reklama

Jak se hraje hra s háčky a kroužky Hook and Ring Toss? A jak se staví?

Hra Hook and Ring Toss je zajímavá domácí barová hra, ale je vhodná i pro šikovné děti a rodiče. Smyslem této hry je, že se hráči snaží usadit prsten (kroužek) uvázaný na provázku na háček, připevněný k středovému sloupku. Je to obdoba hry hodu kroužků na cíl. Při této hře můžete vymyslet nějakou legendu, třeba o princezně, která ztratila prsten a kdo jej najde a navlékne na prst, dostane ji za ženu. Máme pro vás návod na výrobu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hook and Ring Toss je zajímavá hra pro celou rodinu, vyrobte si jí podle našeho návodu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hra Hook and Ring Toss (Háček a kroužky)

Byla jedna princezna, která ztratila prsten. I vyhlásila, že kdo prsten najde a navlékne jí ho na prst, stane se jejím mužem. 

Takto nějak bychom mohli připravit legendu k společenské hře Hook and Ring Toss. Tato hra je velmi vhodná pro hraní uvnitř i venku. Můžete ji hrát v garáži, hernách, rodinných pokojích, na verandě či terase, dvorku a dalších vnitřních nebo venkovních prostorách. Jedná se o rychlou interaktivní hru, která vás bude bavit, a kterou můžete hrát s dětmi, na dovolené nebo s přáteli u skleničky.

Celá hra sestává z dřevěné konstrukce, která má tvar písmene T, a dvou provázků, zakončených kroužky. Na konstrukci jsou připevněny háčky. Smyslem hry je rozhoupat či hodit kroužek na provázku tak, aby se zaklesl za háček.

Hook and Ring Toss je možné zakoupit na eshopech, ale ačkoliv se jedná o vcelku jednoduchou hračku, není zrovna levná. Můžeme ale ušetřit peníze a Hook and Ring Toss si doma vyrobit sami, a dokonce ve velikosti, která nám bude nejvíc vyhovovat.

Co budeme potřebovat:

  • 2 prkénka o šířce 8 cm
  • 1 prkénko o šířce 5 cm
  • kousek kulatiny (hodí se třeba i stará násada od smetáku)
  • provázek
  • 2 kovové kroužky
  • 2 háčky
  • aku brusku s hrnkovým kartáčem
  • aku vrtačku
  • ruční truhlářskou pilu
  • brusnou houbičku
Na výrobu hry Hook and Ring Toss budeme potřebovat pár věcí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na výrobu hry Hook and Ring Toss budeme potřebovat pár věcí

Akumulátorový šroubovák/ příklepová vrtačka - HECHT 1289

Příklepová aku vrtačka pro práci i v nejtěžších podmínkách s dvourychlostní převodovkou poslouží nejen jako klasická vrtačka, ale i jako šroubovák. Ve spodní části je uloženo LED světlo pro usnadnění práce i v hůře osvětlených prostorách, obsahuje klip pro zavěšení na opasek a součástí balení jsou dva akumulátory pro komfortní provoz bez zdržování při nabíjení. Vše v praktickém kufříku s prodlužovacím držákem bitů, sadou vrtáků a sadou bitů.

Než se pustíme do samotného sestavené celé konstrukce, připravená a nařezaná prkénka si tzv. zestaříme. 

Stařením dřeva vytvoříme omšelou strukturu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stařením dřeva vytvoříme omšelou strukturu

Staření dřeva

Staření čili strukturalizace dřeva je proces, kdy z hladkého povrchu dřeva drásáním vytvoříme povrch omšelý a opotřebovaný. Upravené dřevo můžeme povrchově ošetřit - mořit, lakovat, natírat barvou, případně použít další techniky povrchové úpravy, které výraznou strukturu buď ještě umocní, nebo zjemní.

Nábytkářské firmy používají k strukturalizaci povrchu dřeva speciální kartáčovací stroje, doma v dílně si vystačíte s ocelovým kartáčem nebo s kartáčem na vrtačce (používá se hrnkový kartáč). Cílem je vyškrábat či vybrousit měkčí část kresby dřeva, čímž docílíme určité plasticity povrchu, který je pak velmi zajímavý na dotek a vypadá tak trochu jako opršené prkno ze staré králíkárny.

Akumulátorová úhlová bruska - HECHT 1320

Aku bruska je praktický pomocník pro každého kutila vhodný všude tam, kde potřebujete být mobilní, nebo nemáte přístup k elektrické síti. Má aretační spínač pro snadnou výměnu brusného kotouče, měkčenou ergonomickou rukojeť a madlo, které zpříjemní vaši práci. Při práci není obsluha omezována žádnými přívodními kabely. Snadno tak můžete pracovat v dílně, ale i na druhém konci zahrady, aniž byste museli složitě tahat prodlužovací kabel.

Hrnkovým kartáčem na vrtačce několikrát přejedeme po povrchu prkének tak, abychom docílili právě oné použité struktury. Musíme pracovat opatrně, abychom kartáčem dřevo nenarušili víc, než bychom chtěli.

Na staření dřeva použijeme hrnkový kartáč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na staření dřeva použijeme hrnkový kartáč

Zestařené dřevo potom lehce očistíme brusnou houbičkou. Tou samou houbičkou obrousíme i povrch násady od smetáku. Násadu zakrátíme na vhodnou délku, k tomu nám postačí obyčejná ruční pila. Ideální délka pro menší, přenosnou a skládací hru je 30 cm.

Na řezání kulatiny postačí ruční pila
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na řezání kulatiny postačí ruční pila

Postup práce

Jedno ze širších prkének využijeme jako podestu. Do středu prkénka vyvrtáme sukovníkem (je opatřen centrovací špicí, která zajišťuje přesné navrtání, dvěma obvodovými břity a dvěma hlavními břity) otvor stejně velký, jako je průměr násady od smetáku. Otvor musí být skrz naskrz.

Sukovníkem vykroužíme otvor pro kulatinu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sukovníkem vykroužíme otvor pro kulatinu

Do užšího prkénka rovněž vyvrtáme sukovníkem otvor, ale zde vrtáme zhruba do tří čtvrtin tloušťky prkénka. Násadu potom nasadíme na obě prkénka. Do horního prkénka po přesném vyměření navrtáme dvě dírky, kudy budeme provlékat provázek.

Do kulatiny vyvrtáme dvě dírky na háčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do kulatiny vyvrtáme dvě dírky na háčky

Obě dírky musí být v přesné polovině od vyhloubeného otvoru (naše prkénko je dlouhé 30 cm, tudíž počítáme polovinu z 15 cm po obou stranách). Do dírek navlékneme dva kusy provázku a na horní straně provázky zajistíme pořádným a pevným uzlem. Do spodní poloviny délky kulatiny také navrtáme dírky. Musí být ve stejné výšce.

Do kulatiny navrtáme háčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do kulatiny navrtáme háčky

Do nich nasadíme háčky se závitem a dotáhneme.

Na provázky navlékneme kroužky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na provázky navlékneme kroužky

A nyní budeme hru kompletovat. Do podesty umístíme kulatinu a seshora jí zaklopíme úzkým prkénkem s provázky. Na provázky navlékneme oba kroužky. Provázky musí být o něco delší, než jsou umístěné háčky.

Tavnou pistolí nalepíme kolečka k prkénku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tavnou pistolí nalepíme kolečka k prkénku

K této hře si ještě připravíme pomůcku, na které budeme počítat vítěze a poražené. Poslední volné prkénko rozdělíme body na 5 stejných dílů. Tyto body vyznačíme třeba tužkou. Ze zbytku kulatiny uřízneme 5 koleček, a ty nalepíme tavnou pistolí na vyznačené body. Pokud se nám nechce kulatinu řezat, můžeme na tyto body nalepit třeba barevné samolepky, nebo je vyznačit barvou. 

V dětské hře umístíme na prostřední kolečko svíčku a podle vyhraných nebo prohraných zásahů svíčku posouváme. Na konci prkénka vítěz svíčku sfoukne a může si něco přát.

Hook and Ring Toss můžeme hrát s dětmi nebo s přáteli
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hook and Ring Toss můžeme hrát s dětmi nebo s přáteli

Ve verzi pro dospělé můžeme svíčku nahradit "veselým kalíškem" s oblíbeným nápojem. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; HECHT MOTORS s.r.o.; chatar-chalupar.cz

Publikováno: 15. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová