reklama

Než se přihlásí zima, nezapomeňte na izolaci potrubí

Izolací potrubí a topné kabely můžete předejít zamrznutí vody. Typicky se to týká nevytápěných prostorů, jako jsou například sklepy nebo hospodářské místnosti. Zamrznutí vody v trubkách může způsobit velký problém – od prasknutí potrubí třeba až po poškození čerpadel. Proto se nevyplatí problém nízkých teplot podceňovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zamrznutí vody oddálí izolace trubek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kde potrubí nejčastěji zamrzá

Problémy se zamrznutím vody by se neměly týkat vodovodních přípojek, ty totiž musí být provedeny v takové hloubce, kde je jejich zamrznutí vyloučeno. V našich zeměpisných šířkách se jedná o hloubku alespoň 120 cm.

Problémy mohou nastat tam, kde se potrubí s vodou dostává na povrch – typicky to jsou třeba sklepy, technické nebo hospodářské místnosti. Pokud se v nich netopí a teploty klesnou pod nulu, může voda v trubkách snadno zamrznout. Je přitom úplně jedno, jestli jde o trubky kovové nebo plastové.

Co použít na izolaci

Proti krátkodobému poklesu teplot může potrubí ochránit izolace. Použít můžete klasickou filcovou izolaci, která se prodává ve formě pásů. Kolem trubek ji stačí jednoduše omotat a případně zafixovat drátkem nebo stahovací páskou.

Další možností je použití speciální pěnové izolace. Ta se na trubky jednoduše navléká. Je ale potřeba znát průměr trubky a koupit izolační návlek odpovídající velikosti. Pěnové izolace se prodávají nejen s různými vnitřními průměry, ale i vnějšími. Pochopitelně čím tlustší je izolace, tím lépe trubky před zmrznutím chrání. Pěnové trubky se k potrubí přicvaknou speciálními sponkami. V praxi se ale běžně používají klasické stahovací pásky, lepicí páska nebo drátek.

Pěnová izolace se na potrubí jednoduše navlékne
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěnová izolace se na potrubí jednoduše navlékne

Problém řeší topné kabely

Samotná izolace pouze oddálí dobu, kdy voda v trubkách vlivem nízkých teplot zamrzne. Proti samotnému zamrznutí jsou velmi účinné takzvané topné kabely. Jedná se o speciální vodiče, které mají topnou funkci. Stačí je na potrubí jednoduše namotat, zapojit do zásuvky a elektřina se postará o vytápění trubek tak, aby nezamrzly.

Topný kabel je potřeba kolem trubky řádně ovinout a citlivě přichytit elektrikářskou páskou nebo páskou stahovací. Moderní topné kabely mají zabudovaný termostat, který drží teplotu trubky kolem 6 °C. Pro domácí použití volte kabely, které kromě termostatu obsahují už zalisovanou zástrčku do zásuvky.

Topné kabely zabrání tomu, aby voda v trubkách zamrzla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Topné kabely zabrání tomu, aby voda v trubkách zamrzla

Nouzové řešení

Jestli vás příchod mrazu překvapil a nemáte čas ani peníze na koupi topných kabelů, můžete se pokusit zaizolovat potrubí provizorně alespoň kusem staré minerální izolace. Kolem potrubí ji stačí  namotat. Důležité je ale zvýšit teplotu v místnosti, kudy potrubí vede. Použít se dají například obyčejné elektrické přímotopy nastavené na nezámrznou teplotu.

Když už voda zamrzne

Pokud se vám stane, že voda v trubkách zamrzne, uzavřete přívod vody a trubky se pokuste rozehřát. U kovových potrubí se může hodit horkovzdušná pistole, kterou kov rovnoměrně rozehřejete. U plastových trubek na takový postup rychle zapomeňte. V plastu se dá voda rozmrazit třeba pomocí zmiňovaných topných kabelů nebo zvýšením teploty v místnosti, kde k problému došlo. 

Zdroj informací: autor článku

 

 

 

Publikováno: 17. 1. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč