Časostroj je přístroj na měření času. Všichni však používáme zaběhlá slova, jako jsou hodiny, hodinky či budík. Můžeme se s nimi setkat v nejrůznějším provedení. Najdeme je na stěně, ruce i krku. Mohou být ručičkové či digitální. Design bývá většinou odrazem doby, kdy byly vyrobeny a řídí se samozřejmě nejnovějšími moderní trendy. Záleží pouze na nás, jaký vzhled si zvolíme. Zda preferujeme pouze funkčnost, či mají podtrhovat a vyjadřovat naši jedinečnost. Zkrátka časostrojů je nepřeberné množství.
Také znáte ten pocit, kdy objevíte úžasný avšak nefunkční budík po babičce, nebo vytáhnete již dávno zapomenuté hodinky, ale jejich baterka již dávno přestala fungovat? Co s tím? Zvládneme jejich opravu sami nebo se raději vydáme k odborníkovi? Určitě se mezi námi najdou jedinci, kteří si budou chtít staré hodinky zprovoznit sami. Jestli si však nejsme svými kroky jisti, vyhledejme raději hodináře. Je to odborník, který nám s problémem hravě poradí a přivede k životu unikát, který by jinak skončil na poličce pouze, jako památka.
S čím si poradí šikovný hodinář?
Nalezneme-li nefunkční budík po babičce, který se může pochlubit již pouze svým stářím, není jiné cesty, než návštěva hodináře. Tento odborník nám poví, zda se daný kousek dá ještě opravit např. vyčištěním, servisem či opravou nějakého dílu, nebo jestli je tento problém již neřešitelný a budík skončí jako ozdoba na polici.

S příchodem mobilních telefonů spousta z nás odložila klasické náramkové hodinky. V poslední době se však lidé k tomuto doplňku začínají vracet. Hodinky, které máme doma 10 a více let, jsou samozřejmě nefunkční. Jejich baterie dávno dosloužily a musíme je vyměnit. Spousta lidí se dokáže s tímto problémem vypořádat úplně sama. Může se však vyskytnout jakýkoliv nečekaný problém, kdy se mohou hodinky neodborným zásahem poškodit více, než byly.
Máme-li doma vícero hodinek, u kterých jsme nechali vyměnit baterku, je dobré udělat určité kroky, abychom prodloužili životnost vyměněných baterií. Pokud vytáhneme ovladač hodinek, kterým řídíme ručičky, vyřadíme baterku od odběru energie. Tím vlastně baterka pouze leží v hodinkách, jako by byla uložená v krabičce. V tuto chvíli se nevybíjí a nemůže v hodinkách ani vytéct. Všechny hodinky, které nenosíme, můžeme takto jednoduše vypnout.

Některé hodinky fungují na solární pohon. Tento pohon je úžasný v tom směru, že se o baterii nemusíme vůbec starat až několik let. Takové hodinky však nebudeme schovávat do šuplíku, neboť potřebují neustálý přísun slunečních paprsků.
Voděodolné a vodotěsné hodinky
Mezi vodotěsnými a voděodolnými hodinkami je obrovský rozdíl. Vodotěsné hodinky můžeme nosit na ruce i při plavání. Jedná se o hodinky, které mohou tzv. ležet ve vodě. Voděodolné hodinky se mohou pouze nosit v dešti, či se s nimi sprchovat. Voda jim neublíží v případě, kdy přes ně jen přetéká. Nevyvíjí žádný tlak na pouzdro hodinek a nemá žádnou možnost se do nich dostat.

Tipy pro milovníky hodinek
Cokoliv se týká našich hodinek, ať už je to výměna baterky či nejrůznější opravy, je vždy lepší vyhledat opravdového profesionála. Jediné, co můžeme udělat my doma je prodloužení životnosti baterie tím, že když nemáme právě hodinky na ruce a nenosíme je, povolíme čudlíček. Hodinky přestanou běžet. Ve chvíli, kdy se stane jejich nošení aktuálním, pouze čudlík zasuneme a nastavíme správný čas.
Zdroj informací: pořad RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, Parťáci od fochu
Publikováno: 15. 12. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto)
, Profil autora: Beata Boháčová