reklama

Odklízení sněhu není zrovna nejoblíbenější činností. Jak na to?

Sněhová nadílka potěší hlavně děti, dospělí už tolik radostí neskáčou zvlášť, když mají na starost odklízení sněhu. Pokud je sněhu málo, vystačíme si s koštětem či hrablem, při sněhové kalamitě nás zachrání fukar či sněhová fréza.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odklízení sněhu je mnohdy nutností (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Základem při odklízení sněhu je hrablo a koště

Pokud se jedná o odklizení několika metrů čtverečních před vchodem a zametení navátého sněhu, pak určitě tradiční hrablo a koště postačí. Výběr vhodného hrabla ale nepodceňujte. První, na co je třeba dávat pozor, je pevná spodní hrana lopaty hrabla. Tato hrana je nejvíce namáhána, právě ona seškrabuje sníh z podkladu.

Nejlevnější hrabla mají tuto hranu plastovou. Plast se rychle obrušuje, prohýbá se, a takovéto hrablo se hodí maximálně na tenkou vrstvu čerstvého prašanu na dokonale rovné ploše. Stačí 15 cm mokrého sněhu a hrablo se začne prohýbat, kroutit a je nepoužitelné. Hrana kvalitního hrabla musí být kovová a dostatečně pevná. Velikost hrabla pak volte podle plochy. Pokud potřebujete prohrábnout a proházet úzký chodníček, vystačíte běžně s hrablem o šířce okolo 40–50 cm. Prohazujete-li pravidelně parkovací plochu nebo příjezdovou cestu, poohlédněte se po hrablech se šířkou okolo 60–75 cm.

Ideální je použití hrabla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ideální je použití hrabla

S větší nadílkou pomůže také lopata

U malých ploch, kde nestačí hrablo, a v hůře přístupných místech, pomůže sněhová lopata. Při jejím výběru se zaměřte zejména na kvalitní provedení, neměla by být z obyčejného plastu, ale ideálně z odolného plastu a vyztužená ocelovým jádrem pro větší odolnost, nebo s dřevěnou násadou. Důležité je také provedení držadla ve tvaru písmene D pro snazší manipulaci. Velikost lopaty pak volte podle plochy, kterou budete odklízet.

Někdy stačí obyčejná lopata
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy stačí obyčejná lopata

S čerstvě napadaným prašanem si poradí fukar

Rychlé a snadné odklízení čerstvě napadaného sněhu nabízí fukary. Práce s nimi je velmi jednoduchá a elegantní. Fukarem velmi jednoduše, a především bez větší námahy, vyfoukáte čerstvě napadený sníh z chodníků, cestiček nebo kdekoliv v zahradě. Výhodou fukarů je pak jejich široké využití i v dalším ročním období, kdy si poradí s prachem a nečistotami z chodníků, špatně dostupných zákoutí, posekanou trávou z cest nebo s popadaným listím.

Na výběr je z různě výkonných strojů s benzínovým, elektrickým nebo aku pohonem. Každý stroj má své výhody, ale i nevýhody, které je třeba při výběru brát v úvahu. A to zejména výkon, váha stroje, délka provozu, přívodní kabely a podobně.

Zahradní fukar můžeme použít pro odklízení listí i napadaného sněhu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradní fukar můžeme použít pro odklízení listí i napadaného sněhu

Sněhová fréza usnadní odklízení větších ploch

Sněhové frézy pomohou s úklidem větší plochy, na které běžné hrablo již nestačí. Šetří tak nejen čas, ale také fyzické síly. Výběr frézy závisí na typu povrchu a frekvenci úklidu. Sněhové frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu, a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí.

Zejména na základě těchto kritérií proto vybírejte frézu, která bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat. Vybrat si můžete od menších a levnějších elektrických fréz, přes akumulátorové frézy až po silné benzínové. Elektrické frézy zpravidla bývají řešeny jako jednostupňové. To znamená, že šnek frézy v jediném stupni sníh nabírá i odhazuje. Jsou vhodné pro odklízení neušlapaného sněhu na menších plochách.

Sněhová fréza je praktický pomocník
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Sněhová fréza je praktický pomocník

Tyto frézy jsou lehké, snadno ovladatelné, ovšem výkon se nemůže rovnat silnějším dvoustupňovým frézám. Dvoustupňová fréza v prvním stupni pomocí pevného ocelového šneka odkrojí a nahrne i zhutnělý sníh k lopatkám druhého stupně, které sníh dále podrtí a komínem odhodí i do vzdálenosti více než 10 m. Díky většímu záběru a výkonu jsou proto dvoustupňové frézy vhodné i na úklid větších ploch v oblastech, kde pravidelná nadílka sněhu není ničím výjimečným.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 23. 12. 2022, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce