reklama

Jaké jsou zásadní důvody pro pořízení fotovoltaiky?

Fotovoltaika je poslední dobou hodně skloňovaná. Představa, že jednou provždy zrušíme pravidelné poplatky dodavatelům energií, je poměrně lákavá. Protože na internetu najdeme nepřeberné množství nabídek a informací o fotovoltaice, můžeme v tom po čase mít trochu bramboračku. Zvlášť pokud se sem tam dozvíme "zaručené" zprávy a tom, že to s tou fotovoltaikou zase tak růžové není. Jak si tedy vybrat ty správné odpovědi na naše otázky?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nad dotazy diváků o důvodech pro pořízení fotovoltaické elektrárny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nad dotazy diváků ohledně FVT

Jak to vlastně s tou tolik skloňovanou fotovoltaikou je? Je výhodná, nebo není? Dá se použít opravdu všude, nebo má nějaké limity? Budeme muset i nadále odebírat energie od dodavatelů a platit za ně, nebo budeme skutečně soběstační a nezávislí? Pokud si chceme fotovoltaiku pořídit, je přirozené, že chceme mít jasno - tím více, že se na netu i od "zaručených" odborníků dozvídáme často protichůdné informace, ve kterých nemá laik vždy zcela jasno. Pokusíme se vám tedy zodpovědět nejčastěji kladené otázky ohledně pořízení fotovoltaiky.

Nejčastějším důvodem, proč si fotovoltaiku pořídit, je jednoznačně snaha ušetřit. Je prokazatelné, že majitelé fotovoltaiky skutečně ušetří až roční náklady na provoz domu, co se týče spotřeby energií. Dále je tu díky bateriovým úložištím i částečná soběstačnost objektu a pocit nezávislosti. 

Solární panely musí samozřejmě splňovat bezpečnostní předpisy a nenarušovat předpisy jiné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Solární panely musí samozřejmě splňovat bezpečnostní předpisy a nenarušovat předpisy jiné

Spousta lidí před pořízením fotovoltaiky řeší, za jak dlouho a zda vůbec se jim vrátí vynaložené náklady na pořízení celého fotovoltaického systému. Každý potenciální spotřebitel by měl vědět, že součástí přípravy projektu je i kalkulace ekonomické návratnosti, která se vzhledem k současným cenám energií na trhu značně zkracuje, dokonce až o dva roky. 

Další otázkou, kterou si zájemci o pořízení fotovoltaiky kladou, je, zda bude využita celá střecha, nebo pouze její část. Obecně se dá říci, že v závislosti na daném prostředí se dodavatel snaží využít maximální možnou plochu střechy spotřebitele s ohledem na všechny předpisy, které s tím souvisí (protipožární či bezpečnostní předpisy). Průměrná pokládka fotovoltaických panelů je 20 kusů na jedné střeše.

Na začátku instalace fotovoltaiky by zákazník neměl přehnaně šetřit, protože se v průběhu celého procesu může ukázat, že bude potřeba stávající sestavu rozšiřovat, zvyšovat kapacitu bateriových úložišť nebo pořídit nový a silnější měnič. Je praktičtější se smířit s vyššími počátečními náklady než složitě řešit navyšování během instalace.

Při instalaci panelů je ideální využít celou plochu střechy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při instalaci panelů je ideální využít celou plochu střechy

Co všechno je možné na fotovoltaiku připojit? Běžně fotovoltaická elektrárna produkuje kolem 10 kWh elektrické energie. Toto množství zvládne běžný provoz průměrné domácnosti včetně třeba zahradního bazénu. Samozřejmě pokud nemáme na zahradě olympijský bazén, který naše fotovoltaika opravdu neutáhne.

Sníte o soběstačnosti a nezávislosti na energiích ze sítě? Je tu sympatické řešení v podobě fotovoltaického systému, který vám odborníci doslova "ušijí" na míru. Společnost MDK Energy využívá fotovoltaické panely, které mají minimální výkon 450 Wp, jejich výstupní účinnost je 22 % (oproti ostatním, které se pohybují kolem 19 %), splňují nejvyšší světové standardy a normy, jsou testované v drsných podmínkách, proto vynikají svou kvalitou a odolností vůči působení vnějších vlivů. Zaručují tak dlouhodobou spolehlivost, kdy nabízí 25 let záruku na výkon a 10 let záruku na materiál a práci.

Důležitý aspekt je také to, že projektant fotovoltaiky by měl spolupracovat s projektantem samotného domu, na který se budou solární panely instalovat. To je nutné z hlediska bezpečnosti, především se nesmí narušit integrita hromosvodů a jejich uzemnění, panely musí být v dostatečné vzdálenosti od tohoto zařízení. Další nezbytností je instalovat panely dostatečně daleko od okraje střechy, aby se zabránilo jejich narušení větrem.

 

Víte, jaký je rozdíl mezi ostrovní a klasickou fotovoltaikou?

Rozdíl tu je a podstatný. Ostrovní fotovoltaika není vůbec připojená do distribuční sítě. Tento způsob, tedy ostrovní, je výhodný pro samostatně stojící objekty mimo dosah energetických distributorů a běžné připojení do elektrické sítě je prakticky nemožné.

Projektant by měl zohlednit požadavky zákazníka, pokud jsou splnitelné a reálné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Projektant by měl zohlednit požadavky zákazníka, pokud jsou splnitelné a reálné

Zájemce o instalaci fotovoltaiky by měl také vědět, že v případě pokládky a upevňování solárních panelů na střechu domu není nutné žádné předběžné opatření a nebude potřeba ani žádný zvláštní úklid po instalaci. Fotovoltaické rozvody vedené vnitřními prostory už ale jistý zásah vyžadují. Je potřeba naplánovat a vybudovat cestu, kudy budou rozvody vedeny od střechy až do technické místnosti.

Jsou samozřejmě případy, kdy z technického hlediska není možné rozvody vést vnitřními prostory a v takové chvíli se hledají cesty po fasádě např. do garáže nebo do sklepa. I uvnitř obytných prostor se firma snaží o co nejsnazší cestu, která bude zajišťovat co nejmenší objem vrtání do zdí a stavebních úprav interiéru. Fotovoltaiku zatím není možné vést bezdrátově, takže každý zájemce o svou vlastní soukromou elektrárnu by se měl připravit právě i na tuto problematiku.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; MDK Energy s.r.o.

Publikováno: 16. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová