reklama

Co jsou živé stavby na zahradě a k čemu jsou dobré?

Živé stavby na zahradě nejsou jen nejrůznější popínavé rostliny s opěrou, živé ploty nebo porostlé altány. Jaké rostliny se k takovým stavbám hodí a jak se živé stavby realizují?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Živé stavby na zahradě mají velké výhody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Živé stavby

Pod pojmem živá stavba rozumíme nejrůznější stavby tvořené rostlinami, které mají funkci pevné stavby a mají nějaký účel a smysl. Stačí si osvojit techniku „živých staveb z vrbového nebo jiného proutí“. Řadíme sem: 

  • živé ploty
  • dětská teepee a jiné dětské stavby
  • tunely
  • labyrinty
  • altány
  • loubí
  • besídky
  • proutěné sochy
Živé ploty jsou také živými stavbami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Živé ploty jsou také živými stavbami

Jaké rostliny lze použít?

Nejrozšířenější rostlinou je bezesporu vrba. Vrba (Salix) zahrnuje okolo 400 druhů stromů i keřů, které jsou více než vhodné právě pro tvorbu živých staveb. Vrba je rychlerostoucí a téměř bezúdržbová, pokud nepočítáme sestříhávání větví a tvarování koruny. Aby vrba dobře zakořenila a zdárně rostla, musíme jí najít vhodné stanoviště. Potřebuje zejména hodně světla a pravidelnou závlahu. Jakmile se jí bude dobře dařit, můžeme si s ní dělat téměř vše, co chceme.

Pruty k sobě můžete všelijak svazovat, proplétat a vytvářet z nich živé stavby, jako jsou altány, tunely, oblouky nebo ploty. Pruty se zapichují do předem navrženého půdorysu v závislosti na jejich délce 20 až 70 cm do země. Sázet vrbové stavby v létě není úplně dobré, protože ujímatelnost prutů je velmi nízká i přes velkou a nákladnou péči, kterou stavbě musíte dát.

Vrbové proutí je nejvyužívanější stavební materiál
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vrbové proutí je nejvyužívanější stavební materiál

Realizační sezóna proutěných staveb

Pokud chcete takovou stavbu naplánovat a postavit, resp. zasadit, vyčleňte si na to období od října do dubna. Zimní měsíce, pokud nemrzne, lze využít také. Než se do takové stavby pustíme, je nutné si říci podstatnou věc: Živé stavby nepotřebují stavební povolení

Živé stavby můžeme realizovat sami nebo je zadat specializovaným firmám, které se této problematice přímo věnují. Nejsnazší a nejspíš i nejstarší živou stavbou jsou živé ploty, které stavěli lidé už od lovců mamutů. Z proutí lze pří zachování rozumných dimenzí vytvořit téměř jakýkoliv tvar. Pokud chceme vytvořit oblouk, zasadíme oba konce. Je také možné pruty svazovat a splétat do potřebného tvaru. U větších konstrukcí je vhodné celý tvar zpevnit dřevěnými kůly.

Nechte si altán porůst popínavkami nebo proutím a máte novou stavbu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nechte si altán porůst popínavkami nebo proutím a máte novou stavbu

A proč vlastně realizovat takové stavby? Živé stavby z vrbového proutí velmi dobře vypadají a jsou naprosto šetrné k životnímu prostředí. Další velkou výhodou je, že tyto stavby rostou a v případě, že jsou určené pro děti, jsou i naprosto bezpečné. 

Zdroj informací: ceskestavby.cz; bydlet.cz; nazeleno.cz

Publikováno: 13. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová