reklama

Barová židle z kulatin je výborný a levný nápad, jak ušetřit při výrobě nábytku

Barová židle je častým kouskem nábytku v našich domovech. A nejen v domovech, ale můžeme je využít i na zahradě, u krbu nebo u bazénu či v dílně. A protože správný kutil má v dílně od každého kousek, najde ve svých zásobách jistě i kousek kulatiny, nějakou tu spárovku i molitan a potahovou látku. A my máme návod k výrobě.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Barová židle z kulatiny a zbytku spárovky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Barová židle z kulatin

Také občas procházíte dílnou a nacházíte materiál, který si přímo říká o to, aby se z něj něco smysluplného vyrobilo? Tak tomu je i v případě pěkné kulatiny, ze které vás naučíme vyrobit originální barovou stoličku nebo židličku, která může být okrasou u vašeho domácího krbu, ale i venku na terase, v altánu nebo u bazénu. 

Co budeme potřebovat:

  • 6 kusů kulatiny
  • kousek spárovky na sedadlo
  • zbytek dřevěné desky na opěrku
  • molitan
  • potahovou látku
  • okružní pilu
  • brusku
  • rázový utahovák
  • dlouhé vruty cca 160 mm
  • nastřelovačku
  • kratší vruty
  • ochranné čepičky

Základem bude několik kusů kulatiny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Základem bude několik kusů kulatiny

Nejprve si neřežeme 6 kusů kulatiny. Jeden bude měřit 135 cm, dva 87 cm, dva 45 cm a poslední bude mít cca 50 cm. Tři nejdelší kusy budou představovat nohy barové židličky, dvě budou na místě trnože a podpěra sedátka a poslední kus bude spojovací.

Spodní strany kulatiny obrousíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spodní strany kulatiny obrousíme

Nohy bude potřeba seříznout pod úhlem 22,5°. To proto, aby barová židlička měla přirozený sklon a dobře se nám na ní sedělo. Spodní části, které jsme zařízli pod úhlem, také obrousíme. K tomu použijeme brusku s lamelovým kotoučem.

Spárovka nám poslouží jako sedátko
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spárovka nám poslouží jako sedátko

Dále opracujeme spárovku na sedací část. I zde bude potřeba obrousit hrany, k čemuž nám opět může posloužit bruska s lamelovým kotoučem, případně můžeme využít horní frézku. Důležité je, aby hrany byly dokulata a nehrozilo odštípnutí třísky.

Z molitanu vyřízneme stejný kus jako je deska opěrky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z molitanu vyřízneme stejný kus jako je deska opěrky

Opěrku vytvoříme z kousku desky. Vyřízneme z ní obdélník. Tentokrát nemusíme hrany nijak zvlášť zabrušovat, protož opěrka bude polstrovaná. Použijeme kus molitanu, ze kterého vyřízneme stejný rozměr, jako má samotná opěrka.

Kraje molitanu seřízneme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kraje molitanu seřízneme

Okraje molitanu zařízneme došikma. Molitan k opěrné desce přilepíme. Postačí nám k tomu oboustranná lepicí páska, ale lze využít i truhlářské lepidlo nebo lepidlo na textilie.

Sponkovačkou upevníme k opěrce potahovou látku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sponkovačkou upevníme k opěrce potahovou látku

Z potahové látky vystřihneme obdélník s přesahem, protože okraje látky se budou přetahovat přes okraj opěrky. Tyto okraje pak ještě založíme, aby zadní strana vypadala esteticky. Potahovou látku položíme lícovou stranou přes opěrku, otočíme, založíme a sponkovačkou přichytíme k desce opěrky.

Kompletace barové stoličky

Začneme u opěrky. Po obou stranách opěrky dlouhými vruty uchytíme dva nejdelší díly kulatiny. Zhruba v polovině délky obou kulánků pak příčně uchytíme dlouhými vruty krátký díl kulatiny (45 cm). Zde bude podpěra pro sedátko. 

Druhý krátký kousek kulatiny upevníme ve spodní části a vytvoříme trnož, na kterou budeme pokládat nohy. Na příčnou kulatinu dlouhými vruty uchytíme sedátko. Můžeme jej nechat bez vypolstrování, ale kdo rád sedí na měkkém, použije molitan a potahovou látku i zde.

Poslední dva kusy kulatiny použijeme jako protikus pod sedátkem, abychom jednak vytvořili třetí nohu,  jednak zajistili barové židličce stabilitu. Celý tento výtvor můžeme také barevně vytunit. Nátěr ale není nutný, pokud chceme zachovat čistě přírodní dekor a design.

Tip Českého kutila:

R-PDS-AF1 je automatický podavač páskových šroubů, kterému laicky říkáme nastřelovačka nebo sponkovačka. Přesné nastavení hloubky šroubu umožňuje přesnou montáž, a práce s tímto nástrojem je tak jednoduchá. Kompaktní a lehká konstrukce snižují únavu při dlouhodobém používání. Práce s podavačem vás bude bavit právě díky lehkosti upevňování páskových šroubů a pevnosti spoje.

R-BAT-185001 Li-Ion akumulátor je kompatibilní s celou řadou aku nářadí z této řady (Rawlplug 18 V). Můžeme tedy libovolně baterie přesouvat na jednotlivé druhy nářadí a pracovat dále. Rychlé nabíjení zkracuje prostoje během provozu. Výhodou ovšem je, pokud máme k dispozici záložní baterii, která se bude nabíjet, zatímco s druhou baterií budeme pracovat, přičemž nám indikátor stavu nabití umožňuje optimálně naplánovat pracovní dobu. 

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Na míru, www.rawlplug.com

Publikováno: 20. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová