reklama

Ukliďte si svou dílnu a na drobnosti si vyrobte praktickou brašničku

Rozhodli jste se mít novou a čistě uklizenou a uspořádanou dílnu? K tomu by se vám kromě zajímavého úložného systému mohla hodit taková šikovná dřevěná brašna, do které byste si mohli ukládat nářadí, spojovací materiál, drobnosti a věci, které potřebujete mít neustále po ruce. Máme pro vás návod právě na výrobu dřevěné brašničky na drobnosti a nápad, jak si svou dílnu uspořádat.

Šikovnou brašnu na drobnosti si zvládnete vyrobit v nové, uklizené dílně jako nic (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do nové dílny si vyrobte dřevěnou brašnz

Přijdete si takhle do dílny a zjistíte, že nic není na svém místě, nářadí zpřeházené a vlastně už ani není, kam ho dávat. Chtělo by to nějaký systém, kde by všechny věci měly svoje místo. Nebo by to chtělo rovnou novou dílnu? Je tu jedno sympatické řešení, které dá vaší dílně řád a pořádek. A vám tak zbyde spousta času na to, abyste si vyrobili šikovnou dřevěnou brašnu (nebo víc) na drobnosti.

Co si představit pod pojmem sympatické řešení, které dá vaší dílně řád a pořádek? Je to nástěnný úložný systém navržený přímo pro vaše potřeby. Na začátku tohoto systému, který má tisíce variant tak, jak si je sami složíte a nastavíte, byl jeden zoufalý kutil, který neustále hledat nářadí a zakopával o přebytečné věci v garáži. Protože mu komerčně vyráběné úložné systémy nevyhovovaly, vymyslel svůj vlastní. 

Na závěsný systém nasaďte panely
Na závěsný systém nasaďte panely (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Je to soustava panelů, které se upevní na stěnu. Na tyto panely se dále zavěšují nejrůznější háčky a háky, držáky, boxy nebo police. Možností je neomezeně.

Vyzkoušeli jsme Smart Wall Storage, což je chytrý nástěnný úložný systém, který se přizpůsobuje v průběhu času. Představujeme vám jedinečný systém skladování, který uvolňuje prostor a nastoluje jasný řád. Věřili byste, že všechno nářadí, vybavení a další věci každodenního použití můžete mít jednoduše „na háku”? Přesvědčte se ukázkovým řešením, které skvěle funguje.

K montáži závěsné stěny si připravte:

 • metr
 • vodováhu
 • tužku
 • vrtačku
 • šroubovák

Šroubovací lištu přiložte ke stěně a vyznačte body pro navrtání otvorů pro hmoždinky. Do vyznačených bodů vyvrtejte díry a zatlučte hmoždinky. Přišroubujte lištu. Závěsné panely jednoduše nasaďte na lišty, osaďte háky a příslušenstvím.

Závěsný systém ukotvěte vruty
Závěsný systém ukotvěte vruty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Příslušenství:

 • háky
 • držáky
 • boxy
 • police
 • koše
 • adaptéry
Mezi příslušenstvím se vám budou hodit háky, police nebo úložné boxy
Mezi příslušenstvím se vám budou hodit háky, police nebo úložné boxy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dílnu máte uklizenou a co s volným časem? Můžete si třeba vyrobit praktickou dřevěnou brašničku na drobnosti, která může dobře sloužit vám v dílně, ale můžete ji darovat i nějaké ženě jako originální kabelku.

Výroba dřevěné brašny na drobnosti

Materiál na výrobu:

 • kůže
 • překližka
 • přímočará pila
 • pásová bruska
 • řezák na kůži (vylamovací nůž)
 • tužka
 • metr
 • sedlářské cvoky
 • nýty
 • kladivo
 • kovový zámeček 

Postup výroby:

Z překližky bude potřeba uříznout dva stejné díly, které budou tvořit boky brašničky. Tvar je libovolný, my jsme zvolili nepravidelný půlkruh. Pomocí pravítka si tvar načrtněte na překližku, na zaoblení rohů využijte úplně obyčejnou zavařovací sklenici.

Zaoblené rohy vám pomůže vytvořit zavařovací sklenice
Zaoblené rohy vám pomůže vytvořit zavařovací sklenice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přímočarou pilou potom tvar vyřízněte, nezapomeňte, že boky budou dva, tudíž potřebujete i dva stejné díly.

Český kutil vyzkoušel práci s přímočarou pilou. Tato AKU přímočará pila POWDO25300 nabízí každému kutilovi flexibilitu práce s tímto nářadím. Manipulace s tímto strojem je snadná. S přiloženým paralelním vodítkem je možné řezání přímek stejně dobře jako řezání složitějších tvarů. Díky svým 4 výkyvným polohám může pila řezat i tvrdé dřevo rychlým tempem. Použít můžete baterie o napětí 20 V, a také i baterie o napětí 40 V. 
Oba boční díly musí být stejné
Oba boční díly musí být stejné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jistotu, že jsou oba díly opravdu stejné, vám dá pásová bruska, na které překližkové díly ze všech stran obrousíte.

Pomocí pásové brusky začistíte nerovnosti
Pomocí pásové brusky začistíte nerovnosti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obal dřevěné brašny bude kožený. Jak ale změřit délku nepravidelného půlkruhu? Jednoduše. Vezměte si kousek provázku a naviňte ho po obvodu překližkového dílu a vytvořte malý přesah. Tuto míru potom přeneste na rozprostřenou kůži. Délku uřízněte vylamovacím nožem nebo speciálním řezákem na kůži.

Z kůže vyřízněte potřebný díl
Z kůže vyřízněte potřebný díl (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Šířku brašničky si zvolte podle vlastního uvážení, ideální je od 25 cm výše. Vyříznutý dílec kůže rozprostřete na stole, protože nyní bude potřeba po okrajích kůže udělat otvory sedlářským šídlem, abyste následovně mohli kůži na dřevěné boky upevnit sedlářskými cvoky.

Než začnete výrobu dřevěné brašničky na drobnosti dotahovat do konce, je potřeba upevnit do středové části kůže zámeček. Zámeček seženete v galanterii, ale můžete stejně dobře použít nějaký, který máte doma a pro který nemáte použití.

Do okrajů kůže vytvořte otvory a upevněte část zámečku
Do okrajů kůže vytvořte otvory a upevněte část zámečku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připevněte zavírání brašničky
Připevněte zavírání brašničky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dále bude potřeba vyrobit držadlo neboli ucho brašničky. Z kousku kůže si vyřízněte proužek, který přeložíte napůl, aby byl proužek silnější a pevnější. Na jednom konci bude kovový kroužek čili očko na připojení popruhu přes rameno. Očkem provlékněte okraj kůže, zahněte a pevně přinýtujte oba konce kůže k sobě. Takto vytvořené očko přinýtujte ještě k boku překližkového dílu. Na druhém dílu překližkového boku vyrobte druhé očko.

Kousek kůže si vyčleňte na výrobu držadla
Kousek kůže si vyčleňte na výrobu držadla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Posledním krokem bude kompletace. Pomocí sedlářských cvoků s velkou ozdobnou hlavičkou napněte kůži na oba překližkové boky a ve stejné vzdálenosti přibíjejte další cvoky.

Díly spojte ozdobnými nýty nebo cvoky
Díly spojte ozdobnými nýty nebo cvoky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dokončete zámeček a vyzkoušejte, zda jde dobře zapínat. K brašničce připněte popruh přes rameno a výroba dřevěné brašničky na drobnosti je u konce.

Brašničku opatřete zámečkem
Brašničku opatřete zámečkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Brašničku lze použít jak v dílně na drobnosti, tak do společnosti, kde oslníte originálním kouskem. A pokud se pochlubíte, že jste si tuto brašničku vyrobili sami, třeba ještě uděláte kariéru jako návrháři a výrobci kožených doplňků.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Na míru; LASER CUT, s.r.o.; REPONIO s.r.o.

Publikováno: 3. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová