reklama

Dvousložkový tmel dokáže zázraky

Tmel se při opravě dřeva používá běžně. Problém může nastat, pokud potřebujete opravit opravdu hluboký zářez ve dřevě nebo třeba otvor po vypadlém suku. Anebo když potřebujete tmelený povrch dál opracovávat například frézkou. Pro tyto případy určitě použijte dvousložkový tmel. Splňuje totiž i ty nejpřísnější truhlářské požadavky. Jeho nevýhodou může být jen o něco vyšší cena. Svými vlastnostmi ji ale určitě vyrovná.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Oprava dřeva pomocí dvousložkového tmelu je jednoduchá (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Co budete k opravě dřeva potřebovat:

  • dvousložkový tmel
  • špachtli nebo kousek dřeva
  • brusný papír

Dvousložkový tmel dokáže vyplnit i hluboké díry
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Dvousložkový tmel dokáže vyplnit i hluboké díry

Při opravě dřeva je potřeba tmelené místo nejprve dokonale očistit, zejména ho zbavit prachu. Takže tmelenou díru omeťte smetáčkem nebo ofoukněte stlačeným vzduchem. Tmelené dřevo musí být také proschlé – desky dovezené rovnou z pily netmelte, jak budou sesychat, tmel by z nich později vypadl.

Aby oprava dřeva pomocí tmelu fungovala, musí být tmel dobře promíchán
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Aby oprava dřeva pomocí tmelu fungovala, musí být tmel dobře promíchán

Teď si můžete připravit dvousložkový tmel. Skládá se ze dvou složek – tvrdila a plnidla. Poměr obou složek je uveden na obalu. Obvykle se tvrdidla dává mnohem méně než plnidla. Co je ale hlavně důležité, obě složky musíte dokonale promíchat tak, aby z nich vznikla homogenní hmota. Do tmelu už není třeba nic přidávat – například piliny, ze kterých se tmely dříve v domácích podmínkách vyráběly.

Místo špachtle můžete použít i kus dřívka
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Místo špachtle můžete použít i kus dřívka

Když máte tmel připravený, můžete ho nanést na tmelené místo. Ideálně se k tomu hodí špachtle, ale můžete použít například i kousek dřívka. Při tmelení a opravě dřeva se snažte do otvoru natlačit co nejvíce tmelu. Přebytečnou hmotu pak špachtlí nebo dřívkem jednoduše stáhněte.

Nakonec stačí tmelený povrch přebrousit. Tím je oprava dřeva hotová
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nakonec stačí tmelený povrch přebrousit. Tím je oprava dřeva hotová

Po vytmelení dřeva stačí tmelené místo přebrousit brusným papírem. Můžete to udělat ručně nebo použít například vibrační brusku. Pokud po přebroušení dřeva zjistíte, že povrch tmeleného místa není dokonalý, můžete na něj nanést další vrstvu tmelu a celý postup opakovat.

Dvousložkové tmely pro opravu dřeva mají výhodu nejen v tom, že se dají po vytvrdnutí dále opracovávat (třeba frézovat), ale že jsou často určené i do exteriéru. Tmelit tak můžete například plotovky, různé venkovní květináče a podobně. Tmel se dá přetřít jakoukoli barvou nebo lazurou. U lazur pozor na to, že tmelené místo může být i po jejím zaschnutí vidět. Naštěstí se dají koupit dvousložkové tmely, které mají odstín nejčastěji používaných dřevin – například smrku nebo borovice.  

Tip:

Pokud opravujete ve dřevě zvlášť velké díry, tmel po jeho nanesení nezarovnávejte špachtlí přímo s povrchem tmeleného místa. V dobré víře, že si ušetříte pozdější broušení, si totiž zděláte na jiný problém – tmel se při vytvrzování může trochu propadnout, a vznikne tak důlek, který budete muset znovu přetmelit.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 16. 5. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč