reklama

Nátěry povrchů neslouží jen ke kosmetickému zakrytí nedostatků. Naučte se správně natírat různé povrchy

Správný nátěr, to je věda. Nebo není? Víte, jak správně používat nátěry na dřevo, kovy nebo speciální povrchy? Je jedno, jak co natřeme? Rozhodně neuškodí, když si zásady správného natírání zopakujeme a představíme si některé typy nátěrů, které můžeme používat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Naučte se správně a kvalitně natírat různé povrchy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Naučte se správně natírat

Je rozdíl, zda chceme natírat sekretář po babičce nebo nová prkna na plot. Také je rozdíl, jaký materiál chceme povrchově nátěrem ošetřit. Proto je potřeba se na problematiku natírání podívat trochu blíže.

Nátěr nového dřeva

Nové dřevo bude potřeba lehce na povrchu přebrousit, aby nebylo "chlupaté". Potřebujeme mít pěkný hladký povrch. Podle toho, jaký nátěr budeme volit, zvolíme i správný druh štětce. Nikdy si nepleteme štětec a štětku. 

Nejprve povrch očistíme a zbrousíme, aby nebyl "chlupatý"
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve povrch očistíme a zbrousíme, aby nebyl "chlupatý"

Štětec slouží k nanášení barvy na podkladový materiál, štětka je vhodná na fasádní nátěry na zeď a na fasádní nátěry. Pro nátěry lazurové, laky nebo mořidla použijeme štětce přímo určené pro tyto typy nátěrů. Štětec volíme tak široký, aby byl dostatečně velký jako natíraná plocha - pro velké, nečlenité plochy použijeme štětec větší, pro malé členitější štětec menší. Štětec nenamáčíme nikdy celý, ale pouze cca do 1/3 plochy. Přebytečnou barvu lehce otřeme o okraj plechovky a dlouhými tahy nanášíme nátěr na dřevo. 

Kromě silnovrstvé lazury můžeme na dřevo použít také tenkovrstvou lazuru, voskový olej, akrylátový lak, polyuretanový lak nebo silnovrstvý lak. Vždy záleží na místu použití. Jiný typ nátěrové hmoty použijeme pro natírání v exteriéru, jiný v interiéru, další pak na pochozí povrchy. Obsah plechovky před aplikací důkladně rozmíchejte.

Balakryl Telux je silnovrstvá lazura pro nové i renovační nátěry všech druhů dřeva a dřevěných prvků v interiéru i exteriéru, na tvrdé i měkké dřevo. Používá se k ochranným a dekorativním nátěrům plotů, štítů, oken, dveří, zahradního nábytku, dřevostaveb, altánů, pergol, dřevěných obložení apod.

Barvu musíme opravdu důkladně rozmíchat ode dna
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Barvu musíme opravdu důkladně rozmíchat ode dna

Neředěnou lazuru aplikujte na čistý, vybroušený, vosku, mastnoty a pryskyřice zbavený podklad ve 2 silných vrstvách, v intervalu 2–4 hodin.

Dlouhými tahy štětce nanášíme zvolený nátěr
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dlouhými tahy štětce nanášíme zvolený nátěr

Pro venkovní, více namáhané nátěry doporučujeme nejprve použít fungicidní napouštědlo na dřevo, které dřevo ochrání před hnilobou a škůdci. Mezi nanášením jednotlivých vrstev lazury je vhodné nátěr přebrousit jemným brusným papírem.

Po prvním nátěru povrch lehce přebrousíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po prvním nátěru povrch lehce přebrousíme

Teplota podkladu a okolí nesmí klesnout pod 10 °C. Také by teplota okolí neměla přesáhnout 25 °C. Vyvarujeme se rovněž deštivého počasí a není vhodné nátěry provádět za příliš větrného dne. To všechno jsou faktory, které kvalitu nátěru mohou negativně ovlivnit, a výsledný efekt nebude 100%.

Rada Českého kutila: Pomůcky po použití ihned omyjte vodou.

Nátěr starého dřeva

Chceme-li natírat např. starý nábytek, který už má mnohé za sebou, je potřeba nejprve dokonale odstranit všechny původní nátěry, pokud je nátěrový film nesoudržný. Nátěr můžeme buďto opálit horkovzdušnou pistolí, nebo lze použít chemický odstraňovač starých nátěrů. Dále bude potřeba zatmelit a vybrousit všechny praskliny, vyštípnutá nebo chybějící místa, a poté přebrousit celý povrch tak, abychom se dostali na zdravé dřevo. Následně můžeme nátěr aplikovat.
V případě, kdy je nátěrový film soudržný, lze aplikovat obnovovací nátěr.

Takto znečištěný štětec není zrovna dobrou vizitkou natěrače
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Takto znečištěný štětec není zrovna dobrou vizitkou natěrače

Univerzální nátěry

Jsou určeny pro téměř všechny povrchy, jako je dřevo, kov, PVC, beton, omítky a další materiály v interiéru i exteriéru. Lze je použít pro základní i vrchní nátěry a po zředění vodou i jako napouštědlo na porézní stavební materiály. Univerzální nátěry seženeme v široké barevné škále a je možné si tyto nátěry, resp. vybrané odstíny, nechat namíchat. V základní nabídce je: nátěr lesklý, matný a satén s hedvábným leskem.

Použijte vždy čistý štětec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použijte vždy čistý štětec

Nátěry na kov

Speciální nátěry, určené na kov, se aplikují v podstatě stejně jako nátěry na dřevo. I zde je nutno udělat nejprve povrchovou úpravu kovu, zejména z povrchu odstranit korozi a nečistoty. Ostatně proti korozi je tu speciální Antikorozní základní barva, určená k novým i renovačním základním nátěrům kovů, plechů, hliníku, oceli, mědi, zinku, litiny, galvanizovaných povrchů a dalších včetně skla a PVC. Dále v této řadě nátěrů na kov nalezneme i nátěry na radiátory - Vrchní barva určená k novým i renovačním nátěrům těles teplovodního topení.

Nátěr kovu je podobný ostatním nátěrům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nátěr kovu je podobný ostatním nátěrům

Za povšimnutí stojí i nátěr 2 v 1, což je jednovrstvá krycí barva určená k novým i renovačním nátěrům kovů, plechů, lehkých kovů, oceli a dalších, včetně cementovláknitých materiálů.

Speciální nátěry

  • tabulová barva
  • latex
  • omyvatelná univerzální barva
  • akrylátový nátěr na plasty
  • akrylátová barva na betonové povrchy
  • a spousta dalších

Stačí si jen vybrat ten správný a můžete se pustit do díla. Nezapomínejte přitom na zásady bezpečnosti práce, při práci s přípravky nejezte, nepijte ani nekuřte. Při práci v interiéru dbejte na dostatečné větrání i bezpečnostní přestávky. Vybavte se ochrannými pomůckami.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Balakryl

Publikováno: 11. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová