Úsporné žárovky vám mohou ušetřit i tisíce, musíte si však vybrat správně. Víte, jaké žárovky jsou ty nejúspornější? A umíte si vybrat ty správné žárovky do své domácnosti? Mnoho lidí se ve výběru žárovek ztrácí. Poradíme vám, podle čeho vybírat a jak si vybrat ty nejlepší, s nimiž ušetříte nejvíce.
Úsporné žárovky do každé domácnosti
Úsporné žárovky se snaží mít doma každý, ne vždy však tomu tak je. Halogenové žárovky totiž dávno spadly z piedestalu a nahradily je mnohem modernější technologie. Pokud chcete doopravdy ušetřit, měli byste mít doma nainstalovány LED žárovky, které jsou to nejúspornější, co momentálně na trhu je.
Co jsou vlastně LED žárovky?
LED žárovky čili Light Emitting diode, do češtiny přeloženo: “světlo vyzařující dioda”, jsou vlastně žárovky skládající se z čipů. Fungují jako polovodiče a díky produkci fotonů mění elektřinu ve světlo. Existují samozřejmě různé druhy diod, čímž se od sebe LED žárovky liší. Ty nejlepší LED diody obsahují drahé kovy nebo kameny (třeba syntetický safír nebo pryskyřicový gel). Každý výrobce LED žárovek přitom má svůj specifický postup výroby a používá i rozličné kombinace materiálů.
Proč si domů koupit LED žárovky?
Důvodů, proč si koupit LED žárovky, je mnoho. Hlavním důvodem, proč byste si měli koupit do svého domu LED žárovky, je ale jednoduše to, že vám ušetří spoustu peněz. LED žárovky totiž fungují na principu elektroluminiscence, tedy na přeměně elektrické energie na světlo.
Při svícení u nich tak nevzniká skoro žádné teplo, což způsobuje, že se většina energie přeměňuje na světlo a v přímé návaznosti pak LED žárovka nepotřebuje vysoký příkon (díky čemuž logicky nespotřebuje tolik elektřiny). Oproti běžným žárovkám tak nakonec můžete ušetřit až 90 % energie.
Dalším důvodem, proč si je pořídit, je jejich vysoký výkon a svítivost. Oproti klasickým žárovkám je totiž až 10× vyšší. Klasické žárovky mají životnost pohybující se okolo 1000 hodin, 80 000 hodin životnosti působí až neuvěřitelně.
Pravdou však je, že existují LED žárovky dokonce se 100 000hodinovou životností. Při správném zacházení vám tak mohou LED žárovky vydržet i 35 let. LED žárovky na konci své životnosti nepraskají, ale postupně se u nich snižuje intenzita svícení.
No a jistě ne posledním důvodem, proč byste si je měli koupit, je i to, že jsou šetrné k životnímu prostředí. A to nejen pro svou dlouhou životnost a úspornost, ale také proto, že neobsahují ani žádné toxické látky jako třeba rtuť nebo olovo. Nevyzařují dokonce skoro žádné UV paprsky. Na délce její životnosti se nikterak nepodepisuje ani to, jak často ji rozsvítíte, přitom ihned po zasvícení se rozsvítí naplno.
Jak vybrat tu správnou LED žárovku?
Vybrat tu správnou LED žárovku není zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Je totiž nutné vzít hned několik věcí do úvahy. Tak třeba kde bude žárovka umístěna? V pokoji, kuchyni, na chodbě nebo třeba v garáži? Každý prostor potřebuje něco jiného. V každé místnosti potřebujete jinou intenzitu svítivosti. Svítivost pak najdete na obalu LED žárovky uvedenou v lumenech.
- Tam, kde stačí málo světla, bude vám stačit žárovka s 200 až 400 lm, což odpovídá 25 až 40W u obyčejné žárovky.
- Střední množství světla získáte s žárovkou se světelným tokem 450 až 700 lm. Takové světlo potřebujete pro méně náročnou práci, relaxaci a čtení.
- Větší množství světla, tedy 700 až 1500 lm, je potřeba pro náročnou práci a čtení.
Podle patice žárovky
Tak jako klasické žárovky i LED žárovky vybíráte podle jejich patice, jedině tak vám bude pasovat do svítidla. LED žárovky se vyrábí se stejnými paticemi, jaké měly i klasické žárovky. Pokud si nejste jisti, o jakou patici se jedná, jednoduše si ji vyfoťte a poproste prodejce o pomoc.
Výběr LED žárovky ovlivňuje i barva světla
LED žárovky mají širokou škálu teploty chromatičnosti. Barva světla je na krabičce uvedena v Kelvinech. Vězte, že čím je hodnota Kelvinů nižší, tím je odstín světla teplejší a naopak.
- označení 2800 až 3300K na krabičce napovídá, že žárovka dává teple bílé světlo s nažloutlým až naoranžovělým odstínem
- 5000 až 6000K představuje denní bílé světlo
- 7000 až 8000K je potom spojeno se studeným bílým světlem s namodralým odstínem
Při vybírání obecně platí, že teple bílé světlo se hodí spíše do ložnice nebo obývacího pokoje, protože navozuje pocit pohody. Studenější světlo je vhodné do předsíně, do koupelny, na toaletu nebo třeba do kuchyně a pracovny. Nicméně namodralý nádech je v interiéru poměrně nepříjemný a hodí se proto spíše do speciálních instalací.
Pozor, není barva, jako barva
Jednou věcí je chromatičnost a druhou věcí je pak tzv. Color rendering index čili CRI. Nevíte, o co jde? Je to hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje. To se udává v rozsahu hodnot 0 až 100 Ra. LED žárovky přitom běžně mají Ra více než 75. Čím však vyšší tato hodnota bude, tím lépe bude vnímáno barevné podání lidským okem věrohodněji a přesněji. Existují i LED žárovky s hodnotami 97 Ra.
Výběr podle spotřeby
Výkon LED žárovek určuje jejich spotřebu. Ta je uvedena ve Wattech (W). Pozor, rozhodně ale u LED žárovek neplatí, že čím více Wattů, tím více žárovka svítí. Žárovka s méně Watty, ale s větším počtem lumenů, svítí ve skutečnosti více a má přitom nižší odběr energie. Při nákupu LED žárovek je proto dobré kontrolovat a srovnávat výkon a lumeny. Když budete mít dvě žárovky o stejném výkonu, tak ta s více lumeny bude svítit více.
Výběr žárovky může nakonec ovlivnit i úhel vyzařování
U LED osvětlení je zajímavé, že mohou vyzařovat světlo v různém úhlu. Vše závisí na typu LED osvětlení. Bodové žárovky mají třeba dopad světla cca 9 až 35 °. Zatímco LED žárovky, svítidla a pásky, mají dopad světla 120 až 360 °, proto tam, kde je nízký strop, je vhodnější použít světla s velkým úhlem svítivosti, aby zaplnilo co nejvíce prostoru. Pokud naopak chcete nasvítit nějaký předmět, vhodnější je spíše menší kužel světla.
Tip:
Chcete ještě více ušetřit?
- Pořiďte si takovou žárovku, kde je pohybový senzor. Je to nejenže úsporné, ale usnadní vám to život s rozsvěcením. Hodí se především k vchodovým dveřím.
- Moderní LED žárovky můžete velmi snadno ovládat pomocí aplikace v smartphonu. Nastavit si s ní můžete intenzitu, barvu světla i automatické zhasínání.
Zdroj informací: blog.t-led.cz; alza.cz; datart.cz; hornbach.cz
Publikováno: 27. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová