reklama

Úžasné ohnivé obličeje ve finském stylu

Proč se pustit do výroby finské svíce? I u nás mohou hořet ohně až několik hodin, a dokonce se na nás umí i smát. Kdo nevěří, může se s námi pustit do výroby jedinečné finské svíce, která nás nejen zahřeje po několik dlouhých hodin, ale zároveň udělá radost těm nejmenším. Úžasné obličeje vyřezané do dřeva vykouzlí úsměv na tváři našich dětí.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Finské svíce v Čechách nejsou pouze legendou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Výroba finské svíce

Jak složitá bude výroba finské svíce? Správná finská svíce je kmen alespoň 50 cm dlouhý, který se rozřízne na kříž zhruba do 3/4 své délky. Před zapálením se špalek postaví, naplní se z vrchní části kůrou, odštěpky dřeva či papírem a poté se zapálí. Rozpálený troud postupně padá doprostřed špalku a oheň se živí jeho vnitřní částí. Po chvíli vznikne opravdu stabilní oheň, který tímto způsobem dokáže hořet i několik hodin. My si však vyrobíme finskou svíci, která bude tradičně česká. Jsme národ pohádek, proto i tento výtvor by měl v sobě mít nádech tajemna a pohádkovou tvář.

Připravíme si tedy špalek asi 1 m dlouhý, přemístíme si ho do pracovního prostoru a začneme si s ním pohrávat. Za pomoci klínů a palice jej rozpůlíme na dvě části. Ve chvíli, kdy je špalek rozpůlený, pustíme se do vyřezávání obličeje. První část špalku si položíme na kozu. Pro vytvoření zajímavé tváře si můžeme dopředu připravit šablonu, kterou si obkreslíme na kmen. Vyřezávání je pak mnohem jednodušší.

Za pomoci klínů a palice rozpůlíme špalek na dvě části
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Za pomoci klínů a palice rozpůlíme špalek na dvě části

Papírovou šablonu si přiložíme k rozpůlenému špalku a pomocí tužky obkreslíme všechny části obličeje, které budou vyřezané. Dřevo v místě, kde bude obočí a nos, vydlabeme a oči i pusu odstraníme. Za pomoci elektrické vrtačky s velkým vrtákem, dláta a kladiva se zbavíme všeho, co na finské svíci vyrobené v Čechách mít nechceme.

Z kousku dřeva si můžeme vyrobit nádherný orlí nos. Na vznikající finské svíci jsme si již dopředu vyřezali prostor, kde se tento nosík bude náramně vyjímat. Vezmeme si tedy do ruky kladivo a vyrobenou ozdobu zatlučeme. V posledním kroku ještě odstraníme malé množství dřeva z prostřední části kmene a to do hloubky, kam až sahá náš vyřezaný obličej.

Z kousku dřeva si můžeme vyrobit nádherný orlí nos, který zatlučeme do špalku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Z kousku dřeva si můžeme vyrobit nádherný orlí nos, který zatlučeme do špalku

Ve finále sestavíme obě části kmene opět dohromady. Navíc si můžeme vyrobit jednoduché nožky, na kterých bude náš česko-finský fešák stát. Vyrobenou finskou svíci si následně postavíme na místo, kde ji budeme chtít zapálit. Do vnitřního prostru svíce vložíme malá dřívka a papír, obohatíme ji kloboučkem ze slámy a připravíme se na podpal. Do prostoru, kde jsme si vyřezali pusinku, vložíme zapálenou sirku a podpálíme připravený troud. Během chvíle se již linou žluté ohnivé jazyky z horní části finské svíce a oheň rozsvítí celý obličej dřevěné postavičky.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 13. 5. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová