reklama

Je nejvyšší čas na zazimování venkovních zavlažovacích systémů

S nadcházející zimou se venkovní teploty snižují. Vrcholí podzimní práce na zahradě, kterou je třeba zazimovat a uložit k zimnímu spánku. Musíme však pamatovat nejen na rostliny a zahradní stroje, ale také i na zavlažovací systémy, které by mohl mráz nevratně poškodit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S nadcházející zimou pamatujte na zazimování zahradních zavlažovacích systémů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Většině běžných zahradních hadic na první pohled mráz příliš neuškodí. Ovšem materiály, které jsou na výrobu hadice použity, při nízkých teplotách ztrácejí svou pružnost a mrznoucí voda v nich pak může vytvářet mikrotrhliny, které podstatně zkracují její životnost. Prasklina v potrubí, nebo venkovním kohoutku je pak důvodem k jejich okamžité výměně. Další riziko je, pokud praskne část zavlažovacího systému v době, kdy není nikdo doma, může dojít i k vyčerpání studny a zničení čerpadla. Zaplavené pozemky a vyplavené sklepy jsou dalším důvodem, proč zazimování zbytečně neodkládat.

Zazimovat zavlažovací systémy se doporučuje před příchodem prvních mrazů. Jakmile se rtuť teploměru začne pohybovat na hranici 4 °C, je to znamení, že mrazíky na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud by voda v zavlažovacím systému zamrzla, zpravidla navíc poškodí ty nejcitlivější a zároveň nejdražší součásti.

Vyprázdněte zahradní hadice a uložte je
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Vyprázdněte zahradní hadice a uložte je

Zavřít vodu zpravidla nestačí

Zazimování spočívá v odpojení všech součástí, které odpojit lze a jejich uskladnění v prostorách, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Nejprve tedy odpojíme všechny venkovní rozvody od zdroje vody. Pokud jsou připojeny k domovnímu rozvodu, zpravidla postačí zavřít přívod vody, důležité je ale otevřít výpustní ventily.

Jestliže je zavlažování napojené na venkovní povrchová čerpadla, odpojíme je, vypustíme z nich vodu a uklidíme do prostor, kde nepromrznou. Ponorná čerpadla umístěná ve studních a podzemních nádržích kde nemůže dojít k zamrznutí, postačí odpojit od elektrické sítě. Zároveň však od nich odpojíme všechna připojená zavlažovací zařízení.

U podzemních zavlažovacích systémů, které nejsou opatřeny automatickými odvodňovacími ventily, může být nutné jejich odvodnění pomocí kompresoru. Kompresor se připojí na vstup systému a místo vody vháníme do systému vzduch. Ručně pak otevíráme jednotlivé větve systému, a stlačeným vzduchem z nich vytlačíme veškerou vodu. 

Mráz by mohl zavlažovací systém roztrhat, pokud by v něm zůstala voda přes zimu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mráz by mohl zavlažovací systém roztrhat, pokud by v něm zůstala voda přes zimu

Pokud máme v systému výpustní ventily, postupujeme podle návodu výrobce. Většinou postačí otevřít vstup systému a vodu nechat automatickými ventily samospádem vytéct. Po odvodnění se o zavlažovací trysky již starat nemusíme, jsou mrazuvzdorné.

Jestliže k ovládání zvlažování používáte spínací hodiny s ventilem na zdroji vody, odpojte je a ukliďte do vytápěných prostor. Po dobu uskladnění je vhodné vyndat i baterii, aby nedošlo k jejímu vybití a poškození přístroje. To samé platí i pro dešťová a další čidla.

Systémy ručního a nadzemní zavlažování, tedy hadice, volně umístěné kropiče a podobně odpojíme od zdroje vody, rozebereme, důkladně vysušíme a na zimu uskladníme v teple. Všechny ventily a kohouty po odpojení zdroje vody necháme mimo sezónu otevřené.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 25. 11. 2022, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce