reklama

Příprava zahrady na novou sezónu

Dny se prodlužují, počasí je stále teplejší, slunce hřeje. Je na čase se vrhnout na zahradu a začít s péčí o stromy, keře, květiny a další užitkové rostliny. Budeme sázet i přesazovat, množit a vysévat a těšit se z toho, co nám práce na zahradě na jaře již brzy přinese.

Příprava zahrady na novou sezónu

Stromy

Péče o stromy v zahradě na jaře je velmi důležitá. Po zimě uděláme průklest ovocných stromů, provádí se takzvaný udržovací řez, který podpoří bujení a kvalitu květů a plodů. Je třeba také odstranit staré větve a větve, které začaly růst směrem do koruny stromů.

Ačkoli se to nezdá, i vzrostlé stromy je třeba zbavovat plevele a výmladků, které rostou u paty stromů. Oboje může být hostiteli různých škůdců a chorob, proto je třeba se jich zbavit a udržovat tak stromy zdravé. Rovněž tráva pod stromy může být zdrojem škůdců.

Dalším krokem v boji proti škůdcům v zahradě na jaře je postřik insekticidními přípravky, které stromy zbaví škůdců, kteří na nich přezimovali.

Zahrada na jaře je také nejlepším místem pro vysazování nových ovocných stromků. Důležité je před výsadbou nových sazenic, pokud jsou prostokořenné, zkrátit pořádně kořeny a větve, tím se podpoří další růst. Koncem měsíce března potom můžeme začít vysazovat okrasné listnaté stromy, ořešáky a vinnou révu. V dalším jarním měsíci, dubnu, přichází na řadu sadba stálezelených dřevin, bříz a jehličnanů.

I stromy je vhodné přihnojit, použít lze k tomuto účelu kompost nebo hnůj, který se ovšem dává pod koruny stromů, ne přímo kolem kmene stromu. Půdě nejen dodá živiny, ale také zabrání odpařování vody.

Stromy i keře v zahradě je třeba na jaře prostříhat, aby se podpořil růst a plození
Stromy i keře v zahradě je třeba na jaře prostříhat, aby se podpořil růst a plození

Keře

Keře v zahradě je ve většině případů nutné na jaře také prořezat. U okrasných keřů musíme rozlišovat druhovou odlišnost, obecně se dá říci, že pomalu rostoucí keře řežeme málo či vůbec, ty rychle rostoucí můžeme řezat až u povrchu půdy. Některé keře zase vyžadují pouze částečný řez, kdy se odstraní staré výhony z roku předminulého a výhony z roku minulého se ponechají.

U ovocných dřevin rovněž záleží na druhu, například maliník, ostružiník, angrešt a rybíz je vhodné prořezat, ale třeba u muchovníků pouze odstraníme poškozené či odumřelé větve. Obecně je vhodné všechny keře upravit tak, aby koruna nebyla příliš hustá.

V tomto období můžeme jako u stromů přistoupit k výsadbě nových rostlin a přihnojení.

Bylinky

Záhonky s bylinkami v zahradě je třeba na jaře vyčistit, odstranit odumřelé rostliny, stejně tak nemocné části. Půdu můžeme prokypřit a promíchat s pískem, bylinkám to udělá dobře. Víceleté bylinky, které přezimovaly, je třeba také sestříhat. Do záhonků už můžeme vrátit ty rostliny, které strávily zimu doma v květináčích.

Některé bylinky přezimovaly v květináči v domě, na jaře je čas je na zahradu zase vrátit
Některé bylinky přezimovaly v květináči v domě, na jaře je čas je na zahradu zase vrátit

Zahrada na jaře je také o péči, kterou je potřeba věnovat trávníku. Odstraníme z něj listí, které zůstalo od posledního úklidu, poté můžeme použít vertikutátor. Ten odstraní mech, plevel, prořeže mladou trávu a ta tak bude růst více hustá. Pomocí nožů se zemina rozruší a bude se tak do ní dostávat vzduch, živiny i vláha. Následně na místa, která to potřebují, trávu dosejeme vhodným travním osivem a pohnojíme. Osivo je dobré zvolit podle toho, jak moc trávník budeme zatěžovat.

První sekání trávy na zahradě na jaře by mělo přijít, když má tráva výšku alespoň pět centimetrů a sekání poté provádět pravidelně, aby nedocházelo k přerůstání a tím žloutnutí trávy.

Po prvním sekání zahrady na jaře na místa, kde je tráva řidší či chybí, zasejeme vhodné osivo
Po prvním sekání zahrady na jaře na místa, kde je tráva řidší či chybí, zasejeme vhodné osivo

Okrasné rostliny

Rostliny v okrasné části zahrady potřebují naši péči, aby zahrada na jaře pěkně prokoukla a mohla začít zelenat a kvést. Je třeba vytrhat plevel, prokypřit půdu a také odstranit suché či poškozené části rostlin, případně ty napadené škůdci a chorobami.

Sázet v této době je vhodné cibuloviny, rovněž už můžeme ven přesadit trvalky z květináčů. Také je čas veškeré okrasné rostlinky přihnojit.

Rozkvetlé narcisy rozzáří každou jarní zahradu
Rozkvetlé narcisy rozzáří každou jarní zahradu

Užitkové rostliny

I záhonky na zeleninu je třeba připravit na novou sezónu. Půdu je třeba prokypřit, odplevelit a už do ní je možné sázet jarní cibuli, česnek, špenát a mrkev s petrželí. Pokud máme k dispozici skleník, budeme v něm v březnu sázet salát, kedlubny a ředkvičky. V teplejším prostředí už můžeme začít pěstovat také cukety, rajčata a okurky, které později vysadíme do záhonu.

Není nad doma vypěstovanou zeleninu
Není nad doma vypěstovanou zeleninu

Každému je po tomto skromném výčtu činností jasné, že práce na zahradě na jaře je náročná a je třeba udělat mnoho věcí. Ulehčí nám to dobrá příprava na podzim, volba vhodných nástrojů, ale také sama příroda, která nás svými rašícími zelenými lístky i slunečními paprsky láká ven.

Publikováno: 3. 4. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce