní lepicí pěnu. Montážní pěna umožňuje lepení rozličných stavebních materiálů. Ukážeme si, jak s její pomocí postupovat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bábovka jako netradiční stojan na hadici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.

V našem případě začneme od podlahy, respektive od stěny. Nejdříve totiž musíme upravit okolí místa, kde bude vodovodní přípojka pro hadici umístěna. Použijeme k tomu betonové zdící prvky, které nám poslouží jako obklad staré stěny.

Pěna se nanáší v pruzích
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pěna se nanáší v pruzích

K jejich lepení můžeme použít právě montážní pěnu. Pěnu stačí nanést v několika proužcích na beton a přiložit na staré zdivo. Přebytečné lepidlo rychle odstraníme čisticí emulzí. Tip: Staré zdivo musí být soudržné a bez prachu. Určitě ho napenetrujte.

Potrubí se spojuje pomocí šroubovacích fitinek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potrubí se spojuje pomocí šroubovacích fitinek

Po vytvrzení montážního lepidla můžeme vystavět samotnou vodovodní přípojku. Využijeme k tomu plastové potrubí, které se spojuje na speciální plastové „fitinky“. Jejich výhodou je, že nemusíme nic svařovat ani pájet – všechna kolena, odbočky a rozdvojky se šroubují na obyčejný závit s těsněním. Plastové trubky řežeme pilkou na železo. Řeznou hranu je potřeba začistit a zbavit otřepů.

Otvor pro kohoutek vyvrtáte vykružovákem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Otvor pro kohoutek vyvrtáte vykružovákem

Teď přijde ke slovu opět montážní pěnové lepidlo. PU pěna totiž nelepí jen cihly a beton, ale také dřevo. Právě z dřevěných desek si vyrobíme obložení vodovodní hadice tak, aby ze dřeva vyčníval pouze kohoutek na vodu. Lepidlo naneseme na hrany desek, přitiskneme k sobě a zajistíme vruty. Celou konstrukci pak pěnovým lepidlem přilepíme ke dříve postavenému betonovému obkladu.

Nakonec je ještě potřeba vymyslet uložení hadice. Pro inspiraci vám může posloužit třeba trik se starou formou od bábovky – má ideální tvar, který smotanou hadici bez problému udrží. Do betonového obkladu ji přišroubujte na vrut a hmoždinku – variantou je montáž na dřevěný obklad. Nezapomeňte ošetřit také dřevné obložení vodovodní přípojky, jinak by v exteriéru brzy uhnilo.

Bábovková forma hadici bez problémů udrží
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bábovková forma hadici bez problémů udrží

Zapamatujte si ESPUMAX

Espumax je speciální montážní pěna, která slouží k lepení a vyplňování otvorů – těsnění. Jedná se o opravdového univerzála – přichytit s ním můžete betonové obklady, dřevo, plasty, polystyren, a dokonce je certifikován jako montážní přípravek pro střešní betonové tašky.

Espumax obsahuje strukturální částice, které zajišťují vysokou pevnost spoje a zároveň i skvělé tepelněizolační a protihlukové vlastnosti. Pěna má vychytaný aplikátor, který se neucpe ani po osmi týdnech nečinnosti, což je u normálních pěnových lepidel běžný nešvar.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; AC MARCA Czech Republic s.r.o.

Publikováno: 8. 8. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč