reklama

Traktor ze starého plechu a šrotu je naprostý top mezi domácími výtvory.

Co Čech, to muzikant - nebo spíše kutil. Podomácku vyrobený traktor je naprostou špičkou. Domácí kutilství nezná hranic. Neustálé soupeření jednotlivců z řad domácích kutilů je stále žene vpřed a posouvá hranice domácího umění. Pod jejich rukama se realizují naprosto unikátní výtvory. Traktor ze starého plechu a šrotu je jedním z nich.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Podomácku vyrobený traktor je naprostý top mezi domácími výtvory (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

U podomácku vyrobených traktorů platí, co kus, to originál. Samodomotraktor ze starého plechu a šrotu je naprostý top mezi těmito výtvory. Malý šikovný krasavec pomáhá v domácnosti úplně se vším. V zimě s ním jeho majitel odklízí sníh a v ostatní roční dobu slouží k obdělávání půdy či přesunu důležitých věcí z místa na místo.

Jakmile vlastníme dům a poctivě se o něj staráme, podomácku vyrobený traktor se vždy hodí. Tento oplechovaný krasavec je opravdu bohatou směsicí nejrůznějších dílů. Motor pochází ze staré felicie. Aby měl domácí traktor větší sílu, disponuje hned dvěma převodovkami. Ta první je z 1203 a druhá z vejtřasky. Přední náprava patřila původně rumunskému terénnímu autu a zadní pochází z náklaďáku. Traktor má celkem 8 rychlostí a jeho kompletní sestavení trvalo domácímu kutilovi zhruba 2 a půl roku. Vše totiž realizoval za normálního běhu života.

Oplechovaný krasavec je opravdu bohatou směsicí nejrůznějších dílů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Oplechovaný krasavec je opravdu bohatou směsicí nejrůznějších dílů

Jednou z vychytávek, kterými se traktor může pochlubit, je zcela funkční rádio. V kabině traktoru najdeme i nejrůznější páčky, kterými se ovládá např. zapínání předního i zadního náhonu, zadní hydraulika či zadní vývod na sklápění korby.

Kabina podomácku vyrobeného traktoru je kompletně uzavřená. Vzhledem k tomu, že nikdo nemládne, chtěl se šikovný kutil chránit proti větru a dešti. Nakoupit tedy materiál, nakreslil si podrobný plánek a postupně začal svařovat jekly a lepit skla. Jedná se o úplně klasická bezpečností skla, která si nechal kutil uříznout u sklenáře a následně je nalepil na korbu svého nového traktoru.

Valník za traktorem je ovládaný hydraulikou přímo z traktoru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Valník za traktorem je ovládaný hydraulikou přímo z traktoru

Za traktorem je navíc připevněn valník. I ten je samozřejmě výtvorem domácího kutila. Podvozek valníku býval kdysi součástí polní kuchyně a korba pochází ze starého nepojízdného malého náklaďáku. Jedná se vlastně o třístrannou sklápěčku, která je ovládaná hydraulikou z podomácku vyrobeného traktoru.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 2. 5. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová