reklama

Odvezte listí ze zahrady jako frajeři

Každoroční hrabání listí ze zahrady pro vás také znamená každoroční řešení problému kam s ním. Ti, kdo mají na zahradě kompost v dosažitelné vzdálenosti, mohou listí nahrnout rovnou sem. Ale pokud kompost není, máme problém. Bude potřeba listí někam odvézt. Převážet hromady listí na zahradním kolečku je práce poněkud zdlouhavá. Vyzkoušejte některý z přívěsů za osobní automobily.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak odvézt ze zahrady shrabané listí a nestrávit u toho celý den? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odvoz listí ze zahrady

Každoroční záplavy suchého listí na zahradě dovedou majitele dovést až k šílenství. Už zase je tu podzim a s ním nezbytná otázka - kam s ním. Tedy s tím listím. Pokud nekompostujete a vaše zahrada je ryze okrasná, můžete mít s odklízením listí tak trochu problém. 

Naštěstí zejména města (ale i spousta obcí) nabízí možnost odvozu biologického odpadu na skládku. Tam vše zkompostují za vás. Vy jen potřebujete nahrabané listí dostat z bodu A do bodu B. Za mírný poplatek je možné si zapůjčit veliké přepravní vaky právě na bioodpad. K tomu je ale potřeba mít také něco, na čem vaky převezete. Nabízí se tedy přívěs za osobní automobil, na který vak naložíte a odvezete na místo určení.

Listí bude potřeba odvézt v takovém přívěsu, ze kterého nám zase neuletí ven
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listí bude potřeba odvézt v takovém přívěsu, ze kterého nám zase neuletí ven

Jaký přívěs využít?

V první řadě se zaměříme na univerzální valníkové přívěsy. Jsou ve dvou variantách:

  • s koly vedle ložné plochy
  • s koly pod ložnou plochou

Co to znamená? Umístění kol vedle ložné plochy znamená, že je náklad na přívěsném vozíku blíže k zemi, což zajišťuje stabilitu přívěsu, skvělé jízdní vlastnosti a snadnou manipulaci. Přívěs na pevném kovovém rámu uveze náklad až do 1300 kg. Jeho bočnice mají variabilní výšku až do 120 cm. Základní provedení plato se může upravit na valník nebo skříň, valník je vybaven otevíracím zadním, případně předním čelem. Přívěsy mohou být vyrobeny i ve sklopné variantě pro usnadnění najíždění drobné zahradní techniky. Samozřejmostí je opatření přívěsu elektroinstalací a opěrným kolečkem pro lepší stabilitu přívěsu.

Speciální přívěs ocení například hasiči
Speciální přívěs ocení například hasiči (Zdroj: VEZEKO s.r.o.)
Ideální je i klecový přívěs, který lze přetáhnout plachtou
Ideální je i klecový přívěs, který lze přetáhnout plachtou (Zdroj: VEZEKO s.r.o.)

Druhou variantou je umístění kol pod ložnou plochou přívěsného vozíku, což usnadní přístup k nákladu díky odnímatelným bočnicím a zároveň nabízí možnost vytvořit plato pro převoz velkých a objemných předmětů. Díky sklopným bočnicím je možný přístup s nákladem ze všech stran. Bočnice lze nejen sklopit, ale i úplně odebrat a vytvořit plato. Tyto typy přívěsů je možné objednat v mnoha rozměrech i v různých váhových variantách.

Pokud se nám nebude chtít náklad (v našem případě listí) z přívěsu následně vyhazovat nebo sundávat ručně, je tu nabídka řady sklopných přívěsů. Brzděné přívěsy s koly pod ložnou plochou jsou jedno - dvounápravové s přístupem ze všech stran. Přívěs se sklápí směrem dozadu. Bočnice jsou rovněž odnímatelné. Široká paleta příslušenství nabízí např. pletivovou nástavbu, bočnicovou nástavbu nebo plachty s konstrukcí. 

Přívěs s plachtou je skvělým pomocníkem pro převoz nestabilních materiálů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přívěs s plachtou je skvělým pomocníkem pro převoz nestabilních materiálů

Na odvoz listí je možné také využít skříňový přívěs. Skříně jsou standardně vybaveny zadními dvoukřídlými dveřmi, ale je možné po dohodě s výrobcem připravit i přívěs s výklopnou rampou. Běžně dostupné skříňové přívěsy jsou vyrobeny z překližkových bočnic s plechovou střechou, což zajišťuje voděodolnost. 

Další typy přívěsů:

  • se spouštěcí ložnou plochou (využitelné např. pro zahradní stroje nebo čtyřkolky)
  • s naklápěcí ložnou plochou multifunkční (usnadňuje najetí přepravované techniky nebo naložení materiálu, zátěžová hmotnost je až 3500 kg)
  • přívěsy na moto (určené pro přepravu motocyklů nebo motokár)
  • na přepravu stavebních strojů 
  • na přepravu lodí
  • pro přepravu zvířat + speciální přepravník pro koně
  • autopřepravníky
  • univerzální nosiče kontejnerů
Kontejnerový přívěs zaručí, že listí nebude vyletovat
i (Zdroj: VEZEKO s.r.o.)
Kontejnerový přívěs zaručí, že listí nebude vyletovat

V čem odvézt listí?

Listí je hmota nestálá a jaksi "živá". Pokud nedisponujeme přepravními vaky, bude potřeba tuto směsici nějak převézt, aniž bychom za sebou trousili cestičku podobně, jako to dělal Jeníček s Mařenkou po cestě k Perníkové chaloupce. Jako nejvhodnější řešení se nabízí třístranný sklápěč s nosností do 6000 kg.

Jeho předností je pletivová nástavba, která zabrání vyletování nestabilního listí z přívěsu (na listí je vhodné přehodit plachtu). Tento sklápěč se zvedá směrem dozadu. Jeho rozměry je možné upravit dle zadání odběratele přímo na míru.

Zdroj informací: VEZEKO s.r.o.

Publikováno: 24. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), VEZEKO s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová