reklama

Vyrobte si rohovou poličku z odpadků, které by jinak skončily ve spalovně

Rohová polička, na kterou nepotřebujete ani dřevo, ani kov a dokonce ani plasty? Z čeho ji tedy budeme stavět? Ze vzduchu to nebude. Seznámíme vás totiž s materiálem, který je tak trochu směsicí všeho výše jmenovaného. Pokud se zajímáte o ekologii a ekologické zpracování odpadků, jste tu správně.

i (Zdroj: packwall.cz)
Vestavěný regál z desky PackWall Design nebo rohová police? Ale klidně (Zdroj: packwall.cz)

Rohová polička z odpadků

Jistě se doma běžně setkáváte s obaly, ve kterých se uchovávají nejrůznější nápoje - tzv. nápojovými kartony. Nápojový karton je obecně obal vyrobený z kompozitních materiálů (dva a více materiálů s rozdílnými vlastnostmi, které sloučené dávají novému materiálu vlastnosti unikátní). Jak se ale s nápojovými kartony slučuje návod na výrobu rohové poličky, notabene z odpadků?

Tajemství je ve zvoleném materiálu. Kdopak z vás již slyšel o materiálu, který se označuje jako PackWall? Všichni víme, že kartony slouží skvěle k balení potravin, jejich recyklace však není snadná. Nápojové kartony (Tetrapak) se dají odevzdávat do sběrných kontejnerů oranžové barvy (není-li ve vaší lokalitě stanoveno jinak). Tyto nápojové kartony jsou zejména: krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Designově opravdu originální, to jsou desky PackWall Design
Designově opravdu originální, to jsou desky PackWall Design (Zdroj: packwall.cz)
Nejen nábytek, ale i stavební materiál
Nejen nábytek, ale i stavební materiál (Zdroj: packwall.cz)

A od toho se odvíjí i recyklace těchto nápojových kartonů. Nápojové kartony totiž obsahují několika vrstev. Vnitřní vrstva chrání kvalitu produktu obsaženého uvnitř a je většinou zhotovena z polyethylenu + je zde vrstva hliníkové fólie. Vnější vrstva je tvořena celulózou a papírem. Všechny tyto suroviny jsou dále zpracovatelné a jako materiál pro další výrobu velmi cenné.

S deskami PackWall se zachází zcela totožně jako s běžně dostupnými deskami na trhu. Snadno se řežou ruční pilou i kotoučovou ruční pilou. Vrtat lze standardními vrtacími přístroji. Během přichytávání ke konstrukcím je možné použít standardního nářadí, aku vrtaček, aku šroubováků nebo nastřelovacích zařízení. Povrch desek může být zachován v surové formě (zejména v případě pohledové desky PackWall design / panel) nebo se může omítat, stěrkovat, natírat, lakovat, obkládat keramikou, polepovat, laminovat, aj.

Cenné vlastnosti nápojových obalů tak lze využít například ve stavebnictví. Na metodu zpracování právě kartonových obalů přišla skupina studentů společně s několika propagátory ekologického zpracování odpadů. 

Předměty denní potřeby za pár korun
i (Zdroj: packwall.cz)
Předměty denní potřeby za pár korun
  • Na začátku jsou použité nápojové obaly, které by jinak skončily pravděpodobně ve spalovacích pecích.
  • Obaly se rozemelou a za tepla se z nich lisují desky různých rozměrů.
  • Základním produktem je deska, kterou lze nejrůznějším způsobem povrchově upravit a využít.

Kromě stavebnictví je možné tento výsledný vzniklý materiál, nazývaný PackWall, používat také v nábytkářském průmyslu. Lze z něj lisovat desky (základní deska PackWall Basic a deska PackWall Design). Tyto desky jsou pak upotřebitelné třeba pro:

  • obkladové panely
  • atypické designové panely (ve variantě DESIGN)
  • kostry měkkého nábytku
  • výplně tabulí
Základní deska PackWall připomíná OSB desky nebo dřevotřísku
i (Zdroj: packwall.cz)
Základní deska PackWall připomíná OSB desky nebo dřevotřísku

Desky pak je možno dále povrchově opracovávat. Je snadné je řezat ruční i kotoučovou pilou. Vrtání do nich je velmi snadné. Pro šroubování jsou desky dostatečně měkké a pevné zároveň. Mezi další povrchové úpravy pak patří laminace, polep, hliníkový povrch, nejrůznější nátěry a podobně. Do desek je také možné nastřelovat hřebíky nebo svorky.

Drobné předměty i nábytek, pro PackWall není nic nemožné
i (Zdroj: packwall.cz)
Drobné předměty i nábytek, pro PackWall není nic nemožné

Výroba poličky z PackWallu

PackWall je možné velmi lehce řezat, to už víme. Nepotřebujeme ani žádný speciální přístroj, vystačíme si se stolní nebo okružní pilou. Použijeme tedy jednu z nich a nařežeme si následující díly:

  • dva stejné rovnoramenné trojúhelníky
  • několik policových desek, velikostně odstupňovaných podle velikosti trojúhelníku
PackWall můžete řezat sami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
PackWall můžete řezat sami

Vtip je v tom, že oba trojúhelníky budeme k sobě přikládat a spojovat v zrcadlovém formátu, a navíc pod úhlem 90 °. Police mezi nimi tedy budou tak velké, aby nepřesahovaly okraje obou trojúhelníků.

Než díly spojíme, sestavíme polici nanečisto
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Než díly spojíme, sestavíme polici nanečisto

Polici si sestavíme nejprve "nanečisto". Pro její pevné sešroubování budeme používat konfrimáty - konfirmát je nejvíce používaný šroub pro spojování při výrobě nábytku zejména z aglomerovaných materiálů, jako je surová dřevotříska, laminovaná dřevotříska a OSB desky. 

Na spojení dílů použijeme konfirmáty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na spojení dílů použijeme konfirmáty

Otvory pro konfirmáty se předvrtají třeba aku vrtačkou, do měkkého materiálu PackWall se vrtá velmi snadno.

Polici předvrtáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Polici předvrtáme

Následně se police s regály spojí dohromady. Protože je možné materiál PackWall povrchově upravovat, naneseme na polici krásnou tyrkysově modrou barvu, která polici rozzáří a dodá jí na eleganci.

Materiál můžeme podle libosti natírat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Materiál můžeme podle libosti natírat

Použijeme univerzální barvu, ale kromě toho můžeme poličku třeba polepit tapetou, obložit keramickými obklady nebo použít třeba technologii metalurgie. Materiál PackWall snese téměř všechno. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; Flexibau, s.r.o.; trideniodpadu.cz; strefa.cz

Publikováno: 31. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Flexibau, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová