reklama

Romantický nádech může domácnosti vykouzlit i vodovodní či odpadní trubka

Cena stínítka na lampu v současné době může dosahovat až k neuvěřitelným částkám. Šikovný kutil si však může vyrobit krásné designové stínítko prakticky z čehokoliv a v pohodlí svého domova. K popuštění uzdy jeho fantazie může například přispět odpadní či vodovodní trubka. Výroba okouzlujícího stínítka je velice jednoduchá a zvládne ji opravdu každý.

Stínítko na lampu můžeme vyrobit prakticky z čehokoliv (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stínítko na lampu z odpadní a vodovodní trubky

Velikou libůstkou, která nás právě čeká, je designové stínítko na lampu, které vyrobíme z klasického odpadu. Zbytky odpadní a vodovodní trubky se nehodí pouze k vyhození na skládku. Geniální nápad v podobě unikátní lampy, resp. stínítka k lampičce, může zdobit nejednu domácnost. Zcela jistě s ním budeme mít úspěch jak v naší rodině, tak i v širším okolí.

Co budeme potřebovat:

  • 1 m odpadní trubky
  • 1 m vodovodní trubky
  • starou lampičku
  • víčko od vodovodní trubky
  • víčko od odpadní trubky
  • dřevěnou desku
  • aku vrtačku
  • brusku
  • kónický vrták

Pro výrobu designového stínítka na lampu budeme kromě odpadní a vodovodní trubky potřebovat navíc víčka, kterými se obě trubky mohou uzavřít. Víčka přiděláme na dřevěnou desku, jež bude tvořit podstavec lampičky, a nesmíme zapomenout ani na starou lampičku, která již ztratila své stínítko, či torzo lampičky, kterou jsme chtěli vyhodit.

Víčka přiděláme na dřevěný podstavec lampičky
Víčka přiděláme na dřevěný podstavec lampičky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Stínítko na lampu má dřevěný podstavec

Při výrobě unikátní lampičky se stínítkem začínáme s opracováním dřevěného podstavce. Nejprve si seřízneme dřevěnou desku do tvaru, který chceme mít jako podstavec naší lampičky. Seříznutou desku musíme opracovat bruskou a zahladit tak veškeré nerovnosti. Nyní přijde na řadu víčko. My máme víčko jak k odpadní trubce, tak i k vodovodní. Budeme tedy vyrábět hned 2 designové lampičky naráz. Do každého víčka si provrtáme tři díry. Do těchto děr nasadíme šrouby a postupně je zašroubujeme do dřevěné podložky.

Na boční straně víčka provrtáme díru, abychom posléze mohli hravě protáhnout kabel od lampičky. K tomuto úkonu perfektně poslouží kónický vrták. Vyvrtanou díru protáhneme až k hornímu okraji víčka. Protože máme v aku vrtačce nasazený stupňovitý kónický vrták, vezmeme si k ruce budoucí stínítka a postupně do nich vyvrtáme jednotlivé díry.

Kónický vrták je specifický variabilitou průměru vrtaných děr. Můžeme s ním hravě vytvořit díry až o 7 různých průměrech. Popustíme tedy uzdu své fantazii a pustíme se do vrtání. U větší odpadní trubky můžeme vyvrtat díry symetricky od největší díry zespodu po nejmenší díry, které budou u vrchní části stínítka na lampu. U menší vodovodní trubky vyvrtáme díry naprosto chaoticky přesně tak, jak se nám to bude líbit - různé místo, různý průměr, jak nám trubka přijde v tu danou chvíli pod ruku.

Do odpadní a vodovodní trubky vyvrtáme díry
Do odpadní a vodovodní trubky vyvrtáme díry (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Otvor pro následné protažení kabelu lampičky vyvrtáme nejen do víček od trubky, ale také do obou trubek. Lampičku totiž vložíme do víčka, kabel protáhneme vytvořenou dírou a přiložíme úžasně zpracované stínítko na lampu. Stínítko z trubky vložíme do víčka přesně tak, aby vyvrtaná díra pro kabel kopírovala stejně vytvořenou díru ve víčku.

Starou lampičku vložíme do víčka a protáhneme kabel
Starou lampičku vložíme do víčka a protáhneme kabel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Stínítka na lampu máme vyrobená a posazená na svá předem určená místa. V tuto chvíli už jen stačí zvolat "Budiž světlo" a rozsvítit obě designové lampičky. Jejich světlo, které vychází provrtanými dírami stínítka na lampu, pak dodává místnosti romantický nádech a hravě mohou zdobit různé prostory v naší domácnosti.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 27. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Beata Boháčová