reklama

Zaujala vás krása skleněné mozaiky? Staňte se vitrážistou!

Vitrážista je umělec, který musí ovládat nejen práci v terénu, ale i restaurátorskou etiku či základní pravidla pro práci s kulturními památkami. Jemná krása barevné výplně okem neslouží pouze k prosvětlení vnitřních prostor budov. Jedná se také o estetické ztvárnění sklenářského řemesla. Výplň se skládá z několika různobarevných skel. Unikátní zasazení skleněné výplně dokáže uchvátit srdce nejednoho z nás.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výplň vitráže se skládá z několika různobarevných skel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vitrážista je umělec každým coulem

Vitrážista bývá zpravidla vystudovaný umělecký sklenář, který se specializuje nejen na restaurování kulturních památek, ale i moderní pojetí skleněných výplní oken či dveří. Součástí studia jsou praktické dovednosti jak v dílně, tak i v terénu. Stejně důležité jsou pro tyto řemeslníky znalosti základních pravidel pro práci s kulturními památkami a restaurátorská etika.

Při skládání vitráže se žádný z těchto řemeslníků nemusí bát, že by upadl do nějaké rutiny a stereotypu, protože každý vitrážový plát je naprosto jiný. Práce se tím stává velice zajímavou. Ateliér vitrážisty se skládá z několika prostor. Jedním z nich je např. řezárna. V řezárně se připravuje sklo, které následně vyplní prostor plátu vyráběné vitráže. Nejčastějšími pomůckami této sekce jsou řezák, vylamovací kleště či brousek na řezané hrany.

Žádný vitrážista se nemusí bát stereotypu, každý plát je úplně jiný
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Žádný vitrážista se nemusí bát stereotypu, každý plát je úplně jiný

Mezi další neméně důležité pomocníky patří např. vykružovák. Ten se používá na řezání otvorů či kruhových skel. Dále potřebuje každý vitrážista tažný stroj. Tažný stroj pomáhá připravit olověný profil do různé tloušťky dle síly skla a pohledové šířky profilu. Právě do tohoto profilu se následně vkládají barevná skla vyráběné vitráže.

Tažný stroj pomáhá připravit olověný profil
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tažný stroj pomáhá připravit olověný profil

Tento stroj je pro vitrážistu velice důležitý, neboť prefabrikovaný lisovaný či litý odlitek se může připravit v tloušťce od 3 mm do 16 mm. Mezi další nářadí, které vitrážista potřebuje ke své práci, je např. rajbák na srovnání a roztažení olověného profilu, kladívko, skládací vitrážnické hřebíky a nůž na řezání a upravování profilů.

Olověný profil se musí hned na samém začátku vyrovnat, aby bylo snadnější zakládání skel. Jednotlivá skla se postupně sesazují do připravených olověných profilů. Před úplným dokončením vitráže, kdy je celý plát zkompletovaný, je nutností pomocí nože a plastového hladítka přihladit olověné profily ke sklům.

Úplně posledním krokem je cínování. Slitina olova a cínu se taví plynovou pájkou. Slitina se nanáší na olověný profil, což má za následek spojení jednotlivých profilů k sobě a zároveň se vytváří odolnější cínovaný povrch.

Barevná se vkládají do vyrovnaných olověných profilů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Barevná se vkládají do vyrovnaných olověných profilů

Budoucnost řemesla se v současné době vyvíjí celkem dobře. Stále přicházejí noví lidé, které toto řemeslo zajímá. V naprosté většině se jedná o lidi, kteří již mají vystudovaný jiný obor, ale osloví je umění vitráží.

Mezi řemeslníky, kteří se mohou pyšnit uměním vitrážisty, patří i Jan Černohorský. Je odborníkem na restaurování starých skleněných výplní. K jeho posledním velkým zakázkám však patří moderní dělicí vitrážová stěna. Tato stěna je posuvná. Díky její variabilitě je možné jednoduše měnit intimitu dvou různých prostorů.

Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš

Publikováno: 5. 10. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Vitrážové lustry

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vitrážové lustry prochází administrativním objektem a vytváří zajímavou dekoraci. Jde o velice pěkný příklad toho, jak je možné pomocí vitráží vytvářet rozsáhle skleněné plochy a objekty.