reklama

Znáte zásady skladování věcí v garáži? A dodržujete je?

Skladování v garáži představuje něco, co vypadá zpočátku geniálně, ale velmi snadno vám to může přerůst přes hlavu. Garáž je místnost, která slouží především k uschování motorových vozidel. K tomuto účelu byla i zkolaudována. Pravdou ale je, že kromě toho ji lidé nejčastěji využívají i jako úložný prostor. Je to správně? Co byste měli vědět o skladování věcí v garáži? Víte, že i to má svá jistá pravidla?

Skladování v garáži lidem přerůstá přes hlavu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skladování v garáži 

Skladování v garáži je zajímavým tématem. Odborníci o něm tvrdí jedno a lidé dělají něco jiného. Podle různě provedených studií třeba vyšlo najevo, že právě garáž je tou nejvíce zaneřáděnou místností v domě. A je tomu proto, že lidé nevyužili její potenciál a věci do ní ukládali bez nějakého velkého uvažování. Jenže to je nebezpečné. Nevěříte? Pojďme se tomuto problému kouknout na zoubek.

Hodně lidí vůbec nedbá na bezpečnost
Hodně lidí vůbec nedbá na bezpečnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co a jak skladovat v garáži 

Jednou z nejčastějších chyb při skladování věcí v garáži je jejich ukládání na zem. Velmi rychle tyto věci zaberou všechno volné místo. Vám se pak v garáži špatně pohybuje a nese to s sebou i další bezpečnostní rizika. Když už se rozhodnete pro skladování v garáži, měla by zůstat podlaha volná. Je proto důležité, abyste k tomu využili stěny a strop.

Okolo stěn můžete třeba postavit kovové regály a na stěnu pak můžete dát i police. Ty mohou klidně sahat až ke stropu. Zvažte rovněž, zda do garáže neumístíte pegboard nebo něco v podobném stylu pro zavěšení nářadí. Na stropy potom umístěte závěsné úložné řešení. To vše vám šetří místo i zajišťuje větší bezpečnost. 

I skladování věcí v garáži má svá pravidla
I skladování věcí v garáži má svá pravidla (Zdroj: (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depDepositphotos (https://cz.depositphotos.com)ositphotos.com)))

Do garáže můžete uložit

 • Do garáže rozhodně patří autopotřeby čili vše, co používáte ve spojitosti s autem, tedy třeba i střešní nosič. Ten můžete mít v garáži zavěšený na stropě. 
 • Kromě auta ale v garážích nejčastěji skladujeme také kola. Bohužel mnohdy špatně. Nikdy je nenechávejte na zemi, protože pak představují bezpečnostní riziko. Využijte pro ně závěsného úložného systému. 
 • V garáži najde své místo i kempingové vybavení. Objemné věci zavěste na strop a drobné pak uložte do průhledných plastových beden, označte je a uložte do regálu. 
 • V garáži se zcela běžně uchovává i lyžařská výbava. Ale i pro ni platí, co je možné dát ke stropu, tak to tam dejte, jinak na menší věci použijte regály. 
 • Garáž je typickým místem, kam řada lidí ukládá své sezónní dekorace. Pokud tak chcete učinit, uložte je nejprve do předem označených beden a uložte je do regálů. Až je budete potřebovat, snadno je najdete. 
 • Vzhledem k tomu, že máte v garáži auto, tak se to může jevit jako skvělé místo pro uskladnění různého nářadí, a to nejen na opravu auta, ale i toho zahradního (lopat, hadic, sekačky na trávu, květináče, nářadí pro sázení a údržbu zahrady). Jen si dobře promyslete, kam to všechno uložíte. Pomoci vám v tom v značné míře i pegboard, kam byste si řadu nástrojů mohli zavěsit. Nezapomínejte však vždy elektrické nářadí vypojit ze sítě. A v žádném případě v garáži nic nebruste, ani nesvářejte. 
 • V garáži můžete mít vesměs vše, co máte venku a co odolává přírodním živlům. Tedy i bazénové doplňky, větší hračky nebo i zahradní nábytek, pokud není ze dřeva.
Mnoho lidí skladuje v garáži věci bez ladu a skladu, až se jim tam nakonec nevejde auto
Mnoho lidí skladuje v garáži věci bez ladu a skladu, až se jim tam nakonec nevejde auto (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co v garáži naopak rozhodně neskladovat

 • V garáži můžete mít maximálně 20 litrů nafty nebo benzinu a 20 litrů oleje. Skladování většího množství je nebezpečné a nemuseli by vás proto ani pojistit. I ten benzín, který v garáži máte, mějte v adekvátní nádobě a udržujte jej daleko od zdrojů vznícení. Zabezpečte ho tak, aby se k nim nedostalo žádné zvíře, ani dítě. 
 • Kromě toho pak v žádném případě nikdy do garáže nedávejte lahve na propan butan.  
 • Dále v garáži neskladujte nátěrové materiály, protože potřebují stálou teplotu a teplo, které jim garáž nedokáže poskytnout. 
 • Do garáže nedávejte ani dřevěný zahradní nábytek, zničil by se, stejně pak i mokré a palivové dřevo. 
 • V garáži rozhodně neskladujte nic, co přitahuje hmyz a škůdce, tedy žádné jídlo, ani krmivo pro mazlíčky, dále také textil jako třeba lůžkoviny nebo závěsy, knihy, fotky, CD nebo DVD, dokumenty a jiné papíry, starou elektroniku a v neposlední řadě křehké a drahocenné věci. 
 • A i když vás to sebevíc láká, není to ideální místo pro vaši dílnu, a to z jednoduchého důvodu - právě to představuje jednu z největších příčin požáru. 
Oficiálně by toho v garáži kromě auta být nemělo
Oficiálně by toho v garáži kromě auta být nemělo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co byste měli vědět:

Popravdě, oficiálně byste v garáži kromě auta a případně 20 litrů pohonných hmot a 20 litrů mazadel neměli mít nic. Realita je ale jiná, což dokazuje i to, že v loňském roce hořelo ve velkém počtu garáží. Protože právě ty mohou být snadnou příčinou požáru. 

Zdroj informací: lomax.cz; rozhlas.cz; hotove-plechovagaraze.cz

Publikováno: 5. 3. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Adriana Dosedělová