reklama

Jak se obléknout do nepohody

Podzimní a zimní počasí je nepředvídatelné. Rána bývají mrazivá, ale za slunečných dnů se může rtuť na teploměru vyšplhat až o deset stupňů výš. Jakmile však sluníčko zapadne, okamžitě se zase ochladí. Je nutné počítat s lezavou mlhou, dešťovými či sněhovými srážkami a taky větrem, který značně snižuje pocitovou teplotu. Jak se obléknout, aby vás rozmary počasí nezaskočily a zůstali jste v teple a suchu po celý den?

Postavte se rozmarům počasí správným oblečením. Stylová a funkční je pracovní prodloužená bunda CREMORNE (Zdroj: CERVA GROUP a.s.)

Otužilí Seveřani razí přesvědčení, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Jak ale zvolit to správné? Ideální outfit do chladných dnů se skládá z několika vrstev. Každá z nich je nenahraditelná a dohromady zajistí, že vám bude teplo i za sychravých dnů, nepromoknete ani se nebudete koupat ve vlastním potu. Neméně důležitý je pak správný výběr obuvi, ponožek, rukavic a pokrývky hlavy.

Začněme se spodní vrstvou, která je nejblíže tělu, vytváří vlastně tzv. druhou kůži a oblékáte ji jako první. U ní je nejdůležitější, aby dobře odváděla pot a vlhkost od pokožky a zároveň udržovala teplo. Jako spodní vrstva není vhodná bavlna, která dlouho schne. Výborné vlastnosti má naopak polypropylen, který vyniká i nízkou hmotností, pružností a pevností, navíc má antialergenní účinek, je odolný vůči bakteriím a nečistotám.

Volnočasová mikina RONNE vás udrží v teple
Volnočasová mikina RONNE vás udrží v teple (Zdroj: CERVA GROUP a.s.)

Proto ho můžete prát i ve studené vodě a bez pracích prostředků. Často se vyskytuje ve spojení s polyesterem, který má samotný o něco horší vlastnosti: je těžší, více nasákavý, víc odvádí od těla teplo a je méně odolný proti špíně i bakteriím. Počítejte proto s tím, že spodní prádlo vyrobené pouze z polyesteru vám neposkytne takový komfort.

Vadí vám syntetické tkaniny? Pak vsaďte na přírodní materiály, jako je merino vlna, tencel (vyrábí se z celulózových vláken eukalyptu) a sójové nebo bambusové vlákno. Jsou antibakteriální, mají výborné termoregulační vlastností a rychle  schnou. Součástí materiálu, ze kterého se vyrábí funkční spodní prádlo, bývá i vlákno, které mu dodává pružnost. Je totiž důležité, aby vám prádlo dobře sedělo a obepínalo celé tělo, ale zároveň by vás nemělo škrtit a omezovat v pohybu.

Kalhoty RONNE – pro práci i volný čas
Kalhoty RONNE – pro práci i volný čas (Zdroj: CERVA GROUP a.s.)

Prostřední vrstva má za úkol izolovat teplo a zabránit jeho úniku od těla. Zároveň by měla chránit před pronikáním chladu zvenčí a důležitá je i prodyšnost. Často používaným materiálem na oděvy druhé vrstvy (mikiny, svetry, vesty) je fleecový úplet. Mezi jednotlivými vlákny se udržuje tenká vrstva vzduchu, který funguje jako izolant. Výborné izolační vlastnosti má i merino vlna, která je navíc od syntetického fleecu antibakteriální, takže ani po náročném dni nezapáchá.

Při výběru prostřední vrstvy dbejte i na střih. Oceníte prodloužená záda a zvýšený límec se stojáčkem, který lépe chrání krk. Praktická jsou pak očka na palec na rukávech, díky kterým bude rukáv chránit i vaše zápěstí, a navíc se nebude rolovat. A ve dnech, kdy se teploty mění jako na houpačce, přijde vhod celozapínání na zip.

Skvělou volbou do chladného počasí jsou třeba pracovní rukavice CERVA PALAWAN WINTER
Skvělou volbou do chladného počasí jsou třeba pracovní rukavice CERVA PALAWAN WINTER (Zdroj: CERVA GROUP a.s.)

Úkolem svrchní vrstvy je především chránit před deštěm, sněhem a větrem. Pro dokonalý komfort je taky důležité, aby byla prodyšná a dobře odváděla pot i teplo vzniklé aktivním pohybem. Oblíbeným materiálem na výrobu bund, ale i kalhot, je softshell, který brání pronikání chladu i vlhka k tělu, ale zároveň dobře odvádí pot směrem ven, je pružný a dobře se přizpůsobuje tělu.

Součástí softshellových oděvů bývá i vnitřní zateplení tenkou vrstvou fleecu nebo výplní z dutých vláken. Odolnost softshellu proti vlhkosti (tzv. vodní sloupec) i chladu zvyšuje membránová povrchová úprava. Levnější alternativou k membráně je pak tzv. zátěr, chemická polyuretanová vrstva nanesená na vnitřní vrstvu svrchního materiálu.

Má ale menší parametry vodního sloupce a praním a používáním se ničí. Před skutečným lijákem poskytuje lepší ochranu hardshell. Je tužší a méně prodyšný. Snadno jej však sbalíte do malých rozměrů, takže by vám nikdy neměl chybět s sebou pro případ nečekané průtrže. Oděvy z voděodolných materiálů by měly mít podlepené švy, kterými voda neproteče.

Nohy v teple zaručeně udrží kotníkové boty HOMBEE
Nohy v teple zaručeně udrží kotníkové boty HOMBEE (Zdroj: CERVA GROUP a.s.)

A nezapomínejte udržovat v teple i ruce, nohy a hlavu. Nezbytnou součástí výbavy do chladu jsou teplé a nepromokavé rukavice a boty. Do bot volte nejlépe funkční ponožky z vlny merino nebo polypropylenu, aby nohy zůstaly nejen v teple, ale i v suchu. Stejné materiály oceníte i na čepici. V sortimentu CERVA najdete širokou nabídku oděvů a doplňků, díky kterým zůstanete v teple a bezpečí při práci i ve volném čase za jakéhokoli počasí.

Zdroj informací: CERVA GROUP a.s.

Publikováno: 10. 11. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce