reklama

Jak ochránit beton před mrazem

Beton je na nízké teploty choulostivý v době několika dnů po uložení betonové směsi. Po tuto dobu je dobré ho chránit. Týká se to hlavně pozdního betonování na podzim nebo časně na jaře, kdy stavitele mohou překvapit časté ranní mrazíky. Popíšeme si několik způsobů, jak betonovou směs při nízkých teplotách ochránit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochranu betonu před mrazem řešíme hlavně na podzim a na jaře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Urychlovač tuhnutí

Prvním pomocníkem při betonování za nízkých teplot může být chemie, respektive urychlovač tuhnutí betonu. Jde o tekutý přípravek, který seženete v každých stavebninách. Když si nejste jistí, zda během několika dnů po betonáži neklesnou teploty pod 5 °C, můžete ho využít. Chemie urychlí tuhnutí betonu a zároveň dovoluje přidávat do směsi méně vody, čímž se riziko zničení betonu mrazem dál snižuje.

Urychlovač tuhnutí se přidává rovnou do míchačky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Urychlovač tuhnutí se přidává rovnou do míchačky

Využijte polystyren

Při nízkých teplotách je zároveň vhodné beton po uložení zakrýt. Princip je jednoduchý – chemické procesy při tuhnutí betonu uvolňují teplo, které beton zahřívá. Když zabráníme úniku tohoto tepla, můžeme bez potíží betonovat i za nižších teplot. Nejde o žádnou vědu – beton zkrátka zakryjte polystyrenem nebo skelnou vatou, tu překryjte fólií, aby nenavlhla.

Beton je vhodné zakrýt, aby teplo neunikalo
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Beton je vhodné zakrýt, aby teplo neunikalo

Doma je to snazší

Pokud betonujete v interiéru, nemusíte se nízkých teplot obávat. V případě, že děláte například podlahu, stačí v místnosti udržovat teplotu kolem 5 až 10 °C. Využít k tomu můžete různé ohřívače. Ovšem pozor, aby teplomety nemířily přímo na betonovou směs – mohly by ji vysušit a kvalitu betonu snížit.

Jak dlouho beton chránit a kdy nebetonovat vůbec

V domácích podmínkách se vyhněte betonáži při poklesu teplot pod 5 °C. Teplota betonové směsi nesmí při ukládání klesnout pod 10 °C. Když jdou teploty pod tyto stanovené hranice, nebetonujte.

Co se týče samotné doby ochrany betonu před nízkými teplotami, je potřeba udržovat teplotu betonové směsi nejméně na 5 °C po dobu alespoň 72 hodin. Pak by měl být beton proti mrazu odolný. Nicméně čím déle necháte beton zakrytý, tím lépe. Pozor, všechny uvedené teploty jsou minimální v průběhu 24 hodin.

Moderní betonové směsi umožňují betonáž i pod uvedenou hranici 5 °C. Z výroby jsou na to už připravené, navíc se beton pro zimní betonáž ve firmách předehřívá. V domácích podmínkách ale takovou směs nepřipravíte. Pokud tedy nutně potřebujete betonovat za teplot pod uvedenou hranicí, využijte služeb betonárek. I pak je ale potřeba směs během tuhnutí před mrazem chránit.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 6. 3. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč