reklama

Naučíme vás, jak jednoduše spojit vlnovec

Vlnovcové trubky neboli vlnovce najdou uplatnění hlavně při vedení vodovodního potrubí – typicky, když potřebujete napojit například kotel. Vlnovce se samozřejmě dají sehnat už s přírubou, kterou stačí jednoduše našroubovat do fitinky ve zdi a připojit do šroubení ve spotřebiči. My si ukážeme, jak postupovat, když šroubení chybí. Využijeme k tomu speciální připojovací sadu.

Vlnovec se často používají třeba na připojení kotle (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete potřebovat:

  • sikovky
  • sadu na montáž
  • řezák na vlnovec

Sada na připojení vlnovce obsahuje vše - matku, podložku i těsnicí kroužky
Sada na připojení vlnovce obsahuje vše - matku, podložku i těsnicí kroužky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve si zkontrolujte, zda jsou oba konce vlnovce čisté a bez otřepů. Pokud ne, začistěte je. Jinak si jako první připravte převlečnou matku, kterou navléknete na vlnovec. Můžete si vybrat různé průměry matek – pochopitelně volte takový průměr, který bude pasovat na šroubení, k němuž vlnovec potřebujete přišroubovat.

Těsnicí kroužky nasazené na vlnovci
Těsnicí kroužky nasazené na vlnovci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď je potřeba na vlnovec nasadit těsnicí kroužky. Většinou se dodávají v sadě s příslušnou maticí. Někdy se používají dva těsnicí kroužky, jindy jen jedno větší těsnění. Těsnění je vhodné potřít mazacím tukem, aby se při dotahování nesedřelo.

Nakonec nacvakněte kovovou podložku
Nakonec nacvakněte kovovou podložku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď zbývá za těsnicí kroužek nasadit speciální podložku. Na vlnovec ji jednoduše navlékněte, a pak zacvaknete. Podložka se dává hned za těsnění. Pak už jen stačí matkou přišroubovat vlnovec do fitinky a sikovkami dotáhnout.

Jak vlnovec řezat

Na řezání vlnovce se používá speciální řezák. V obchodech stojí kolem tisícikoruny. Určitě se vyhněte řezání vlnovce kotoučem na železo a flexou – dojde k spálení ochranné antikorozní vrstvy a vlnovec začne v místě řezu postupně rezivět. Nehodí se ani pilka na železo, protože jí vyhotovený řez nebude přesný. A aby byl spoj vlnovce s fitinkou těsný, musí být řez proveden opravdu kvalitně – proto se používá řezák.

A jak ho ohýbat

Ohýbání patří mezi obrovské výhody vlnovce. Tvarovat jej můžete přímo v ruce. Ovšem pozor – ohýbejte s citem, abyste vlnovec nezlomili. Do pravého úhlu ohnete vlnovec bez potíží, u větších ohybů postupujte opatrně, aby se materiál v místě ohybu nezdeformoval. Došlo by tím nejen ke snížení průtoku vody, ale časem i k prasknutí materiálu.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 25. 1. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč