Drážkování zdi je jedna z přípravných prací, které nejčastěji použijete před instalací kabelů nebo topení do zdi. Spočívá ve vyřezání rovnoběžných drážek ve zdivu, které se následně vyseknou sekáčkem. Vznikne mezera, do které se snadno schová veškerá instalace – od kabelů přes potrubí až například po datové sítě. Tyto přípravné práce zvládnete sami – nemusíte platit řemeslníky.
Co je potřeba pro drážkování zdi?
Ačkoli zdivo pro přípravu instalece kabelů můžete drážkovat i obyčejnou flexou s diamantovým kotoučem, nedoporučujeme to. Daleko lepší je použít drážkovací frézku – v podstatě jde také o flexu, ale se dvěma kotouči. Stroj na drážkování zdi je navíc vybaven účinným odsáváním a kolečky, která umožňují plynulý a rovnoměrný pohyb drážkovačky po zdi. Drážkovat můžete keramické cihlové bloky, pórobeton i beton. Drážkovačku si můžete pořídit – hobby stroj stojí do 5 000 korun, nebo si ji můžete půjčit v půjčovně. Určitě si opatřete i kvalitní vysavač na drážkovací frézu – při práci se z ní totiž extrémně práší.
Nastavení šířky a hloubky řezu
Šířku řezu drážkovačky si nastavte tak, aby byla drážka dostatečně široká pro váš účel – pokud potřebujete drážku pro dva elektrikářské kabely, stačí vám drážka široká 2 cm. Drážky pro větší počet kabelů nebo potrubí musí být pochopitelně širší. Šířka drážky se nastavuje přímo na stroji vložením distančních podložek – bližší informace najdete v návodu ke stroji. Stejnými zásadami si řídíte i při nastavování hloubky drážky. Hloubka se nastavuje přímo na stroji pomocí stavěcí páčky – podobně jako například na maflíku.
Narýsování drážek pro vedení kabelů
Před začátkem práce si drážka na zdi narýsujte – tužkou nebo křídou. Přesné vedení vám poradí elektrikář, který bude později instalaci kabelů provádět. Drážky musí být rovné, nejsou přípustné žádné oblouky, ale jen pravé úhly. Práci si můžete ulehčit tím, že drážku povedete ve spáře zdiva – pokud je zeď rovná, což u přesných tvárnic měla, nic rýsovat nemusíte. Jinak pro vyměření drážek můžete použít vodováhu nebo stavební laser. Všechno si pak důsledně vyfoťte a uložené soubory dobře uložte – ať v budoucnu víte, kudy kabely či trubky ve zdi vedou. Sice by měly být znázorněny i ve stavebním projektu, v praxi tomu tak ale často není.
Jdeme drážkovat
Samotné drážkování zdi je velmi jednoduché – stačí drážkovačku připojit k vysavači, zapnout oba stroje a můžete se pustit do práce. Pohyb drážkovačky po zdi by měl být pokud možno plynulý. Pravidelně kontrolujte, zda není připojený vysavač ucpán prachem. Pracujte samozřejmě s respirátorem, brýlemi a ochranou sluchu.
Rychlost drážkování upravte materiálu, ve kterém pracujete, a výkonu drážkovačky. Pórobeton jde drážkovat velmi snadno, stejně jako keramické cihelné bloky. U betonu je potřeba rychlost drážkování snížit.
Vysekání drážky
Vzniklou drážku je potřeba ještě vysekat. Použít můžete obyčejné zednické kladivo. Lepší a hlavně rychlejší je ale elektrické kladivo se sekáčkem. Drážkovačka kvůli své konstrukci nikdy nedojede až do rohu zdi – tam je potřeba drážku vyřezat a doseknout ručně.
Nakonec celé vedení drážky zkontrolujte, jestli někde nezůstal kousek zdiva nevydrážkovaný. Pokud ne, máte hotovo.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 4. 4. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč