reklama

Podzim přeje stavbám krbů

Stavbu krbu můžete realizovat během roku prakticky kdykoliv. Proč si ale nevyčlenit takové krásné babí léto, kdy je na zahradě už všechno sklizeno, a záhony jsou připraveny na novou sezónu? Venkovní krb postavíte raz dva a přes zimu se krásně "uleží", takže na jaře, sotva bude venku příjemně, můžete začít v krbu topit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim si udělejte čas a postavte si venkovní krb (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stavba venkovního krbu 

Není nic úžasnějšího, než se posadit na terase do oblíbeného křesla, nechat si nalít skleničku koňaku a s nataženýma nohama absorbovat teplo z venkovního krbu. Jakže, vy ještě nemáte venkovní krb? Teď je ideální doba na to, abyste se pustili do práce a postavili si ho. 

Čím začít? Především výběrem místa. Ne každý má zahradu jako širé lány a také ne ideálně situovanou. Proto nejprve popřemýšlejte, kam by se váš venkovní krb hodil. Není vybrané místo pod stromy? Nepůjde kouř do oken sousedům nebo do jejich zahrady? Vůbec nejlepší je venkovní krb postavit přímo pod pergolou nebo na terase. 

Druhý krok je plánek nebo nákres. Bez tohoto kroku se vám bude stavět jen opravdu velmi špatně. Je nutné nejen vědět, jak bude váš venkovní krb vypadat, ale také jaký materiál a kolik budete potřebovat, jaké doplňující zařízení chcete instalovat, kde budete skladovat dřevo a jak budete krb čistit.

Vybraný krb bude rohový. Tím ušetříme prostor a můžeme zároveň využít zastíněné místo, které bychom jiným způsobem nevyužili. Krb bude postaven tak, aby jej bylo možno používat nejen jako otevřený krb, ale také jako krb grilovací, a po jednoduché úpravě může posloužit jako udírna. 

Vizualizace venkovního krbu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vizualizace venkovního krbu

Stavba krbu svépomocí

Krb se nejčastěji staví z šamotových cihel, kamenů, klasických cihel nebo tepelně izolačních desek. Záleží na tom, jak moc chcete do stavby investovat či jakou máte o venkovním krbu představu. Pro srovnání:

  • šamotová cihla obyčejná stojí cca 90 Kč/ks, zkosená asi 100-140 Kč/ks
  • sálavá tvarovka vyjde na 190 Kč/ks
  • plná cihla vyjde cca na 22 Kč/ks, broušená až 150 Kč/ks
  • izolační deska stojí asi 550 Kč/ks

Rozhodně není dobré použít kameny, které jsme našli v okolí. Některé kameny vystavené vyššímu žáru mohou praskat, potit se nebo tzv. střílet, což může být ve finále nebezpečné. Při stavbě krbu z kamenů se poraďte s odborníky.

Vnitřek krbu by měl být každopádně vyzděný šamotovými cihlami a pláty s použitím šamotového lepidla nebo šamotové vyzdívací malty. Přidávejte do malty šamot v poměru 1:1, aby i malta společně s cihlami odolala ohni.

K tomu všemu je nutné připočítat příslušenství ke krbům:

  • kamnářské lepidlo - 180 Kč/2 kg
  • penetrace - 200 Kč/1 l
  • kamnářská omítka - 300 Kč/5 kg
  • kouřovod včetně doplňků - cca 3000 Kč
  • krbová vložka (u venkovního krbu být nemusí) - od 30 000 Kč výše
  • revizní krbová dvířka - cca 3000 Kč
  • litinový rošt - 300 Kč

Část pod povrchem

  • Nejprve je potřeba srovnat terén. 
  • Potom se budou hloubit základy. Základová jáma by měla být hluboká 80–100 cm.
  • Základovou jámu vylijeme betonem, do kterého na zpevnění přidáme kameny, rozbité cihly nebo dráty.

Pokud se nechcete mořit se základy, venkovní krb postavte alespoň na zpevněný základ, tedy na betonovou desku o tloušťce 15 cm na štěrkovém podkladu. 

Příprava "šalunku" z betonu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Příprava "šalunku" z betonu

Nadzemní část

Základy by měly vystupovat minimálně 10 až 15 cm nad povrch a měly by nám vytvořit tzv. sokl, na který pak krb postavíme. Tuto základovou desku doporučujeme odizolovat. Druhá možnost je, že na betonový základ vytvoříme bednění, které dá celé stavbě požadovaný tvar. Toto bednění můžeme stavět za dřeva a vyléváme je betonem. Ideální je, pokud budeme ohniště stavět vysoké okolo 70 cm a hluboké zhruba 45 cm. 

Korpus rohového krbu
Korpus rohového krbu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rohový krb s nadezdívkou
Rohový krb s nadezdívkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ve spodní straně ohniště bude rošt, který reguluje přívod vzduchu. Doporučujeme rošt litinový nebo železný, který vydrží vysokou teplotu ohně. Na korpus krbu můžeme dozdít další prostory, které mohou sloužit jako pícka na chleba nebo na pizzu, lze zde sušit ovoce a další potraviny, nebo bude mít jen dekorační charakter. Nezapomeneme na vodicí profily pro vložení roštu nebo lávového kamene.

Obkládání rohového krbu
Obkládání rohového krbu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Finální úpravy okolo rohového krbu
Finální úpravy okolo rohového krbu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velmi důležitou součástí krbu je komín. Kouřový kanál musí ústit přímo do spodní části krbu. Vnitřek kouřovodu můžeme vyzdít nebo použít šamotovou vložku. Komín by měl být dostatečně vysoký, ideálně mezi 2–3 m, a osazený koncovou stříškou, aby do komína nepršelo. 

Na komín použijte speciální komínové tvárnice, které jsou užší a zachováte s nimi doporučenou velikost prostoru uvnitř komínu o rozměrech 30×30 cm, aniž byste komínem zabírali nadměrný prostor.

V zadní straně komína vyřízněte ve výši očí úhlovou bruskou a kotoučem na beton otvor pro revizní dvířka. Při stavbě také počítejte s vedlejší podpěrnou zídkou pro desku, kde budete připravovat pokrmy a odkládat náčiní pro grilování. Stejně tak sem můžeme vyčlenit prostor pro ukládání dřeva na topení.

Boční pohled na stavbu venkovního krbu
Boční pohled na stavbu venkovního krbu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detail stavby krbového ohniště
Detail stavby krbového ohniště (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Celou stavbu bude potřeba nechat vyzrát. Beton bude "provozuschopný" již druhý nebo třetí den, celou stavbičku bychom ale měli nechat alespoň týden (ideálně měsíc) odpočinout. Teprve pak přikročíme k finálním úpravám.

Hotový venkovní krb s boční kuchyňskou stranou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hotový venkovní krb s boční kuchyňskou stranou

Venkovní stranu bude dobré obložit např. cihlovými pásky nebo umělým kamenem. Před krbem potom nakonec připravte prostor, který nejlépe opět vyplníte betonem nebo vydláždíte kameny či venkovní dlažbou. Tento prostor je nutné stavět z nehořlavého materiálu a musíme počítat s tím, že z krbu mohou vyletovat jiskry nebo vypadávat hořící kusy dřeva či horký popel.

Zdroj informací: obyvat.cz; zahradnikrby.cz; bydletsnadno.cz

Publikováno: 19. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová