reklama

Už jste objevili výhody sponkovačky? Pomůže včelařům i truhlářům

Sponkovačka má spoustu výhod. Dokáže zrychlit práci, a také ji ulehčit. To, co byste hřebíčky a kladívkem stloukali minutu, máte díky sponkovačce během pár vteřin. Sponkovačka najde využití jak v dílně, tak i v domácnosti. Ukážeme si pár tipů, kde sponkovačku využít a čím se například řídit při její koupi. Řekneme si také něco o obsluze sponkovačky.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Mezi největší výhody sponkovačky patří rychlost práce při zatloukání spon

Výhody sponkovačky oceníte hlavně v dílně

Využití sponkovačky je velmi pestré. Mezi její výhody patří hlavně rychlost práce. Sponkami se spojuje dřevo, takže sponkovat můžete například rámečky do včelích úlů, palubky, různé mřížky nebo třeba rámy na obrázky a fotky. S některými sponami můžete přibíjet i textil ke dřevu. Je přitom jedno, jestli využijete sponkovačku pneumatickou nebo elektrickou. Sponkovačka se skvěle hodí například pro přibíjení zadních částí skříní. Tyto díly jsou totiž často tvořeny tenkým sololitem, kterým spona projede jako nůž máslem.

Druhy spon

Asi největší alchymie při práci se sponkovačkou je výběr spon. Bohužel každý výrobce upřednostňuje různé rozměry spon – liší se délkou, tloušťkou drátu i celkovou šířkou spony. Zatímco na sponkování masivního dřeva se hodí užší spony ze silnějšího drátu, při sponkování textilu zase lépe využijete širší spony. Pokud jde o délku spon a jejich typ, naleznete je v návodu ke sponkovačce a někdy jsou tyto údaje vyraženy přímo na těle sponkovačky. Některé sponky jsou od výroby namáčeny v pryskyřici – ta se při nastřelení do materiálu zahřeje a způsobí, že nastřelená spona bude mít ve dřevě větší kotvicí sílu.

Spony se liší šířkou, délkou i tloušťkou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Spony se liší šířkou, délkou i tloušťkou

Sponky a hřebíky dohromady

Při výběru sponkovačky určitě narazíte na takzvané kombinované sponkovačky. Jejich výhoda je hlavně ta, že umí střílet jak spony, tak i hřebíky. Hřebíky ale umí nastřelovat jen velmi slabé. Například pro připevňování střešních latí potřebujete pořádnou sponkovačku, která zvládne zatloukat hřebíky o síle alespoň 3,5 mm. Takový výkon od kombinovaného stroje nečekejte.

Jak se sponkovačkou pracovat

Pokud používáte pneumatickou sponkovačku, nejprve si na kompresu nastavte požadovaný tlak (opět bývá uveden v návodu nebo na těle sponkovačky). Založte sponky do zásobníku, pak zásobník zavřete, přiložte ústí sponkovací pistole na místo a sponkovačku zatlačte proti materiálu. Tím se odjistí bezpečností pojistka, pak stačí zmáčknout spoušť a dojde k vystřelení spony. Jednouché, že?

Při sponkování se vyhýbejte místům se suky ve dřevě. Suk většina spon neprobije, spona se ošklivě zkroutí a hrozí poškození nářadí.   

Před zmáčknutím spouště musíte sponkovačku zatlačit do materiálu, jinak k výstřelu spony nedojde. Zabrání mu bezpečnostní pojistka
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Před zmáčknutím spouště musíte sponkovačku zatlačit do materiálu, jinak k výstřelu spony nedojde. Zabrání mu bezpečnostní pojistka

Jak vytáhnout sponu

Občas se vám může stát, že se sponka při zarážení do dřeva zkroutí. Pak je nutné takovou deformovanou sponu vytáhnout. Stačí ji plochým šroubovákem podebrat a pak pomocí kleští jednoduše vytáhnout. Pořídit si můžete i speciální vytahovač nedotlučených spon, se kterým je práce mnohem jednodušší.

Pokud potřebujete sponu vytáhnout, můžete využít speciální vytahovač
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pokud potřebujete sponu vytáhnout, můžete využít speciální vytahovač

Údržba sponkovačky

Aby vám sponkovačka dlouho vydržela a mohli jste si užívat jejich výhod, musíte se o ni dobře starat. Je to jako s každým jiným strojem. Sponkovačka potřebuje především mazivo, aby se píst, které ve sponkovačce pracuje, neopotřeboval. Speciální mazivo pro vzduchotechnické nářadí se kape buď přímo do těla sponkovačky (přes místo, kde se napojuje tlaková hadice), nebo se olej vkládá do přimazávače – ten se zase připojuje přímo na kompresor.

Tohle je opravdu důležité. Pneumatické nářadí musíte promazávat
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tohle je opravdu důležité. Pneumatické nářadí musíte promazávat

Bezpečnost především

Sponkovačka není hračka a při neodborné práci si můžete přivodit bolestivá zranění. Proto pracujte vždy s ochranou zraku i sluchu. Na práci se soustřeďte a ohlídejte, aby se ke sponkovačce nedostaly děti. Přitloukaný materiál nedržte v blízkosti ústí sponkovačky – spona může ve dřevě vybočit ze směru a vyjet na místě, kde jste to neočekávali – třeba ve vašem prstu. Při dodržení základních zásad bezpečnosti je však práce se sponkovačkou bezproblémová.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 6. 5. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč