reklama

Proměňte ruční brusku na stacionární

Ruční pásová bruska se dá snadno přestavět na stacionární. Ta se hodí zejména v případě, kdy brousíte menší části, nebo naopak dlouhé hrany desek. Možností takové přestavby je mnoho. My si teď ukážeme jednu z nich, která vás může inspirovat třeba pro vlastní postup.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Ruční brusku můžete na stacionární proměnit snadno (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Důležité je, aby pásová bruska vůbec stacionární použití umožňovala. Jednoduše to poznáte tak, že požadované příslušenství pro stacionární použití nabízí výrobce jako samostatné příslušenství. Nebo může mít bruska volné otvory se závity, které stacionární použití rovněž umožňují. A pochopitelně musí mít taková bruska aretační tlačítko spouště, které zajistí její trvalé sepnutí.

Bruska je k desce uchycena pomocí dřevěného hranolu a vrutů. Na snímku lze vidět šroub, kterým se seřizuje výška stolu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Bruska je k desce uchycena pomocí dřevěného hranolu a vrutů. Na snímku lze vidět šroub, kterým se seřizuje výška stolu

V našem případě bude deska uchycena na stacionární podstavec. Je podomácku vyrobený z odpadního dřeva a jeklů. Dřevo slouží jako základní deska, na kterou se bruska později přišroubuje. Kromě toho je stůl vybaven úhelníky ve tvaru „L“, které slouží pro uchycení brusného stolu. Stůl tak můžete výškově polohovat, aby bylo opotřebení brusného pásu rovnoměrné.

Dobré je vymyslet uchycení tak, aby šel v pohodě vyměnit brusný pás
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Dobré je vymyslet uchycení tak, aby šel v pohodě vyměnit brusný pás

Samotné připevnění brusky je provedeno následovně. Do těla brusky je přišroubován kousek hranolku pomocí zápustných šroubů. Hranolek i s bruskou se pak k základové desce přišroubuje obyčejnými vruty. Samozřejmě můžete použít i metrické šrouby, pak ale musíte do desky vsadit matice. Konstrukce stacionárního přípravku by měla umožňovat jak regulaci pozice pásu, tak i jeho snadnou výměnu, aniž byste stroj museli z přípravku odmontovávat.

Uchycená bruska se hodí na broušení hran
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Uchycená bruska se hodí na broušení hran

Deska stolu se dá polohovat pomocí šroubů. To je praktické především v případě, že brousíte menší hranolky dřeva a brusný pás by se vám obrušoval pouze na jednom místě. Při navrhování stacionárního přípravku nezapomeňte na to, abyste k brusce mohli připojit odsávání prachu. Ideální je vysavač, v nouzovém případě se dá použití i pytlík na lapání prachu.

Práce na takto uchycené brusce je velmi snadná. Dobře se s ní brousí například hrany desek, ale také různé rádiusy a podobně. Stacionární bruska je šikovným pomocníkem při broušení malých kusů dřeva – například při výrobě hraček a podobně. Ke stojanu si můžete vyrobit i některé přípravky pro snazší broušení pod úhlem 90 a 45 ° –  stačí například jen kousek laťky, kterou truhlářskou svěrkou upevníte ke stolu. O laťku se pak při práci zapře broušený díl.

Komfortně lze brousit i oblouky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Komfortně lze brousit i oblouky

Inspirací na to, jak z ruční pásové brusky udělat stacionární, je bezpočet. Jakékoli úpravy samotné brusky však výrobci přísně zakazují. Stejně tak i výroba a používání stacionárního přípravku je čistě rizikem uživatele. Pokud si na výrobu netroufáte, můžete použít výrobcem dodávané úchyty, kterými se bruska napevno přichytí k pracovnímu stolu.

Při broušení dřeva, a tvrdého zvlášť, pracujte s ochranou dechu – jemný prach může způsobit zdravotní potíže. Samozřejmostí by měla být i ochrana sluchu a zraku.

Zdroj informací autor článku

Publikováno: 20. 4. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč