reklama

Vyřešte problém s propojením dvou hadic na zahradě

Určitě to znáte taky. Máte na zahradě dvě hadice, jednu třeba na zalévání a druhou na venkovní sprchu, a neustále musíte přehazovat koncovky na vodovodním kohoutku. Způsob, jak vyřešit otravný problém, ale existuje. Jmenuje se dvoucestný rozdělovač. V textu si popíšeme, jak takový instrument připojit.

Dvě a více hadic na zahradě můžete propojit rozdělovačem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Není na tom vlastně vůbec nic složitého. Pokud na kohoutku máte připojenou hadici, odpojte ji a odmontujte také koncovku, která je na kohoutku namontována. Na její místo pak přijde připojit samotný dvoucestný rozdělovač. Přišroubuje ho do závitu kohoutku a rukou lehce dotáhněte. Většinou má plastový závit, takže to se silou nepřehánějte. Pak už jen stačí do rozdělovače připojit obě hadice a máte hotovo.

Přepínání přívodu do jednotlivých hadice se řeší páčkami
Přepínání přívodu do jednotlivých hadice se řeší páčkami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Samotný rozdělovač má na těle páčkou, kterou se přepíná tok vody buď do jedné, nebo do druhé hadice. Obvykle neumožňuje obsluhu obou hadic zároveň. Rozdělovačů je na trhu celá řada. Liší se hlavně počtem hadic, které na ně můžete připojit. Ty s větším počtem vývodů se hodí tam, kde potřebujete dodávat vodu nejen na zálivku a zahradní sprchu, ale třeba i do zahradního jezírka.

Rozdělovač se šroubuje na obyčejný pákový ventil. Stačí ho dotáhnout rukou. Je plastový a při použití kleští by se mohl strhnout
Rozdělovač se šroubuje na obyčejný pákový ventil. Stačí ho dotáhnout rukou. Je plastový a při použití kleští by se mohl strhnout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na zimu je dobré rozdělovač z kohoutku odpojit a schovat do dílny nebo garáže. I když z něj vypustíte vodu, plast může v mrazu rychleji degradovat a po několika sezónách se takový výrobek rozlomí. Přes zimu je samozřejmě nutné uskladnit i samotné hadice. Vhodné je také mazat gumové těsnění rozdělovače – významně tím prodloužíte jeho životnost.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 3. 11. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč