Podzimní a zimní počasí je nepředvídatelné. Rána bývají mrazivá, ale za slunečných dnů se může rtuť na teploměru vyšplhat až o deset stupňů výš. Jakmile však sluníčko zapadne, okamžitě se zase ochladí. Je nutné počítat s lezavou mlhou, dešťovými či sněhovými srážkami a taky větrem, který značně snižuje pocitovou teplotu. Jak se obléknout, aby vás rozmary počasí nezaskočily a zůstali jste v teple a suchu po celý den?

Otužilí Seveřani razí přesvědčení, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Jak ale zvolit to správné? Ideální outfit do chladných dnů se skládá z několika vrstev. Každá z nich je nenahraditelná a dohromady zajistí, že vám bude teplo i za sychravých dnů, nepromoknete ani se nebudete koupat ve vlastním potu. Neméně důležitý je pak správný výběr obuvi, ponožek, rukavic a pokrývky hlavy.
Začněme se spodní vrstvou, která je nejblíže tělu, vytváří vlastně tzv. druhou kůži a oblékáte ji jako první. U ní je nejdůležitější, aby dobře odváděla pot a vlhkost od pokožky a zároveň udržovala teplo. Jako spodní vrstva není vhodná bavlna, která dlouho schne. Výborné vlastnosti má naopak polypropylen, který vyniká i nízkou hmotností, pružností a pevností, navíc má antialergenní účinek, je odolný vůči bakteriím a nečistotám.

Proto ho můžete prát i ve studené vodě a bez pracích prostředků. Často se vyskytuje ve spojení s polyesterem, který má samotný o něco horší vlastnosti: je těžší, více nasákavý, víc odvádí od těla teplo a je méně odolný proti špíně i bakteriím. Počítejte proto s tím, že spodní prádlo vyrobené pouze z polyesteru vám neposkytne takový komfort.
Vadí vám syntetické tkaniny? Pak vsaďte na přírodní materiály, jako je merino vlna, tencel (vyrábí se z celulózových vláken eukalyptu) a sójové nebo bambusové vlákno. Jsou antibakteriální, mají výborné termoregulační vlastností a rychle schnou. Součástí materiálu, ze kterého se vyrábí funkční spodní prádlo, bývá i vlákno, které mu dodává pružnost. Je totiž důležité, aby vám prádlo dobře sedělo a obepínalo celé tělo, ale zároveň by vás nemělo škrtit a omezovat v pohybu.

Prostřední vrstva má za úkol izolovat teplo a zabránit jeho úniku od těla. Zároveň by měla chránit před pronikáním chladu zvenčí a důležitá je i prodyšnost. Často používaným materiálem na oděvy druhé vrstvy (mikiny, svetry, vesty) je fleecový úplet. Mezi jednotlivými vlákny se udržuje tenká vrstva vzduchu, který funguje jako izolant. Výborné izolační vlastnosti má i merino vlna, která je navíc od syntetického fleecu antibakteriální, takže ani po náročném dni nezapáchá.
Při výběru prostřední vrstvy dbejte i na střih. Oceníte prodloužená záda a zvýšený límec se stojáčkem, který lépe chrání krk. Praktická jsou pak očka na palec na rukávech, díky kterým bude rukáv chránit i vaše zápěstí, a navíc se nebude rolovat. A ve dnech, kdy se teploty mění jako na houpačce, přijde vhod celozapínání na zip.

Úkolem svrchní vrstvy je především chránit před deštěm, sněhem a větrem. Pro dokonalý komfort je taky důležité, aby byla prodyšná a dobře odváděla pot i teplo vzniklé aktivním pohybem. Oblíbeným materiálem na výrobu bund, ale i kalhot, je softshell, který brání pronikání chladu i vlhka k tělu, ale zároveň dobře odvádí pot směrem ven, je pružný a dobře se přizpůsobuje tělu.
Součástí softshellových oděvů bývá i vnitřní zateplení tenkou vrstvou fleecu nebo výplní z dutých vláken. Odolnost softshellu proti vlhkosti (tzv. vodní sloupec) i chladu zvyšuje membránová povrchová úprava. Levnější alternativou k membráně je pak tzv. zátěr, chemická polyuretanová vrstva nanesená na vnitřní vrstvu svrchního materiálu.
Má ale menší parametry vodního sloupce a praním a používáním se ničí. Před skutečným lijákem poskytuje lepší ochranu hardshell. Je tužší a méně prodyšný. Snadno jej však sbalíte do malých rozměrů, takže by vám nikdy neměl chybět s sebou pro případ nečekané průtrže. Oděvy z voděodolných materiálů by měly mít podlepené švy, kterými voda neproteče.

A nezapomínejte udržovat v teple i ruce, nohy a hlavu. Nezbytnou součástí výbavy do chladu jsou teplé a nepromokavé rukavice a boty. Do bot volte nejlépe funkční ponožky z vlny merino nebo polypropylenu, aby nohy zůstaly nejen v teple, ale i v suchu. Stejné materiály oceníte i na čepici. V sortimentu CERVA najdete širokou nabídku oděvů a doplňků, díky kterým zůstanete v teple a bezpečí při práci i ve volném čase za jakéhokoli počasí.
Zdroj informací: CERVA GROUP a.s.
Publikováno: 10. 11. 2022, Autor: Redakce
, Profil autora: Redakce