reklama

Designovou stěnu si zvládnete vytvořit svépomocí i ve vašem pokoji

Designová stěna v obývacím pokoji může být z nejrůznějších materiálů. Krásný design vytvoří v první řadě tapeta nebo zajímavý akvarel přímo na stěně. Ale moderní doba si žádá netradiční materiály, tak proč si stěnu neobložit obyčejnými cihlami, resp. rustikálními cihlovými pásky. Uvidíte, jaký zajímavý interiér tím vykouzlíte.

i (Zdroj: klinkercentrum.cz)
Designová stěna v obývacím pokoji z rustikálních cihlových pásků (Zdroj: klinkercentrum.cz)

Designová stěna v obývacím pokoji

Design interiéru se během let našeho bydlení mění. To, co se vám líbilo před 30 lety, už dnes není úplně "in" a komu by se chtělo bydlet v bytě, který připomíná retro muzeum? Asi nikomu. Proto se dnes můžeme soustředit na vytvoření designové stěny v obývacím pokoji, která dodá celému interiéru neotřelost a svěžest moderní doby. 

Jak si ale takovou designovou stěnu vytvořit? V první řadě to chce nápad. Místo běžné tapety nebo výmalby můžete zkusit obklad. Obkladem se ovšem nemyslí klasické obkladačky, ale designové rustikální cihlové pásky, které se přilepí na podklad a mezery mezi nimi se vyplní spárovací hmotou. Vznikne vám tak imitace cihlové stěny. Cihlové pásky seženete v hobby marketu nebo přímo ve stavebninách. My rovnou dopředu doporučujeme, abyste si na nákup udělali dostatek času, protože vás z nepřeberného množství barev a designů bude přecházet zrak.

Ražené obkladové pásky od společnosti KLINKER patří díky své rustikální struktuře, snadné aplikaci a všestrannému využití mezi nejoblíbenější produkty z nabídky. Cihlové obklady můžete využít pro jakýkoliv z vašich projektů od obkladů fasád domů, přes interiéry, ploty, komíny až po krby.
Ražené obkladové pásky patří díky své rustikální struktuře, snadné aplikaci a všestrannému využití mezi nejoblíbenější produkty
i (Zdroj: klinkercentrum.cz)
Ražené obkladové pásky patří díky své rustikální struktuře, snadné aplikaci a všestrannému využití mezi nejoblíbenější produkty

Příprava staveniště

Abyste mohli cihlové pásky lepit na stěnu, musí být stěna, resp. podklad dobře připravený. Takže vás nejprve bude čekat odstranění tapet, malby nebo jiné dekorace, která na stěně je. Dále bude potřeba stěnu očistit a případně oškrábat přebytečnou malbu, lepidlo nebo štuk. Použijte nejprve širokou špachtli na odstranění vystupujících nerovnost, a potom celou stěnu zahlaďte škrabkou.

Staré tapety bude potřeba strhnout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Staré tapety bude potřeba strhnout

Abyste si zbytečně nezaneřádili nebo dokonce nepoškodili podlahu, můžete využít skládanou mikrotenovou plachtu, která je opatřená lepicí páskou a výborně slouží právě ke krytí nábytku nebo podlah. Pásku jednoduše uvolníte a přitisknete k podlaze. Plachtu potom podle potřeba roztáhnete a skryjete pod ni vše, co má zůstat ušetřeno.

Podlahu lze ochránit mikrotenovou plachtou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podlahu lze ochránit mikrotenovou plachtou

Očištěnou stěnu bude ideální také napenetrovat. Penetrace je podkladový nátěr, který zpevní a sjednotí savost povrchu zdí. Také tím docílíte lepší přilnavosti. Penetraci koupíte v tekutém stavu a jednoduše ji nanesete na podklad štětcem nebo válečkem a důkladně rozetřete.

Očištěnou stěnu je potřeba napenetrovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Očištěnou stěnu je potřeba napenetrovat

Může se vám stát, že když se budete snažit připravit poklad, zvlášť v případě starých zdí, může vypadnout kus omítky. Pokud se jedná o menší kousek, můžeme jej vyspravit sádrou nebo montážní pěnou, velký kus ale bude potřeba vyspravit. Můžete si ale vypomoci třeba kouskem sádrokartonu, který do díry lepíme pomoví montážní pěny.

Odpadlé části stěny vyplníme stavebním matriálem a montážní pěnou
Odpadlé části stěny vyplníme stavebním matriálem a montážní pěnou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vyplnění můžeme použít třeba zbytek sádrokartonu
Na vyplnění můžeme použít třeba zbytek sádrokartonu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Míchání lepidla

Zvolte si vhodné lepidlo, které je vhodné do interiéru, například cementovou suchou maltovou směs s trasem, která je určená pro lepení izolačních desek z EPS, XPS a MW, stěrkování s vloženou výztuží, lepení cihlových pásků, přírodního i umělého kamene a keramických obkladů na zateplovací systémy. Směs je vhodná i pro lepení na podlahy a stěny.

Lepidlo běžným způsobem v nádobě spojíte s vodou a rozmícháte ideálně stavebním míchadlem, které připraví hladkou a kompaktní směs bez hrudek. Správný postup je ten, kdy lepidlo mícháme cca 2 minuty, potom další 2 minuty necháme směs odstát, a nakonec vymícháme dohladka. Konzistence směsi by měla mít hustotu bramborové kaše.

K rozmíchání lepidla použijeme stavební míchadlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K rozmíchání lepidla použijeme stavební míchadlo

Než lepidlo začnete aplikovat na stěnu, musíte mít připravené cihlové pásky. Je dobré si dopředu nařezat koncové pásky. Na řezání použijte úhlovou brusku a multifunkční kotouč, kterým lze řezat kovy, cihly i beton.

Úhlovou bruskou nařežeme koncové pásky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Úhlovou bruskou nařežeme koncové pásky
Scheppach AG1200 je výkonná úhlová bruska s kotoučem 150 mm, vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání kamene, obkladů a podobně. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Díky štíhlému tělu a příznivé hmotnosti se bruska snadno ovládá i ve stísněných prostorech.

Lepidlo natáhneme na stěnu zubatým hladítkem v souvislé vrstvě. A teprve teď můžeme usazovat do lože z lepidla jednotlivé cihlové pásky, na které ovšem taktéž naneseme trochu lepidla a dobře rozetřeme. Mezi jednotlivými pásky musí zůstat mezera.

Pásky vlepíme do lepidla na stěně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pásky vlepíme do lepidla na stěně

Závěrečná práce spočívá v nanesení spárovací hmoty mezi jednotlivé dílky cihlových pásků. Spárovačku je potřeba také rozmíchat dohladka, protože jen správně připravená spárovací hmota bude také funkční. Opět použijte stavební míchadlo, které vám zaručí dobrou konzistenci směsi.

Protože pásky jsou poměrně malé, nelze spárovačku nanášet zednickou lžící nebo hladítkem. Zde bude potřeba použít malou spárovací špachtličku, která přesně velikostí zapadne mezi jednotlivé spáry. Protože jsou cihlové pásky poměrně "tlusté", nebojte se do spár vtlačit co nejvíce spárovací hmoty, vejde se jí tam docela hodně. Přebytečnou spárovací hmotu otřete, aby vám neušpinila cihlové pásky.

Spáry vyplníme spárovací hmotou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spáry vyplníme spárovací hmotou

Ochranné pomůcky při práci

Při práci s cihlovými pásky, při jejich řezání i lepení je vhodné používat ochranné pomůcky, zejména dobré pracovní rukavice a při řezání také ochranné brýle.

Ochranné kožené rukavice od společnosti LEVIOR mají dlaň z jemné vepřovice, hřbet z nylonu s fluorescenčním proužkem a špičky prstů, pružná manžeta, zápěstí na suchý zip.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.; Klinker Centrum s.r.o.

Publikováno: 27. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., klinkercentrum.cz (foto), Profil autora: Martina Pilzová