reklama

V zimě v horách, v létě u moře – bydlet můžete kdekoliv

Tiny house je malý dům, může to být cokoli, co si pod tímto označením představíte. My v tomto případě mluvíme převážně o mobilních domech, ať už jde o hausbót, dům na kolečkách nebo třeba kontejnerový dům.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tiny house je ideální pro život u pláže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč si pořídit tiny house, aneb jeho výhody

Takový malý dům má své výhody i nevýhody. Mezi jeho přednosti patří to, že ho můžete přesouvat na jiná místa. Nevýhoda, kterou ale můžete přetavit do výhody, je to, že máte jen to, co opravdu potřebujete, člověk musí trochu přehodnotit, jakým způsobem bude žít a co všechno si pořídí – zda je nutné mít dvě zimní bundy, troje boty apod. To vše vám může zjednodušit život.

Domek s malou obytnou plochou můžete postavit kdekoliv
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Domek s malou obytnou plochou můžete postavit kdekoliv

Kde můžete tiny house postavit nebo zaparkovat?

Přemýšlíte, kde všude může takový tiny house stát, jaké jsou požadavky ohledně sítí? Fyzicky může stát téměř kdekoli – na vodě, na pilotech, v horách, ve svahu, na louce. Podle současné legislativy, současného stavebního zákona, jehož platnost by měla skončit a vše by se mělo zjednodušit, tak se může domek postavit na základě územního rozhodnutí, které lze vyřídit do 30 dnů.

I hausbót je svým způsobem tiny house
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I hausbót je svým způsobem tiny house

Co když bude dům stát na nezasíťovaném pozemku?

Může se také stát, že se rozhodnete postavit tiny house na pronajatou louku nebo kamkoli jinam, kde ale nebudou k dispozici inženýrské sítě. Domky mají ale mnoho chytrých technologií, které vám umožňují zakotvit kdekoli. Umí fungovat nezávisle, i když mají určitá omezení. Například energeticky nebude stačit energie ze solárních panelů na celý rok, v zimních měsících ji budete muset doplňovat jiným zdrojem.

Solární panel zajistí částečnou soběstačnost
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Solární panel zajistí částečnou soběstačnost

Voda a odpady

Krom energie je nezbytné napojení domku také na vodu a odpady. Ideální je mít zdroj pitné vody. Pokud není, musíte ho řešit nějakou zásobárnou, třeba nádrží, ze které se bude voda čerpat. Co se týká likvidace odpadních vod, existují kompostovací toalety, takže odpad můžete zpracovávat třeba do skleníku, případně jsou k dispozici i záchody, jejichž produktem je palivo, které pak využijete na vytápění.

V jiných zemích už fungují kempy plné malých domků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V jiných zemích už fungují kempy plné malých domků

Tiny house je ideální nejen k rekreaci

U nás se tiny house využívají většinou k rekreačním účelům, to samé platí obecně pro Evropu. V Americe už je tento trend dál a fungují zde tematické kempy orientované na tiny house a zájmy, jako je jóga, surfování, lyžování a podobně. Tam lidé žijí celoročně po určitě časové období, rok či dva, nebo jen pár měsíců, a pak se třeba přesunou jinam. Pro lidi, kteří pracují z domova, je to ideální volba, mohou léto trávit u vody, zimu v horách.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 27. 11. 2022, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová