reklama

Naučte se pracovat s pásovou bruskou, vyvarujete se některých častých chyb

Pásová bruska může být nepostradatelným pomocníkem každé dílny. Ukážeme si, jak s ní správně brousit. Řekneme si také něco o tom, jaké pásy můžeme použít na různé druhy povrchů a upozorníme také na některá nebezpečí, která pří používání tohoto typu stroje hrozí. Pokud se vyvarujete všech přehmatů, může být „pásovka“ hvězdou vašeho kutilského koutku.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Broušení pásovou bruskou vám ušetří spoustu namáhavé ruční práce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nasazení brusného pásu

Brusný pás se nasazuje ve směru šipek, které má na sobě vytištěny. Ty musí odpovídat šipkám vyznačeným na těle brusky. Zásadní je dodržet správný rozměr pásu. Rozměrů je totiž několik a každý výrobce preferuje jinou velikost. Správný rozměr pásu najdete v návodu stroje nebo na štítku brusky. Tím se řiďte.

Obyčejně stačí vyklopit páčku na těle brusky, zboku nasadit pás, páčku vrátit do původní polohy a máte hotovo. Ještě na jednu věc pozor - část brusky, po které běhá brusný pás, je opatřen grafitovým nebo korkovým povrchem. Zkontrolujte, zda není poškozený. Pokud ano, tak jej vyměňte. Většinou stačí odšroubovat dva menší šrouby a kluznou podložku nahradit novou.

Pás se nasazuje zboku stroje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pás se nasazuje zboku stroje

Seřízení pásu

Pás je potřeba seřídit, aby běžel rovnoběžně a nepřečníval okraje brusky, nebo aby o ně naopak nedřel. K tomu slouží středící kolečko na předním válci brusky. Brusku zapněte a pomalým otáčením kolečka pás vycentrujte. Není to složité. Některé brusky mají samostředící mechanismus a tato operace odpadá.

Středící šroub, kterým se pás vycentruje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Středící šroub, kterým se pás vycentruje

Jak brousit

Ještě před zapojením kabelu brusky do zásuvky se přesvědčte, že nemá zaaretovaný spínač v zapnuté poloze. Pásovou bruskou se zásadně brousí ve směru dřevních vláken, jinak byste povrch dřeva snadno poškodili. Bruska se na materiál přikládá až poté, co dosáhne optimálních otáček. Ty si můžete regulovat pomocí ovládacího kolečka na těle brusky.

Při broušení netlačte. Určitě používejte odsávací sáček nebo ještě lépe průmyslový odsavač. Bruska totiž umí vytvořit velké množství prachu. Kvalitní odsávání navíc podstatně prodlužuje životnost brusného pásu. S bruskou můžete brousit i natřené dřevo, ale také kov nebo plasty. U plastů platí, že pracujete s nižším počtem otáček.

Menší kusy materiálu si musíte pořádně upnout. Jinak při broušení ujedou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Menší kusy materiálu si musíte pořádně upnout. Jinak při broušení ujedou

Hrubost pásů

Pro základní broušení dřeva se hodí hrubost pásu 80, pro střední dobroušení 100 a pro finální povrch hrubost alespoň 120. Pokud budete odstraňovat ze dřeva starou barvu, použijte nižší hrubost. Naopak při broušení kovu stačí hrubost 100. Ačkoli se pásovky obecně hodí spíše pro opracování velkých ploch, s některými modely můžete brousit i detaily – tyto stroje mají odklopný kryt předního válce. Po jeho sejmutí se s bruskou dostanete až do rohů.

S některými bruskami můžete pracovat i v jinak těžce přístupném prostoru a brousit horní hranou brusky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
S některými bruskami můžete pracovat i v jinak těžce přístupném prostoru a brousit horní hranou brusky

Někteří výrobci dodávají k bruskám podstavce, s jejichž pomocí uděláte z brusky stacionární stroj. Skvěle se hodí na broušení menších dílů ze dřeva. Při standardním používání brusky nezapomeňte na to, že materiál musí být dobře upnutý. Například u trámů je to jedno, ale v případě menších latí by broušený materiál mohl ujet a zranit vás nebo někoho jiného.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 27. 8. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč