Jak opravit zlomené brýle? V podstatě máme dvě možnosti. Buď je odneseme k optikovi, který je možná opraví na počkání, ale možná také ne. Anebo se o jejich opravu můžeme pokusit doma. Ovšem za předpokladu, že máme správné pomocníky.
Oprava zlomených brýlových obrouček
Jistě se vám také mnohokrát stalo, že jste si někam velice pečlivě založili brýle. A protože se brýle bez brýlí hledají docela špatně, může vám také stát, že si na ně sednete. A nemilé křupnutí pod vaší sedací partií je už jen důsledkem toho, že jste brýle konečně našli.
Co ale teď s prasklými brýlovými obroučkami? Pokud to odnese i brýlové sklo, je rada celkem jasná. Tady pomůže jen optik. Pokud ale máte štěstí a praskne jen obroučka, máte docela reálnou šanci si pomoci doma sami.

Brýlové obroučky, pokud jsou z plastu, zařadíme do skupiny tzv. obtížných plastů, kam patří také např. tuhé a polotuhé plasty jako polyethylen (PE), polypropylen (PP), PTFE – PVC, ABS, SAN, PET – polyester nebo metakrylát. Jsou to plasty tvořené směsicí nejrůznějších skupin plastů, tvoří tak unikátní směs. A většina plastových směsí není lepitelná běžnými lepidly. Především proto, že vždycky tu bude nějaký plast, který ve spojení s lepidlem může vyvolat chemickou reakci, a dojde k rozleptání, poškození a může taktéž dojít k vašemu poleptání.
Proto obtížné plasty lepíme speciálními lepidly.

Tip redakce:
Často jsme zkoušeli lepit zlomené brýlové obroučky mnoha různými typy lepidel. Nakonec se nám osvědčilo a doporučujeme použít CEYS SPECIAL PLASTIK NA OBTÍŽNÉ PLASTY, což je transparentní vteřinové lepidlo, které díky přiloženému podkladu dokáže slepit i ty nejtvrdší plasty. V čem je toto lepidlo tak jedinečné? Důmyslnou vychytávkou zvaná imprimace, která je součástí balení. Imprimace je vlastně bezbarvý fix, který vytvoří na povrchu obtížného plastu film a díky němu se vám podaří obtížný plast slepit. Přebytek lepidla lze odstranit Odstraňovačem sekundových lepidel Superceys.
Způsob opravy pomocí lepidla
- Slepované povrchy očistěte a důkladně osušte.
- Pomocí značkovače naneste podkladovou tekutinu a důkladně pokryjte obě spojované plochy. Nechte vyprchat po dobu 5-7 sekund.


- Otevřete tubu s lepidlem ve svislé poloze: odšroubujte kanylu z průhledného plastu a vyjměte černou podložku. Kanylu našroubujte zpět a otevřete tubu.
- Naneste na jeden slepovaný povrch malou vrstvu lepidla.
- Spojte jednotlivé části k sobě a zabraňte jakémukoliv kontaktu s prsty. Ponechte spojované části stisknuté po dobu několika sekund.


Lepení speciálním lepidlem na obtížné plasty má ale i svá úskalí. Především je nezbytně nutné dodržovat přesně pokyny výrobce při práci s tímto lepidlem, a je také vhodné používat ochranné pomůcky. S lepidlem je potřeba pracovat rychle a vyhnout se jakémukoliv přímému kontaktu s pokožkou, hrozí zde velmi pevné přilepení.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel, Marca (ceys), ČPP
Publikováno: 21. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová