reklama

Děsí vás okamžik, kdy přijde manželka s nápadem malování zdi? Nemusí. Poradíme vám, jak si práci usnadnit.

Pro někoho z nás je malování zdi záminka, jak změnit barvu interiéru, pro jiného pouze nutnost, jak obnovit zašlou slávu špinavých a oprýskaných zdí. Každého z nás žene za touto činností jiný důvod, a relativní je i časový interval, kdy se do vymalování místnosti pouštíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdo malování zdi miluje, jiný nenávidí. Zvolíme štětku nebo váleček? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč se opět pustit do malování zdi?

Bílý či barevný nátěr na zdech nevydrží věčně. Malování zdí není příliš oblíbenou činností. Ať už se jedná o designovou změnu, nebo je již oprava na místě, čas od času musíme ustoupit a připravit se na práci, která nespočívá pouze v malování. Asi nejvíce času zabere příprava.

Abychom se neztratili v nepřeberném množství malířského náčiní, je dobré se s nastávající činností nejprve řádně seznámit. Čím vlastně provedeme nátěr stěny? Na výběr máme mezi malířskou štětkou, válečkem nebo stříkací pistolí.

Pokud se pouštíme do malování na úplný podklad, je vždy lepší použít štětku. Právě tyto podklady bývají velice často hrubé a disponují různou savostí. Vyzkoušet si to můžeme již u samotné penetrace. Daleko větší množství je potřeba do nové omítky či stěrky, protože se do ní penetrace vsakuje v opravdu velkém množství. Pokud penetrujeme plochy se starým nátěrem, vsakuje se penetrace do stěny podstatně méně. 

Pokud se pouštíme do malování na úplný podklad, je vždy lepší použít štětku či štětec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud se pouštíme do malování na úplný podklad, je vždy lepší použít štětku či štětec

Při výběru vhodné štětky začínáme u materiálu vláken. Ty mohou být přírodní nebo umělé. Umělá používáme pro natírání nově omítnutých stěn. Oproti tomu štětky s přírodními štětinami disponují vyšší nasákavostí, tudíž pojmou větší množství nátěrové hmoty a není potřeba časté namáčení štětky do barvy. Jsou vhodné pro penetraci nebo precizní malbu.

Štětiny mohou mít stejnou délku po celé ploše štětce, nebo se délka jednotlivých štětin může různit. Pokud má štětec  všechny štětiny stejně dlouhé, docílíme jimi stejnoměrného nátěru. Pro klasické běžné nátěry nám však plně postačí štětec s různě dlouhými štětinami. Při nákupu nové štětky i štětců  musíme štětiny vždy pečlivě zkontrolovat. Zmáčkneme je jak u rukojeti, tak i u pracovní části. Jejich síla by měla být v obou místech shodná. Následně štětku promneme. Ve chvíli, kdy po tomto úkonu pouští větší množství štětin, nejsou správně přilepeny, při práci se budou následně uvolňovat a zůstávat na natíraném povrchu.

Dalším kritériem je tvar štětce. Koupit si můžeme štětce ploché, jež jsou u nás asi nejpoužívanějším malířským náčiním, a štětce oválné, které používáme spíše pro lakování rovných ploch. Širší štětce použijeme na penetraci nebo řídký nátěr. Hodně husté barvy budeme naopak natírat štětcem užším.

Malování zdi válečkem

Pro malování zdi o velké ploše je vhodnější použít váleček. Ten by měl být nejen větší, ale i s delším vlasem, neboť právě takový váleček pojme větší množství barvy a na jedno natření uděláme větší kus práce. Válečky tedy volíme podle povrchu, který budeme natírat, i podle zvoleného nátěru. Čím hladší povrch, tím jemnější váleček použijeme.

Nejkvalitnější jsou válečky s polyamidovými vlákny. Mohou být v délce do 6 mm a používají se na dvousložkové, antikorozní, olejové, ale i latexové barvy. Polyamidová vlákna však mohou být i v délce 6-12 mm. Tyto válečky použijeme na akrylátové barvy či mořidla.

V těsném závěsu v závislosti na kvalitě jsou polyakrylové válečky, které jsou velice vhodné pro opravdu husté, vodou ředitelné i syntetické barvy. Dále můžeme použít váleček polyesterový či mohérový. Použijeme je na vodou ředitelné barvy, stejně jako válečky z přírodní jehněčí kůže a válečky s polyuretanovým povrchem. Nejméně kvalitní jsou molitanové válečky. Jsou vhodné na vodou ředitelné, ale i syntetické barvy. Většinou však jsou pouze na jedno použití, což platí zejména u těch nejlevnějších verzí válečků.

I válečky mají různé tvary. Nejen velikost tedy závisí na natíraném povrchu, ale rozhodující je také tvar. Například válečky určené pro natírání trubek jsou zpravidla složené z 3 různých částí, které jsou nasazeny na zaoblené hřídeli. Válečky pro natírání radiátorů musí být malé a jsou uchyceny na dlouhé rukojeti.

Na trhu můžeme vidět i válečky opatřené zásobníkem na barvu. Zásobník bývá umístěn v rukojeti. Barvu natáhneme do zmíněného zásobníku a váleček si materiál při malování odebírá zcela sám. Nespornou výhodou těchto válečků je absence častého namáčení válečku a cákání barvy kolem sebe. Jeho nevýhodou je větší váha válečku. Při malování je potřeba vyvíjet rovnoměrný tlak na váleček. Musíme mít tedy s tímto válečkem určité zkušenosti.

Pro malování zdi o velké ploše je vhodnější použít váleček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro malování zdi o velké ploše je vhodnější použít váleček

Pokud nejsme milovníky ani štětců ani válečků, můžeme pro malování zdí použít stříkací pistoli. Díky ní dokážeme perfektně a naprosto kontrolovatelně nanášet barvu či lazury, které jsou vodou ředitelné. Tohoto pomocníka vybíráme dle objemu nádržky, maximálního průtoku a hlavně systému rozstřikování. Některé stříkací pistole mají variabilní trysky pro stříkání barvy ve vodorovné i svislé poloze. Výhoda stříkací pistole je v rychlém nanášení barvy. Její rozptyl je však mnohem větší než u štětky a válečku, proto musíme okolní nábytek a místa, která nesmí být potřísněna barvou, opravdu pečlivě zakrýt.

Použít můžeme i stříkací pistoli
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použít můžeme i stříkací pistoli

Kromě štětců, válečků či stříkacích pistolí budeme k malování zdi potřebovat i jiné pomocníky. Jedná se především o vhodné nádoby pro rozmíchání barvy, lepicí pásky, zakrývací plachty či teleskopickou tyč.

Po ukončení práce musíme váleček pečlivě umýt
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po ukončení práce musíme váleček pečlivě umýt

Po ukončení práce je také důležitý pečlivý úklid. Nemluvíme zde pouze o úklidu vymalované místnosti, ale i malířských pomůcek. Ať už je naše volba jakákoliv, musíme vždy štětec, váleček nebo i stříkací pistoli řádně umýt. Pokud bychom tento krok vynechali, stará barva by zaschla a pomůcka by byla určena rovnou k vyhození.

Zdroj informací: dumbarev.cz; kutil.cz; maliri-nateraci.cz; chytre-bydleni.cz

Publikováno: 4. 6. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová