Každý stolař je vlastně ve své podstatě truhlář. Hravě se dokáže vypořádat jak s výrobou, tak i opravou dřevěného nábytku. Dětská vášeň a láska k dřevu jsou znakem řemeslníka, který pracuje s prkny a hranoly. Řezáním, hoblováním, lepením, dýhováním a jinými pracovními úkony vznikají pod jeho rukama naprosté skvosty, které si každý z nás rád vystaví v jídelně, pracovně nebo obýváku.
Stolař či truhlář, volba je jasná
Stolař bývá zpravidla vyučeným truhlářem, který se zabývá jak výrobou nábytku, tak i jeho opravami. Podstatou jeho řemesla je práce s dřevěnými prkny a hranoly. Zakázková výroba stolů je denním chlebem řemeslníka, jehož výrobky si každý rád vystaví jak v obýváku či kuchyni, tak i dětském pokoji. Stoly vznikají za pomoci řezání, hoblování, broušení či vrtání.
V každé truhlářské dílně nalezneme spoustu výrobních strojů i nejrůznější náčiní, které stolař potřebuje k perfektnímu provedení svých výrobků. Nalezneme zde např. stolovou pilu, která slouží k opracování a řezání prken i fošen. Ve chvíli, kdy je materiál nařezaný, přesune se ke stroji, jenž zvládne hned tři úkony. V první řadě se materiál narovná, pak se protáhne strojem, aby získal potřebnou tloušťku, a navíc tato mašina dokáže provést dlabání na čepové spoje.

Dalším strojem, bez kterého se žádný stolař neobejde, je frézka. Používá se k výrobě nejrůznějších profilů jak oken, tak i výplní ve dveřích. Poslední fáze hrubé přípravy v truhlárně probíhá na pásové brusce, jejíž součástí je smirkový papír, který vyhladí veškeré nerovnosti dřeva.
Dalším vybavením, které nesmí chybět v žádné truhlárně, jsou plastové a železné stahováky, bez kterých se neobejde žádné lepení. Ručního nářadí potřebuje truhlář suverénně nejvíc. Ke své činnosti využívá nejen kladivo či různé velikosti dlát, ale také kleště, rašple, pilníky, úhelníky, nepřeberné množství vrtáků, sukovníků nebo dokonce čisticí nástroje na hrany i suky a skalpel na tmelení.

Naprostou raritou je starý hoblík, který se v dnešní době již nepoužívá. Jeho činnost nahradily vrchní a spodní frézky. Dalšími důležitými pomocníky jsou např. digitální úhelník, vlhkoměr, nejrůznější šablony na vrtání, houbičky na broušení či ocasová pila. Vybavení truhlářské dílny je opravdu bohaté. Každý truhlář je v dnešní době i chemik či lakýrník. Ve svém chemickém koutku schovává nejrůznější oleje, laky, štětce či ochranné pomůcky.
Truhlařina není pro každého. Je potřeba velké množství trpělivosti a preciznost. Dřevo je živé, kroutí se a praská. K zvládnutí tohoto efektu je potřeba velké množství praxe. Nejdůležitější je však mít rád svou práci a také se mít od koho učit. Častým přáním dnešních zákazníků jsou skryté technologie. Jedná se např. o skryté nabíječky telefonů, vysouvací monitory kancelářských stolů. Tyto technologie lidé nechtějí na první pohled vidět, ale vyžadují jejich funkčnost.

Mezi uznávané mistry svého truhlářského řemesla se řadí Oldřich Lupomeský, který se specializuje na river tables. Jedná se o techniku, při které se jednoznačně vyzdvihne krása dřeva. Za pomoci skla či pryskyřice se zalijí veškeré suky a nerovnosti. Hlavním požadavkem těchto stolů je praktičnost a čistota výrobku.

Unikátním výrobkem, který tento mladík navrhl a vyrobil, byl velice netradiční kulatý stůl. Požadavek se skrýval v originalitě. Každá čtvrtina tohoto stolu měla být polohovatelná tak, aby dítě nemohlo mít nikdy stůl u brady. Mladý řemeslník byl nucen vymyslet systém polohování s podpůrným pístem otočného pultíku a zaaretování. Budoucnost tohoto řemesla nevypadá vůbec dobře. Obor truhlář bojuje už dlouhodobě s nedostatkem uchazečů.
Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš
Publikováno: 12. 10. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Beata Boháčová