Kreativní malířství je spojením řemesla s uměním. Je to možnost, jak originálně vyjádřit svou jedinečnost, zručnost a výjimečnost. Malíři zde nacházejí prostor pro uplatnění malířského řemesla obohacené o art prvky jako např. patinování dekorativní stěrky. Originální stěny tak dodávají domácnostem luxusní a jedinečný vzhled.

Kreativní malířství je řemeslo pro šikovné ruce
Ve škole pro malíře se mladí naučí provádět nejrůznější malířské techniky. Zjišťují, jak správně volit materiály, technologie i pracovní postupy všech prací, které ve svém oboru používají. Naučí se také posuzovat optimální pracovní podmínky, jako je např. teplota vzduchu, vlhkost či prašnost.
Malíři musí mít rozšířené znalosti. Umí např. natáhnout zeď dohladka a následně na ní vytvořit žádaný design. Jsou i tací, kteří nedělají stěrku podle vzorníku, ale snaží se ji natáhnout tak, aby vzniklo originální dílo. Ve své profesi používají nejčastěji válečky a štětce. Při vytváření dekorativní stěrky jsou jejich největšími pomocníky nejrůznější hladítka a natahováky.
Při patinování dekorativní stěrky lazurou a metalickou barvou získává zeď bytu zcela nový, luxusní vzhled. Nejprve se však musí použít malířská páska. Slouží k oblepení stěn tak, aby při malování nedošlo k zašpinění stěn a stropů, které by měly zůstat bílé. Pokud by však i přesto došlo k nechtěnému zašpinění okolních míst, provede se retušování a poskvrněná místa se přetřou bílou barvou.

Dekorativním válečkem si můžete vytvořit dekor na stěrce. Na válečku je již vylisovaný tvar a ten se protlačí na stěnu. Následně vznikne stěrka, která by měla imitovat kůži. V dalším kroku se použije lazura. Tím dojde k vyniknutí celé vytvořené struktury a tím vystoupí žádaný dekor.
Mezi velice vyhledávané řemeslníky svého oboru patří bratři Kozderkovi. Již jako malé děti projevovali určité nadání při malování, proto jim rodiče umožnili studium na základní umělecké škole, kde svůj talent prohloubili. Dalším jejich působištěm se dále stala umělecká škola sklářská, kde se oba věnovali studiu malování skla.

Svou uměleckou dráhu započali s tužkou a papírem na Karlově mostě, kde malovali portréty. Bydleli v garáži a protloukali se životem, jak se dalo. Osud tomu chtěl a oba bratři se začali věnovat nástěnným malbám. Vymalování aquaparku v Česlicích odstartovalo jejich kariéru.
Brzy přišla nabídka, která se neodmítá. Zámek v Kolodějích společně vymalovali do dekorativní stěrky antické zeminy. Tohoto směru se drží dodnes. Na malířském řemesle je nejvíc baví spojení klasického řemesla a umění.

Pavel Kozderka se mimo klasického malování věnuje navíc malování obrazů na plátno kombinací stěrky, konkrétní malby a abstraktního umění, což u nás nikdo zatím nedělá. V dřívější době byli malíři bráni jako podřadní řemeslníci, kteří nadělají spíše nepořádek. Tento mýtus již naštěstí z podvědomí lidí postupně mizí. Společnost začíná vnímat šikovné řemeslníky jako nepostradatelné. Stále častěji nastává v dnešní době situace, kdy se malířskému řemeslu učí i lidé, kteří jsou již vyučeni v jiném oboru.

Bratři Kozderkové dělají rádi věci netradičně. Ať už se jedná o malířské řemeslo, či o jejich vystupování na sociálních sítích. Jejich fanoušci se tak velice často stávají věrnými zákazníky těchto mladíků. Za vším však stojí tvrdá práce, spousta odříkání a nelehké chvíle. Ani jeden z bratrů by však neměnili.
Svou práci milují. V brzké budoucnosti chystají pod značkou TwinArt rozjet výrobu vlastních designových doplňků, obrazů a nábytku. Jejich úmyslem je inspirovat novou generaci řemeslníků a výtvarníků. Řemeslo není pouze o práci rukama. Jde především o vzájemný respekt a spolupráci.
Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš
Publikováno: 21. 9. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Beata Boháčová