reklama

Retro designové hodiny ozdobí chatu i chalupu

Vyrobit hodiny z ráfku od kola se může zdát jako úplné sci-fi. Praví kutilové by však s námi nemuseli souhlasit. Pro zrod časostroje se podle nich dá použít prakticky cokoliv. Snad v každé chalupě se na půdě či ve sklepě najde nespočet hodně starých a zajímavých věcí. V případě, že na takovém místě najdeme např. staré kolo, máme vyhráno. Kovový ráfek od prehistorického bicyklu je naprosto ideální předmět pro výrobu právě takových hodin.

Staré kolo nevyhazujte, vyrobte si z ráfku hodiny (zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Výroba hodin z ráfku od kola

Zdá se vám nemožné vyrobit si hodiny z ráfku od kola? Podle našeho návodu to půjde snadno. Máte doma prastaré kolo po dědečkovi a nechce se vám s ním na skládku? Pokud přední či zadní kolo není deformováno, můžete zajásat. Právě kovový ráfek z takového bicyklu je naprosto ideální pro domácí výrobu hodin. Má kruhový tvar a skvělou velikost. Po drobné úpravě tak mohou vzniknout zcela jedinečné a designové hodiny, které se báječně hodí nejen do chat či chalup.

Prim při výrobě hodin hraje starý ráfek od bicyklu. V prvním kroku si tento díl přestříkáme vhodnou barvou na kovové materiály. Použijeme např. tmavě šedou barvu ve spreji. Vezmeme si tedy do ruky barvu a pečlivě přestříkáme veškeré části ráfku společně s vyplétáním kola. Středové drátky budou ve finále tvořit úžasnou retro designovou ozdobu. Ráfku jsme právě vdechli novější punc a nyní necháme nově nastříkané kolo pořádně zaschnout.

Starý ráfek musíme přestříkat šedou barvou na kovové materiály
Starý ráfek musíme přestříkat šedou barvou na kovové materiály (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Než nám kolo zaschne, můžeme se věnovat hodinovému strojku. Strojek si koupíme za pár korun. Dále budeme potřebovat víčko od zavařovací sklenice, které opět nastříkáme tmavě šedou barvou, aby nám ladilo s hodinami. Napřed však do víčka v jeho středu provrtáme díru, abychom mohli hodinový strojek následně krásně schovat. Za pomoci aku vrtačky tedy provrtáme víčko, přestříkáme jej a opět necháme zaschnout.

Při výrobě hodin z ráfku využijeme hodinářské dovednosti

Ve chvíli, kdy máme veškeré přestříkané součásti pěkně zaschlé, můžeme pokračovat. Nyní si vezmeme hodinový strojek a vložíme do něj baterku. Funkční strojek připevníme do středu ráfku. K připevnění perfektně poslouží stahovací pásky, kterými strojek přichytíme ke kovovým drátům a pečlivě jej zafixujeme, aby se ani nehnul. Přebytečné kusy pásky odstřihneme nůžkami.

Strojek máme zafixovaný a nyní jej schováme pod přestříkané víčko, které vlastně bude tvořit středovou část hodin. Víčko tedy položíme na hodinářský strojek. Na vyčnívající část strojku, která trčí přes vyvrtanou dírku ve víčku, vložíme podložku a postupně zde naskládáme veškeré potřebné ručičky. Nejprve položíme malou ručičku, na ni přijde větší ručička a nakonec zde vložíme i ručičku vteřinovou.

Funkční strojek připevníme do středu ráfku
Funkční strojek připevníme do středu ráfku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Vše máme krásně připevněné, vteřinová ručička již obíhá kolem své osy a my se s klidným srdcem můžeme pustit do finálního kroku. Co by to bylo za hodiny, kdybychom na ně nepřipevnili ta správná čísla. Vzhledem k tomu, že naše čísla jsou poměrně veliká, nepoužijeme jich všech 12. Při výrobě hodin z ráfku využijeme pouze ta nejzákladnější.

Do vrchní části renovovaného ráfku připevníme překližkovou 12. Jednotlivá čísla přichytíme kolem drátů v ráfku za pomoci lepicích podložek pod nábytek. Podložky krásně obepnou drát a zároveň zafixují požadované číslo na místě, které jim určíme. Přesně naproti 12 přijde číslo 6. Nakonec připevníme ještě 3 a 9, abychom měli všechna nejdůležitější čísla. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 9. 5. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová