Pokud se vám podařilo poškodit vanu nebo umyvadlo, nejde o konec světa. Poškozené koupelnové vybavení nemusíte měnit. Oprava vany je totiž snadná. Využít se k tomu dají různé opravné tmely většinou na bázi polyuretanu nebo epoxidu. Ukážeme vám, jak postupovat a nepříjemnou situaci zachránit.
První krok: Při lepení a tmelení čehokoli je nutné, aby bylo opravované místo čisté a suché. Mastnotu snadno odstraníte lihem, přebytečnou vlhkost jednoduše setřete. Hlavně u poškozených van a umyvadel je důležité, aby byly před použitím opravného tmele naprosto suché.
Teď můžeme přistoupit k aplikaci opravného tmele. Jedná se o speciální prostředek určený právě k opravě van, umyvadel, keramiky i kameniny. V balení s tmelem je obvykle i štěteček, kterým se tmel na poškozené místo nanáší. Takže ho stačí nabrat a na deformovaný povrch rozetřít. Přebytečný tmel jednoduše setřete hadříkem. Pokud je prasklina nebo vryp příliš hluboký, můžete použít další vrstvu tmele, ale až poté, co ta první zaschne. Dobu schnutí i vytvrzení tmele najdete na obalu od opravného přípravku.

Při opravě van a umyvadel dávejte přednost prostředkům na bázi polyuretanu. Epoxidové tmely sice rychleji schnou, ale chybí jim pružnost. Jinak oba druhy tmelů bez potíží snáší vodu až do teplot varu, takže v tomto ohledu je jejich použití naprosto bezproblémové. Zmiňovanými tmely můžete kromě vany, umyvadla nebo kameniny snadno opravit i porcelán. Použít se dají také na poškrábané záchodové mísy.

Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 29. 1. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč