Sněhová nadílka potěší hlavně děti, dospělí už tolik radostí neskáčou zvlášť, když mají na starost odklízení sněhu. Pokud je sněhu málo, vystačíme si s koštětem či hrablem, při sněhové kalamitě nás zachrání fukar či sněhová fréza.
Základem při odklízení sněhu je hrablo a koště
Pokud se jedná o odklizení několika metrů čtverečních před vchodem a zametení navátého sněhu, pak určitě tradiční hrablo a koště postačí. Výběr vhodného hrabla ale nepodceňujte. První, na co je třeba dávat pozor, je pevná spodní hrana lopaty hrabla. Tato hrana je nejvíce namáhána, právě ona seškrabuje sníh z podkladu.
Nejlevnější hrabla mají tuto hranu plastovou. Plast se rychle obrušuje, prohýbá se, a takovéto hrablo se hodí maximálně na tenkou vrstvu čerstvého prašanu na dokonale rovné ploše. Stačí 15 cm mokrého sněhu a hrablo se začne prohýbat, kroutit a je nepoužitelné. Hrana kvalitního hrabla musí být kovová a dostatečně pevná. Velikost hrabla pak volte podle plochy. Pokud potřebujete prohrábnout a proházet úzký chodníček, vystačíte běžně s hrablem o šířce okolo 40–50 cm. Prohazujete-li pravidelně parkovací plochu nebo příjezdovou cestu, poohlédněte se po hrablech se šířkou okolo 60–75 cm.

S větší nadílkou pomůže také lopata
U malých ploch, kde nestačí hrablo, a v hůře přístupných místech, pomůže sněhová lopata. Při jejím výběru se zaměřte zejména na kvalitní provedení, neměla by být z obyčejného plastu, ale ideálně z odolného plastu a vyztužená ocelovým jádrem pro větší odolnost, nebo s dřevěnou násadou. Důležité je také provedení držadla ve tvaru písmene D pro snazší manipulaci. Velikost lopaty pak volte podle plochy, kterou budete odklízet.

S čerstvě napadaným prašanem si poradí fukar
Rychlé a snadné odklízení čerstvě napadaného sněhu nabízí fukary. Práce s nimi je velmi jednoduchá a elegantní. Fukarem velmi jednoduše, a především bez větší námahy, vyfoukáte čerstvě napadený sníh z chodníků, cestiček nebo kdekoliv v zahradě. Výhodou fukarů je pak jejich široké využití i v dalším ročním období, kdy si poradí s prachem a nečistotami z chodníků, špatně dostupných zákoutí, posekanou trávou z cest nebo s popadaným listím.
Na výběr je z různě výkonných strojů s benzínovým, elektrickým nebo aku pohonem. Každý stroj má své výhody, ale i nevýhody, které je třeba při výběru brát v úvahu. A to zejména výkon, váha stroje, délka provozu, přívodní kabely a podobně.

Sněhová fréza usnadní odklízení větších ploch
Sněhové frézy pomohou s úklidem větší plochy, na které běžné hrablo již nestačí. Šetří tak nejen čas, ale také fyzické síly. Výběr frézy závisí na typu povrchu a frekvenci úklidu. Sněhové frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu, a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí.
Zejména na základě těchto kritérií proto vybírejte frézu, která bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat. Vybrat si můžete od menších a levnějších elektrických fréz, přes akumulátorové frézy až po silné benzínové. Elektrické frézy zpravidla bývají řešeny jako jednostupňové. To znamená, že šnek frézy v jediném stupni sníh nabírá i odhazuje. Jsou vhodné pro odklízení neušlapaného sněhu na menších plochách.

Tyto frézy jsou lehké, snadno ovladatelné, ovšem výkon se nemůže rovnat silnějším dvoustupňovým frézám. Dvoustupňová fréza v prvním stupni pomocí pevného ocelového šneka odkrojí a nahrne i zhutnělý sníh k lopatkám druhého stupně, které sníh dále podrtí a komínem odhodí i do vzdálenosti více než 10 m. Díky většímu záběru a výkonu jsou proto dvoustupňové frézy vhodné i na úklid větších ploch v oblastech, kde pravidelná nadílka sněhu není ničím výjimečným.
Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.
Publikováno: 23. 12. 2022, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Redakce