Problémy se záchodem nejsou výjimečné a alespoň jednou v životě, obvykle však častěji, potkají každého z nás. Nenechte se vyvést s míry svým vlastním záchodem a buďte na tento moment připraveni. Víte, jaké problémy ve spojitosti s toaletou lidé řeší nejčastěji? A víte, jak na to? Možná jste to nevěděli, ale většinu zvládnete vyřešit i sami. A pokud si nevíte rady, poradíme vám, jak na to.

Problémy se záchodem nejsou ničím výjimečným
Problémy se záchodem nejsou ničím výjimečným, nicméně dokáží pořádně znepříjemnit život. A pokud ho nezačnete řešit co nejrychleji, může se vám to i dost prodražit. K těm nejčastěji řešeným problémům patří bezesporu protékající záchod, špatně splachující záchod a záchod, kterému se do nádrže nenapouští voda.

Protékající záchod
Protékající záchod patří do i v TOP trojce na vůbec to nejpřednější místo. Objevuje se poměrně dost často a právě v tomto případě nejvíce platí, že pokud problém neřešíte, může se vám to pěkně prodražit. Vzhledem k tomu, že i při mírném protékání může do záchodu odtéct 1 l za minutu. Za den to potom může být i 1000 l. A jestliže záchod protéká pořádně, je to i více než dvojnásobek. A co si budeme povídat, není to pouze zbytečné plýtvání vodou, ale taky asi zbytečně spláchnutých sto korun.
Ptáte se, proč záchod začne protékat? Za protékáním toalety může ponejvíce opotřebování součástek (špatné těsnění nebo vysloužilý splachovací ventil), které pak již neplní svou funkci. Problém může způsobit i jejich pouhé znečištění nebo zanesení celé nádrže vodním kamenem.
Na opravu protékajícího záchodu přitom není nutné volat instalatéra, zvládnete to sami. Celá oprava totiž může být ve finále záležitostí několika málo minut. V případě, že se ale do opravy nemůžete pustit okamžitě potom, co jste zjistili, že vám protéká záchod, raději do té doby uzavřete přívod vody.

Co dělat s protékajícím záchodem
Na opravu protékajícího záchodu budete potřebovat:
- saponát
- vodu
- sodu nebo ocet
- houbičku na nádobí
- šroubovák, kombinačky
- nejspíše budete potřebovat i nějaké náhradní díly a baterku
Dříve než se pustíte do samotné opravy, zastavte vodu. Potom spláchněte, aby se vyprázdnila nádrž. Odmontujte víko nádržky a důkladně si prohlédněte všechno, co je uvnitř. Opatrně z nádržky vyjměte plovák. Umyjte ho pod proudem čisté vody. Zkontrolujte přitom jeho těsnění, pokud je to třeba, tak ho také vyměňte.
Potom si prohlédněte také ventil. I ten podle potřeby vyměňte. Obvykle bývá v horším stavu než napouštěcí ventil. Nádrž pořádně vydrhněte, zbavte ji vodního kamene. Pomůže vám v tom nejen saponát, ale i soda. Potom, co jste vnitřek nádrže a komponenty vyčistili a zkontrolovali, vraťte vše zpět na původní místo a pusťte vodu. Záchod by nyní již neměl protékat.

Pokud se chcete vyvarovat nemilému překvapení, když vám záchod začne protékat v tu nejméně vhodnou chvíli, bude lepší, když pravidelnou prohlídku a čištění zavedete do své běžné rutiny. Pokud máte starý typ záchodu, zvažte, zda by nestálo za to jej vyměnit. Oprava takového záchodu vás totiž vyjde dráže než koupě nového. Nemluvě o tom, že sehnat náhradní díly nemusí být vůbec snadné.
Když záchod špatně splachuje
Velmi zapeklitým problémem může být špatné splachování. Voda sice z nádrže vyteče, ale splachuje nedostatečně. Při správném splachování by měla v klozetové míse zůstat pouze čistá voda. Když je splachování nedostatečné, děje se tomu tak obvykle proto, že vody vyteče buď málo, nebo teče pomalu. Řešení tohoto problému se neobejde bez kontroly nádrže na vodu.
Po otevření nádrže nejprve zkontrolujte hladinu vody. Pokud funguje vše správně, měla by být po dokončení plnění, kousek nad přepadovou trubkou. Když je nízko, je to špatně. Lze to však lehce napravit. Hladinu vody v nádrži můžete totiž regulovat ventilem, který je propojený s plovákem.
Hladinu vody v nádrži nastavíte pomocí šroubu nebo tlačítka na ventilu. Pokud to nepomůže, je nutné zaměřit se na samotný plovák nebo na ventil. Někdy záchod špatně splachuje proto, že je plovák propíchnutý nebo ventil příliš opotřebovaný. V tomto případě nezbývá nic jiného, než tyto díly vyměnit.

Záchod, který nesplachuje
Záchod nesplachuje, protože se voda nenapouští do nádrže
Dalším velmi frekventovaným problémem je to, že záchod nesplachuje, protože při spláchnutí se voda nenapouští do nádrže. Tento problém se nejčastěji vyskytuje u moderních ventilů, které jsou opatřeny ochranným sítem. Toto síto se ale může ucpat nečistotami. Pokud se to stane, je zapotřebí celý ventil vyjmout a vyčistit.
Dříve, než to uděláte, si nejprve vypněte přívod vody za klozetem. Pokud vyčištění ventilu není možné, jelikož je příliš opotřebovaný, vyměňte ho za nový. Nejste si při jeho nákupu jisti, zda máte ten správný? Vezměte si ho se sebou do obchodu, nebo si ho alespoň vyfoťte. Výměny ventilu se nemusíte děsit, nový ventil nestojí zase tak moc a vyměnit ho zvládnete sami během několika málo chvilek.

Záchod prostě nesplachuje
Záchod prostě nesplachuje, protože může být poškozený mechanismus uvnitř nádržky. Splachování funguje tak, že potom, co zmáčknete tlačítko, zatlačíte na rameno s řetězem na konci. Ten bývá spojený s ventilem na dně nádržky, který se zvedne a vypustí vodu do klozetové mísy.

Po vyplavení vody ventil zase usedne zpět a tíha napouštěné vody ho zasadí zase zpět a vše uzavře. Splachovat někdy nejde z důvodu, že je někdy povoleno tlačítko a jindy je problém v řetězu. Ten totiž nesmí být ani příliš napnutý, ani příliš povolený.
Zdroj informací: levna-koupelna.cz; santino.cz; hornbach.cz
Publikováno: 30. 10. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Adriana Dosedělová