reklama

Typy rodinných domů

Jaké jsou typy rodinných domů a co přesně znamenají jejich názvy? Není to v podstatě jedno a totéž? Co je to bungalov a jak si představujeme moderní dům? Náš přehled nabízí ty nejčastější typy rodinných domů se svými přednostmi i nedostatky.

Jaké jsou typy rodinných domů a co přesně znamenají jejich názvy? Náš přehled nabízí ty nejčastější typy rodinných domů se svými přednostmi i nedostatky.
Typy rodinných domů

Rodinné domy, jak název napovídá, jsou obytná stavení, určená pro více osob. Domy se staví odnepaměti, jejich výstavba se neustále zdokonaluje a vývoj jde kupředu. Od jednoduchých obydlí o jedné místnosti až po dnešní podlažní, podsklepené, s možností bydlení i většího množství osob. Rodinný dům může být určen pouze pro jednu rodinu nebo rozdělen na byty, které jsou samostatně obyvatelné. Většinou jsou rodinné domy ve vlastnictví uživatele, ale je možné dům pronajmout.

Stará selská stavení mají své osobité kouzlo
Stará selská stavení mají své osobité kouzlo

Rodinné domy mohou být z hlediska urbanistického samostatně stojící, dále pak dvojdomy, řadové domy, atriové nebo terasové. Z hlediska oblasti jsou to pak domy městské, příměstské nebo venkovská stavení. Další rozdělení je podle funkčnosti na polyfunkční (bydlení + kanceláře nebo objekty pro hospodářská zvířata) a rezidenční (slouží pouze k bydlení).

Co je to bungalov?

Pokud mluvíme o bungalovu, máme na mysli stavbu se čtvercovým půdorysem, zpravidla jednopodlažní, se vstupní terasou. Jsou to lehké stavby z nenáročných materiálů - především dřeva. Nejčastěji se nalézají v příměstských oblastech, kde se v současnosti díky developerským projektům tvoří tzv. satelitní městečka. Tyto domy jsou úsporné, energeticky nenákladné, jejich obytná část je soustřeďována do centrálního prvku domu. Jsou snadno realizovatelné, moderní jsou i bungalovy stavěné z prefabrikovaných dílů.

Bungalov nemusí být jen domek na pláži pokrytý palmovými listy
Bungalov nemusí být jen domek na pláži pokrytý palmovými listy

Atriový a terasový dům

Co je to atriové bydlení? Jde o zvláštní typ jednopodlažní stavby, která je uzavřená okolo centrálního dvorku a tam také směřují okna takové budovy. Nabízí tak jedinečné soukromí. Součástí uzavřeného dvorku bývá často i zapuštěný bazén, který je využitelný pro všechny obyvatele domu. Terasové domy zase využívají svažitý terén, který by byl jinak při klasické zástavbě narušen a stavba by se díky terénním úpravám značně prodražila. Terasové domy díky své unikátní konstrukci nabízejí jednotlivým bytům buď široké balkonové terasy nebo střešní zahrady.

Vícepodlažní domy, řadové a bytové domy

Vícepodlažní domy jsou stavěny především za účelem soustředěného bydlení několika rodin společně, z nichž každá obývá samostatný byt v domě. Patří sem panelové domy, klasické zděné domy z minulých let i novodobé dřevostavby. Výhodou je, pokud takový dům obývá vícečetná společnost, která se podílí na ekonomické stránce bydlení stejným dílem. Mohou zde ale vznikat i nájemní byty, kdy dům má svého vlastníka a obyvatelé mu platí nájemné a poplatky s bydlením spojené. K domu často náleží společná zahrada a užitné prostory.

Řadové domky - jsou to víceméně podobné stavby jako domy vícepodlažní, jen s tím rozdílem, že nejsou stavěny nad sebou, ale vedle sebe. Mohou to být i dvojdomky. Většinou jsou stavěny stejnou technologií a odlišují se barevnou fasádou nebo individuálními doplňky okolo domu. Jsou typizované, což znamená, že všechny obytné prvky jsou stejné ve všech domech. Každý domek má svou zahrádku nebo užitné prostory.

Jak asi obyvatelé těchto řadových domů trefí ke svému vchodu?
Jak asi obyvatelé těchto řadových domů trefí ke svému vchodu?

Pasivní a nízkoenergetické domy

Pasivní dům musí splňovat přísná kritéria energetických úspor. Nejedná se o styl výstavby, takže pasivní dům může být stejně dobře zděný jako dřevěný. Pasivní domy počítají především s velkou úsporou elektrické energie, kterou v takovém bydlení zajišťují solární panely. Aby mohl být dům prohlášen za pasivní, musí splňovat tato kritéria:

  • roční spotřeba tepla na vytápění musí být menší než 15k Wh/m² obytné plochy domu
  • roční využití všech energií musí být menší než 120 kWh/m²

Velký důraz je kladen na tepelnou ochranu domu a doporučuje se využít jak průmyslovou tak přírodní izolaci. Okna i dveře musí též splňovat normy a to samé platí i u tzv. neprůvzdušnosti nebo-li vzduchotěsnosti.

Oproti tomu nízkoenergetický dům je z hlediska vysokého nároku na plnění norem benevolentnější. Je to stavba, která má spotřebu energie na vytápění v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok, vyznačuje se kompaktním tvarem do čtverce nebo obdélníku, s prosklenými stěnami situovanými k jihu. Větrání využívá rekuperace vzduchu, náklady na vytápění jsou minimální díky nadstandardní tepelné izolaci. Nízkoenergetické domy využívají solární prvky a jsou ekologické.

Typický příklad pasivního domu ze dřeva v moderním stylu ve dne...
Typický příklad pasivního domu ze dřeva v moderním stylu ve dne...
... a osvětlený v noci
... a osvětlený v noci

Atypické domy

Nemusíme si pod tím představit hned palác jako Neuschwanstein, protože upřímně řečeno, všelijaké věžičky, výklenky, arkýře, balkony a jiné ozdoby nejsou zrovna stavebně jednoduché prvky a moderní bydlení se bez nich docela dobře obejde. Dnes se upřednostňují spíše domy jednoduché. Mezi takové typy domů můžeme zařadit třeba sruby, které si naopak získávají znovu řady svých příznivců a fanoušků, roubenky - především ty s minulostí, které se z víkendových chalup opět mění na celoročně obývaná venkovská stavení, okály - zapomenuté a nepříliš zdraví prospěšné montované dřevostavby s cemento-azbestovými deskami.

Dřevěná stavení jsou velmi hezká a milá na pohled
Dřevěná stavení jsou velmi hezká a milá na pohled
Atypický dům kdesi v Rusku
Atypický dům kdesi v Rusku

Z povšimnutí také stojí alternativní typy rodinných domů, i když v řadě z nás mohou zanechat rozpačitý dojem. Jedná se o tzv. krtkodomy, které jsou unikátní svou konstrukcí i způsobem stavění. Jsou to částečně do země zapuštěné stavby nízkoenergetického charakteru, které umožňují skutečně efektivní splynutí s přírodou, neboť jsou minimálně ze dvou stran zahrnuty zeminou a střecha je pokryta trávou nebo slouží jako stanoviště pro solární panely. Tyto domy se nepřehřívají ani nepodchlazují, mají minimální náklady na vytápění, bydlení v nich je šetrné k přírodě a jsou stavěné převážně z přírodních materiálů.

Hobití domy jsou opravdu efektním kouskem ve stavební architektuře
Hobití domy jsou opravdu efektním kouskem ve stavební architektuře

Naše planeta nabízí desítky a možná stovky typů rodinných domů, v nichž žijí lidé spokojeně. Někdy se tomu divíme a přesto domeček, který je slepovaný jako vlaštovčí hnízdo, může nabídnout útulné bydlení. Bydlet se totiž dá téměř ve všem, co má pevné stěny a střechu. Proto můžeme najít kouzelné hobití domky jako vystřižené z pohádky nebo vyřazené lodní kontejnery, přeměněné na zajímavé a nevšední stavby. A protože lidé dokáží bydlet v nížinách stejně jako na horách, jednou se možná bude stejně dobře bydlet i na dně oceánů.

Publikováno: 11.4.2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce