reklama

Zaparkujte své staré kolo na zahradě a ozdobte ho květinami

Staré jízdní kolo, které na silnici už moc parády nenadělá, nemusíme hned odvážet do sběru. Výborně se hodí na zahradní dekoraci. Možná jste již zaznamenali kola, ozdobená květinami jako zajímavé a originální stojany, jak stojí uprostřed květinových záhonů nebo jako samostatný prvek na zahradě.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Postavte si na zahradě krásnou dekoraci ze starého kola (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kolo jako zahradní dekorace

Naše zahrady v poslední době zdobí stará nebo spíše staronová kola. A nejsou určena k jízdě po komunikacích, ale právě jako dekorace. Bývají totiž osázená květinami či opatřená dalšími drobnými dekoracemi, čímž nám velmi příjemně zdobí jinak fádní trávníky či jsou součástí romantických zákoutí.

Přetvořit takové staré kolo na květinové není nic složitého. Pokud není vysloveně polámané a zralé tak akorát do šrotu, vystačíme si s barvou a květinami.

Co budeme potřebovat:

  • barvu
  • kolo
  • truhlíky, květináče nebo jiné nádoby na květiny
  • květiny

Záměrně neuvádíme potřebu mít štětce. A to proto, že kolo nebudeme natírat, ale stříkat. Také k tomu ale nebudeme potřebovat barvu ve spreji, nýbrž klasickou barvu v plechovce. Že to nejde dohromady? Ale ano, protože použijeme kompresor. 

Využijte při stříkání bezolejový kompresor
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Využijte při stříkání bezolejový kompresor

Kompresor je uzpůsoben tak, že pomocí stlačeného vzduchu bude z napojené nádobky stříkat barva v jemné emulzi a pokryje tímto způsobem najednou větší plochu v celistvé vrstvě. Nedochází tak k zbytečnému vrstvení barvy a plýtvání. Musíme ale naopak dávat pozor, zda společně s daným předmětem nestříkáme barvu také po celém okolí. Je ideální, pokud můžeme stříkaný předmět vypodložit ochrannou plachtou a stejně tak zakrýt i nejbližší prostory. Stříkání barvy pomocí kompresoru bychom měli aplikovat raději venku.

Tip:

Vždy si před aplikací barvy zjistěte, kterým směrem fouká vítr. Jinak se vám může lehce stát, že při zvolení špatného směru nástřiku barvy budete mít nabarvený nejen kýžený předmět, ale také sami sebe a všechno, co se okolo vyskytuje.

 

Bezolejový kompresor - HECHT 2075

Elektrický bezolejový tichý kompresor je vhodný do menší dílny i garáže. Tlakování vzdušníku o objemu 24 litrů je zajištěno spouštěním kompresoru tlakovým spínačem. Maximální tlak je 8 bar. Kompresor je poháněn elektrickým motorem 230 V/ 50 Hz o příkonu 0,75 kW.

Hladina akustického tlaku je LwA 80 dB. Nenechte se však touto hodnotou mýlit, jedná se o hodnotu měřenou podle normou stanovených podmínek. Reálný hluk je srovnatelný s hlasitostí rozhovoru dvou osob. V garáži nebo v dílně si proto možná ani nevšimnete, že je kompresor zapnutý.

Další výhodou je absence oleje v kompresoru. To na jedné straně usnadní údržbu spojenou s kontrolou, doplňování a výměnou oleje u běžných olejových kompresorů, zároveň olej nemůže pronikat do vzduchu. U olejových kompresorů se může kdykoli do tlakového vzduchu dostávat menší či větší množství oleje, což může být nežádoucí.

V případě našeho starého kola je nanejvýš nutné zakrýt okolí plachtou zejména ve chvíli, kdy budeme stříkat dráty v kole. 

Vyberte výraznou barvu, která kolo rozzáří
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyberte výraznou barvu, která kolo rozzáří

Barvu si můžete zvolit buď ze základní řady barev, nebo si ji nechte v příslušném studiu namíchat. Před nalitím barvy do stříkací nádobky kompresoru ji pak ještě musíte lehce naředit vodou. Nově nastříkané kolo pak nechte zaschnout, nejlépe přes noc.

Proutěné obaly na květiny skvěle doladí celý projekt
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Proutěné obaly na květiny skvěle doladí celý projekt

Chcete-li celou dekoraci ladit do stejného tónu, můžete zbytkem barvy přestříkat i nádoby, ve kterých budete mít květiny. A nakonec pak už bude jen zbývat suché nádoby osázet vhodnými rostlinami a upevnit na kolo. Celou dekoraci pak umístíme na zahradu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 11. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová