reklama

Ohromte sousedy stylovým dřevníkem

Dřevníky jsou nedílnou součástí našich domovů zejména tam, kde topíme dřevem. Je sice možné si dřevo uskladnit třeba ve sklepě, ale mnohdy tyto prostory prostě nestačí. V takové chvíli přijde na řadu dřevník. A ne ledajaký. Proč si nepostavit na zahradě dřevník, jaký jen tak někdo nemá a neohromit sousedy svou šikovností a vynalézavostí?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stylový a vychytaný dřevník vám na zahradě nemůže chybět (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Návod na výrobu stylového dřevníku

Mnoho domácností v souvislosti s nejistou topnou sezónou volí alternativní řešení. V případě, že by nebyli spotřebitelé schopni nebo ochotni platit zvýšené zálohy za plyn či elektřinu, rozhodla se celá řada z nich přejít (anebo se vrátit) k topení dřevem.

K tomu je ale potřeba mít nejen spolehlivá kamna na tuhá paliva, ale také prostor, kde budeme dřevo skladovat. Ne vždy se k těmto účelům hodí sklepní prostory, které mohou zde uskladněné dřevo znehodnocovat. Ideální je postavit si venku na zahradě nebo u domu praktický dřevník a v něm dřevo mít neustále po ruce.

Dřevo na zátop bude potřeba někde uskladnit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevo na zátop bude potřeba někde uskladnit

A když už jsme u toho skladování dřeva - praktické je (i když fyzicky namáhavější) si dřevo připravovat na zimu vlastními silami. Bude to sice znamenat zakoupení vhodných nástrojů, minimálně řetězové pily a kvalitní sekery, ale jak praví zlaté české pořekadlo - u dřeva se zahřejeme minimálně dvakrát. To za trochu námahy stojí, ne?

Pro přípravu dřeva na zimu si obstarejte i pořádné nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro přípravu dřeva na zimu si obstarejte i pořádné nářadí

Pokud máte problém se štípáním dřeva ručně, lze si pořídit hydraulickou horizontální nebo vertikální štípačku, a to je skutečně pomocník, nad jakého není. Jím naštípané špalky můžete už jen skládat do dřevníku a těšit se na praskající oheň v kamnech.

Elektrický štípač na dřevo - HECHT 6810 vám ušetří námahu i čas. Vertikální štípačka dokáže tlakem až 8 tun rozštípat špalky až o průměru 30 cm a o délce 55 cm. Štípání s elektrickým štípačem je tiché a zvládne jej téměř každý.

A opět, když už jsme u toho skladování dřeva, proč si ke dřevu neuskladnit také nářadí, ať máme všechno pěkně po ruce? Takže budeme vyrábět dvojdomek.

Vertikální štípač vám ušetří spoustu práce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vertikální štípač vám ušetří spoustu práce

Stavba dřevníku

Na stavbu použijeme překližku z borovice, která má voděodolnou povrchovou úpravu. To znamená, že ani dlouhodobý pobyt v exteriéru jí nijak výrazně nepoškodí. Na podlahu dřevníkového dvojdomku budeme potřebovat cca 160 cm dlouhou desku z překližky. Tu pomyslně rozdělíme na dvě poloviny, takže každá část domku bude mít základnu dlouhou 80 cm. 

Vhodným materiálem budou překližkové desky z borovice
Vhodným materiálem budou překližkové desky z borovice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Základem úspěchu je správné měření
Základem úspěchu je správné měření (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stěny domku vyměříme tak, abychom v případě nutnosti pohodlně dosáhli i na střechu. Ideálních bude cca 130 cm. Boční stěny bude potřeba nařezat pod úhlem 45 °. Zkosení bude potřeba z toho důvodu, že bude stavět šikmou střechu bez přesahu. Takto nařezané desky pod úhlem na sebe budou dobře navazovat. 

Při řezání desek použijte pokosovou pilu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při řezání desek použijte pokosovou pilu

Délka desek na střechu pak bude podle jednoduchého výpočtu 57 a 59 cm. Proč dva různé rozměry? Protože jedna deska bude přesahovat o šířku, resp. tloušťku desky, což jsou právě ony 2 cm.

Spodní díly dřevníku budou mít obdélníkový tvar
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spodní díly dřevníku budou mít obdélníkový tvar

Kompletaci provedeme pomocí vrutů. Vruty umístíme do krajů, ale opatrně, abychom při zahlubování vrutů do dřeva okraje desky nevyštípli.

Domečky spojte pomocí vrutů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Domečky spojte pomocí vrutů

Dvojdomeček je sestavený a má společnou podlahu. Každý z domečků pak má dle našeho původního návrhu rozdílnou výšku, ale lze je postavit podle fantazie každého uživatele, rozměry tudíž nejsou směrodatné, ale pouze orientační.

Část vyšší použijeme na naštípané špalky jako dřevník, do druhé části domku můžeme uložit nářadí, štípačku nebo potřeby pro údržbu řetězové pily i zmíněné štípačky. Zde by se vyplatila připevnit na přední stranu jednoduchá dvířka nebo vrátka, aby nebylo na první pohled patrno, co zde uskladňujeme.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 3. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová