reklama

Při výběru zahradního stroje tápeme nad pojmy, co je kultivátor, rotavátor a další?

S obdobím právě probíhajících činností na zahradě občas potřebujeme vyměnit stroj za nový. Na internetu narazíme na spoustu pojmů, které se nám pletou. A když potřebujeme stroj pro více prací najednou, je situace ještě horší. Co je kultivátor, rotavátor, jak vypadá jednoosý malotraktor nebo vícefunkční nosič, to vše vám objasníme.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Co je kultivátor? Jde o stavebnicový stroj používající řemenové převody (Zdroj: Jaromír Malich)

Co je kultivátor?

Na začátku všeho vám dlužíme vysvětlení, co je kultivátor. Často se tímto termínem označují rotační kypřiče, ale ve skutečnosti jde o víceúčelový stroj, nejčastěji vybavený řemenovými převody, který dokáže pracovat nejen s půdou, ale i seká trávu, obrací seno nebo pomůže při odklízení sněhu.

Příslušenství je u drtivé většiny kultivátorů řešeno náhonem od motoru, prostřednictvím řemenového převodu s integrovaným napínacím segmentem, který slouží jako rozběhová spojka a ovládá se páčkou na řídítkách. Při výměně nářadí je nutné, tedy alespoň u aktivního nářadí, sáhnout po montážních klíčích, adaptér upevnit k rámu stroje a seřídit řemenový převod.

Co je rotavátor?

Pokud se zeptáte, co je rotavátor, odpověď je jednoduchá. Je to zjednodušeně řečeno nožový rotační kypřič. Rotavátor disponuje sestavou nožů, které se zaboří do půdy a dokáží ji zpracovat do hloubky až 20 cm. Otáčivým pohybem sestavy nožů dojde k téměř dokonalému nakypření půdy, zpracování hnojiv, zamíchání organického materiálu a podobně. U rotavátoru hraje nesmírně důležitou roli provedení a síla nožů.

Stavebnicový rotavátor
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Stavebnicový rotavátor

Výhodou je, pokud je možné u rotavátoru dle potřeby zúžit nebo rozšířit záběr, a to bez nutnosti použít nářadí. Některé rotavátory jsou řešeny tak, že jednotlivé segmenty nožových soustav jsou na výstupní osu a mezi sebou spojeny kolíkem s pružnou pojistkou. Důležité také je, aby rotavátor měl nože ze silné kalené oceli, která je odolná proti otěru. U víceúčelových strojů je možné jejich přestavění na rotavátor právě například z tažné sestavy. Zde se to řeší tím, že se ze stroje demontuje tažná náprava s koly a zamění právě za rotavátorové nože.

Pro spoustu prací s jedním motorem

Na internetu se můžete setkat i s termínem jednoosý malotraktor. Jde o zařízení, které se u nás začalo vyskytovat již před mnoha lety. K řazení rychlostí používá kovovou převodovku s ozubenými koly v oleji a tažná náprava pro pojezd je ke stroji upevněna na výstup z převodovky. K přenosu síly z motoru na převodovku se používá odstředivá spojka, která se aktivuje při zvýšení otáček motoru.

Jednoosý malotraktor s vyklápěcím návěsem
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Jednoosý malotraktor s vyklápěcím návěsem

Výhodou jednoosých malotraktorů je obrovská univerzálnost, spousta příslušenství a snadná přestavba z jedné aplikace na druhou. V podstatě se motor s řídítky a spojkou upevní na jiné zařízení, zajistí se bezpečnostní spony a upevňovací klička, a tím je přestavba dokončena.

Vícefunkční nosič s mulčovačem
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Vícefunkční nosič s mulčovačem

Poměrně novým sortimentem jsou vícefunkční nosiče. Původně vznikly jako bubnové sekačky, které mají ale sekací ústrojí demontovatelné, a to za pomocí nářadí. Toto ústrojí je možno zaměnit za mulčovač, shrnovací radlici, jednoduchý uklízecí kartáč nebo skulovač sena. Jejich hlavní výhodou je nízká váha a dobrá pořizovací cena. Jejich větší sourozenci už mají ještě výkonnější motory, nabídnou dokonce i hydropojezd nebo velkou přídavnou nádrž paliva. Příslušenství v podobě sekačky, mulčovače, kartáče, radlice nebo dalších adaptérů je poháněno řemenem a taktéž se mění pomocí nářadí. Šikovná je možnost využití vozíku jako k jednoosým malotraktorům nebo bržděné sedačky, která se hodí pro práci na větších rovných plochách.

Zdroj informací: idnes.cz, ceskestavby.cz

Publikováno: 19. 5. 2023, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Profil autora: Jaromír Malich