Designový záhon ze svahovek je skvělá volba pro nerovný terén na našich zahradách, ale také pro ty pěstitele, kteří mají horší hybnost. Svahovky jako prefabrikáty jsou variabilní a lze z nich postavit nejen záhon ve svahu, ale i třeba důmyslnou skalku prakticky v jakémkoliv tvaru a velikosti.
Designový záhon z betonových svahovek
Svahovky čili svahové tvárnice nebo také tvarovky jsou prefabrikované výrobky z betonu, pevné a maximálně odolné mrazu, vodě i povětrnostním podmínkám. Využití mají opravdu široké, s jejich pomocí vytvoříme třeba protihlukovou, dělicí i opěrnou zeď. Svahovky se velmi často pokládají přes sebe tak, aby vytvořily kapsy pro osazení květinami.
Svahovky nakoupíme v hobby marketu nebo přímo u výrobce, který nám je pak může na vyžádání přivézt až před dům. Kromě svahovek pak budeme potřebovat ještě větší množství kvalitní zeminy. Tu můžeme získat buď na vlastním pozemku (pokud je vhodná k sázení rostlin), nebo si ji rovněž obstarat o prodejce.

Pokud už budeme obstarávat substrát pro výsadbu rostlin, nezapomeneme také nakoupit vhodné rostliny. Protože budeme stavět něco mezi vyvýšeným záhonem a skalkou, můžeme vsadit přímo na skalničky nebo převislé rostliny.


Podklad
Nejprve začneme přípravou podkladu. Ideální je, pokud je místo zbaveno kamenů a jiných vyčnívajících předmětů, neprorůstají sem kořeny a nebyl na tomto místě kompost. Místo bude potřeba zhutnit a udusat, aby se svahovky vahou nebořily do půdy. Tak by totiž mohlo hrozit pozdější sesutí svahovek vlivem nestejnoměrně se zanořujících prefabrikátů do podkladu.
Abychom nemuseli časem řešit prorůstající plevel, můžeme půdu vystlat netkanou textilií. Zeminu uhrabeme do roviny a zkontrolujeme vodováhou. Místo na skládání svahovek si vyměříme.

Založení první řady
Na připraveném místě bychom si měli zvolit střed, resp. osu do kříže a do jejího středu umístíme první svahovku.

Protože jsou tvarovky do oblouku, budeme další dílce pokládat do výsečí ve tvarovkách tak, že nám vznikne jakýsi pomyslný helvétský kříž. Všechny dílce je potřeba kontrolovat vodováhou, neboť na usazení první řady velmi záleží.

Tvarovky samozřejmě můžeme skládat libovolně podle toho, jak velký záhon či skalku chceme mít a co nám dovolí prostor.

Jakmile máme založenou první řadu, vysypeme všechny tvarovky substrátem. Substrát vybíráme podle toho, jaké rostliny zde budeme sázet. Můžeme klidně použít univerzální substrát, který je vhodný nejen pro běžné kvetoucí rostliny, ale také třeba pro jahody nebo keříky drobného ovoce (pozor, pro kanadské borůvky nebo brusinky je potřeba použít rašelinu).

Povrch substrátu ve tvarovkách lehce upěchujeme a očistíme povrch tvarovek od veškeré zeminy. Potřebujeme rovný povrch. Na dokonalé očištění můžeme použít kompresor a napadanou zeminu vyfoukat.
Druhé patro svahovkového záhonu vytvoříme stejně jako základ. Svahovky naskládáme na základ a opět vysypeme substrátem.

Při usazování je nám nezbytným pomocníkem vodováha a gumová palička, kterou dorovnáváme rozdíl ve výšce svahovek při usazování.

Výsadba rostlin
Výsadba rostlin je úplným závěrem, pokud nepočítáme úklid okolo svahovkového záhonu. Vybrané rostliny je dobré nejprve rozmístit tzv. nanečisto, abychom si ověřili, že všechny budou mít dobré podmínky k růstu, žádná nebude v trvalém stínu (pokud jej nevyžaduje) a velké rostliny nebudou stínit těm malým.

Rostliny poté vyjmeme z přepravních obalů a standardním způsobem je vsadíme do substrátu. Dobře prolejeme, případně přihnojíme.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.; BEST, a.s.; UNI HOBBY, a.s.
Publikováno: 29. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová