reklama

Chov skotu Texas Longhorn není nic pro padavky

Skot Texas Longhorn je původní plemeno chované v Americe. Tento skot je nápadný svými extrémně dlouhými rohy. Texaský dlouhorohý skot je potomkem skotu španělských osadníků, který už v 16. století zdivočel na území dnešního Texasu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak chovat texasský longhornský skot? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Chov skotu Texas Longhorn

Skot Texas Longhorn je původní plemeno, které se objevilo asi v 16. století na území Severní Ameriky díky španělským přistěhovalcům. Stáda pak žila divoce v prérii až do 19. století, kdy se v roce 1845 Texas stal součástí Spojených států amerických. Tehdy začali američtí osadníci zvířata cíleně chovat na svých rančích a farmách, což byl počátek kovbojské kultury amerického západu.

Dlouhorohý skot vypadá úctyhodně, ale je poměrně přítulný
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dlouhorohý skot vypadá úctyhodně, ale je poměrně přítulný

Texaský Longhorn je skot zajímavý svým vzhledem. Patří k menším plemenům hovězího dobytka, který dosahuje hmotnosti okolo 600 kg a výšky v kohoutku až 165 cm. Je poměrně štíhlý s vysokýma nohama, na hlavě nosí nápadně dlouhé lyrovité rohy, které mohou u býků dosáhnout rozpětí přes 180 cm a podle nichž dostal jméno. Texaský dlouhorohý skot má krátkou srst, zbarvení je většinou světle hnědé, často s bílými skvrnami, ale vyskytují se i jiné typy zbarvení. Rohy mají význam v texaské kultuře, rančeři a majitelé stád především v Texasu si jimi tradičně zdobí kapoty svých osobních automobilů. 

Texaský dlouhorohý skot se chová především pro maso
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Texaský dlouhorohý skot se chová především pro maso

Texaský dlouhorohý skot se chová především pro maso, které je sušší a vyznačuje se nízkým obsahem tuku. Výhodná u tohoto skotu je značná dlouhověkost, snadné porody a vynikající mateřské vlastnosti. Plemeno je nenáročné na chov a odolné vůči výkyvům počasí. Krávy mohou vážit kolem 550 kg, býci mohou dosáhnout hmotnosti 800–990 kg. O zvířatech se ví, že přes jejich hrozivý vzhled jsou to poslušná zvířata a dobře se s nimi manipuluje.

Longhornský skot upoutá svými dlouhými a rozložitými rohy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Longhornský skot upoutá svými dlouhými a rozložitými rohy

Další atypické druhy skotu

  • Belgický modrobílý nebo belgický modrý je typický výrazným osvalením a vysokou jateční výtěžností. Přes 80 % zvířat tohoto plemene se rodí s mutací způsobující hypertrofii svalstva beder a hýždí, u býků není vzácností jedinec vážící 1500 kg, nejlepší krávy dosahují až 950 kg. 
  • Skotský náhorní skot neboli Highland Cattle je velmi tvrdé a odolné plemeno skotu. Díky své husté srsti může žít v chladných a také vysoce položených oblastech.
  • Africké plemeno Ankole Watusi chovají domorodí Tutsiové nebo Masajové. Toto plemeno nedává mnoho mléka, ale je užitečné například pevnou a tuhou kůží.
  • Droughtmaster neboli mistr sucha je plemeno, které zvládá přežít pekelná australská vedra. Díky těmto schopnostem je vyváženo mimo jiné i do Afriky nebo Asie.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna; old.naschov.cz

Publikováno: 16. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová