Donedávna byl chov vietnamských prasat na území naší republiky spíše raritou a tato zvířata se vyskytovala převážně v zoologických zahradách. V posledních několika letech se tato záliba rozrostla natolik, že se stává úplnou samozřejmostí nejen na statku, ale i v obyčejné domácnosti. Vietnamská prasátka jsou nejen našimi mazlíčky, ale díky jejich inteligenci a schopnosti plnit základní povely se stávají velice často i výbornými hlídači.

Chov vietnamských prasat v poslední době zevšedněl natolik, že je možné potkat na ulici prasátko na vodítku, které se chová stejně samozřejmě jako kterýkoliv jiný pes pobíhající bezstarostně po ulici města či obce. Jedná se o plemeno všeobecně známého prasete domácího. V dospělosti však nedorůstá do takových rozměrů.
Ač je toto plemeno menší, měli by se však lidé mít na pozoru. Jestliže se rozhodneme pro chov vietnamských prasat v domácích podmínkách, musíme počítat s tím, že se nejedná o miniaturní plemeno. Dospělí samci mohou dorůst váhy 50 až 60 kg. Chov těchto zvířat bychom si měli tedy předem pečlivě rozmyslet. Jejich rozměr v dospělosti by nás mohl nemile překvapit.
Kromě vietnamských prasat se můžeme v domácích chovech setkat s miniprasetem göttingenským. Jedná se o menší prasátko, jehož optimální váha osciluje kolem 40 kg. Jako miniprasata jsou obecně považována zvířata, která dosahují váhy maximálně do 50 kg. Jak vietnamská, tak i göttingenská prasata se řadí mezi inteligentní zvířata. Jejich inteligence bývá srovnatelná s dítětem ve věku 3 až 4 let. Správným přístupem dokážeme také naučit prasátka jednoduché povely stejně, jako je tomu u psů.
Způsob chovu těchto oblíbených mazlíčků je celkem rozmanitý. Převážná většina lidí sice dává přednost venkovnímu chovu a prasátka nechává pobíhat ve výběhu či na zahradě. Najdou se však mezi námi i takoví nadšenci, kteří si vietnamské prase pořídí do bytu. V tomto případě bychom neměli nikdy zapomínat na podmínky, které musíme mazlíčkům dopřát. Vietnamská prasata potřebují převážně pohyb. Jejich majitelé by tedy rozhodně neměli zapomínat na pravidelné procházky, díky kterým zamezí nechtěnému tloustnutí, ke kterému mají tendenci. Váha prasátek by nikdy neměla přerůstat.

Pokud se tedy rozhodneme pro chov vietnamských prasat, je vždy lepší mít pro ně připravený výběh na zahradě. Venkovní výběh by měl být oplocený a musíme počítat s tím, že se ze zahrady ve velice krátkém čase stane ornice. Prasátka ráda ryjí a v zemi mají vyležené ďolíky. Takto přeoraná zem se časem naplní vodou. Právě v těchto místech se následně vietnamská prasata bahní nebo v teplých dnech ochlazují. Do okrasné zahrady se tedy prasátko rozhodně nehodí.
Z hlediska krmení jsou göttingenská i vietnamská prasátka zcela nenáročná. Je pro ně vhodné jak ovoce, tak i zelenina. Pochutnají si např. na jablíčkách či mrkvi. Obecně však platí, že to, co sníme my lidé, to samé můžeme nabídnout i našim prasečím mazlíčkům. Vietnamská prasata se dožívají věku 10 až 15 let.

V případě, kdy naše prasátka žijí pospolu např. s pejsky, mohou si tato naprosto rozličná zvířátka na sebe zvyknout. Vždy to však musíme mít plně pod kontrolou. Je důležité dohlížet, aby se prase neohnalo po psu či naopak. Co se týká lidí, je důležité být obezřetní. Pokousání prasetem je velice nepříjemné a bolestivé. I přes veškerou možnou kontrolu je důležité, abychom našim mazlíčkům dopřáli i potřebnou veterinární péči. Musíme pravidelně kontrolovat prasátkům stav jejich paznehtů a nechat odebírat vzorek trusu na parazitologické vyšetření. Toto vyšetření je nutné provádět 4krát do roka.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Veterinární poradna
Publikováno: 21. 2. 2023, Autor: Beata Boháčová
, Profil autora: Beata Boháčová