reklama

Stavba srubu není jen výsadou lovců kožešin

Stavby srubů a jiných dřevěných domů a domků jsou staré jako lidstvo samo. Sotva jsme vylezli z jeskyně, už jsme se stěhovali do dřevostaveb a přítrž tomu učinila až Marie Terezie, která nařídila stavět z nehořlavých materiálů. Dnes se ale zase k srubům vracíme, a to nejen pro rekreační účely, ale i k stálému bydlení.

V minulých stoletích stavěli sruby trapeři a trampové, dnes se k tomuto originálnímu způsobu bydlení vracejí ti, kteří chtějí splynout s přírodou.
Stavba srubu není jen výsadou lovců kožešin

Pod pojmem stavba srubu chápeme dřevěnou stavbu z vodorovně na sebe kladených klád, křížených v rozích tzv. roubením, což je překřížení trámů pomocí vydlabané drážky. V dřívějších dobách se vyskytovaly především v oblastech, které byly silně zalesněné (Severní Amerika, oblasti Skandinávie, Rusko) a kde převažovaly jehličnaté stromy. Trendy současnosti velí navracet se zpět ke kořenům a platím to i v bydlení. Roubené domy a sruby jsou opět v módě a získávají si stále více příznivců. Sruby jsou celodřevěné, na jejich stavbu se používá převážně dřevo jehličnanů, zejména smrkové a modřínové.

Takový správný zálesácký srub schovaný před zraky civilizace
Takový správný zálesácký srub schovaný před zraky civilizace

Co stavbě srubu předchází?

Začínáme tím, že máme nápad. Pokud je realizovatelný, nakreslíme si nebo si necháme nakreslit projekt. Potom vyřídíme stavební povolení nebo ohlášení a hurá do lesa na dřevo. Tedy - ne do lesa, to by nás hajný hnal a ještě by nám vzal sekeru - nebo pilu. Na stavbu srubu nemůžeme použít ledajaké dřevo. Musíme mít rovné klády nebo kulatinu nejlépe z dřeva jehličnanů a pozor, toto dřevo by nemělo být vyschlé. Klády také musí být zbavené kůry a ideálně naimpregnované. Kupodivu na takovou stavbu není nutné žádné speciální nářadí - vystačíme si s loupací lopatkou na kůru nebo škrabkou, motorovou pilou a sekerou.

Stavba srubu

Existují dva způsoby, jak srub postavit. Stavba norskou technologií nebo kanadskou. Stavba norskou technologií se vyznačuje tím, že se klády opracovávají prizmem - povrch u vnějších i vnitřních stěn se zarovnává. Charakteristický je norský spoj, kdy se do sebe spoje zaklíní. Dochází k lepšímu "sednutí" dřeva. Kanadská technologie vychází z původních hrubých staveb, kdy se kulatina pouze zbaví kůry a zakliňuje se do sebe bez dalšího opracovávání.

I tato stavba je srub. Zde ukázka moderní výstavby
I tato stavba je srub. Zde ukázka moderní výstavby

Základem srubu jsou základy, tak jako u jiných typů domů. Na základní desku se položí hydroizolace a základní dřevěná konstrukce, na kterou se budou ukotvovat jednotlivé klády do čtverce tak, že se budou v rozích překrývat do kříže. V těchto místech se dlabou kolíbky, aby do sebe jednotlivé klády těsně zapadly. Samozřejmě, že nedokážeme obstarat stejně silné klády a proto dbáme na tzv. tvarovou sbíhavost - sudé a liché klády usazujeme v opačném směru. Tímto způsobem stavíme stěny srubu do potřebné výšky. Střecha se dá osadit např. tradičním šindelem a nebo také zazelenit tím, že jí osázíme rostlinami. Střecha by měla mít dostatečný přesah. Ten bude velmi důležitý při ochraně dřevostavby před vlhkem. Instalační rozvody se vedou podlahou nebo stropem, pokud potřebujeme vést do patra potrubí, vedeme ho v rozích srubu a zakrýváme dřevěnou předstěnou.

Správný srub by měl být pouze ze dřeva, bez hřebíků a šroubů, sestavený pouze dřevěnými spoji
Správný srub by měl být pouze ze dřeva, bez hřebíků a šroubů, sestavený pouze dřevěnými spoji

Až se dům seschne...

Než začneme dům používat k bydlení, měli bychom mu umožnit seschnutí. Sesychání dřeva sníží celou stavbu zhruba o 8 cm. Nejlepší je nechat stavbu přes zimu vymrznout. Pokud budeme spěchat a nastěhujeme se do domu před zimou, může se lehce stát, že zvenku vymrzající dřevo bude zevnitř ohříváno při topení a dojde k masivnímu popraskání stěn a zkroucení dřeva. Celá stavba se tak může zhroutit opravdu jako domeček z karet. Stejně tak nesmíme podcenit impregnaci. Tak jak jsme si říkali na začátku, všechno dřevo na stavbu srubu by mělo být naimpregnováno před zahájením stavby. Po jejím dokončení je ale nutné celou dřevostavbu natřít ochranným nátěrem, ať už bezbarvým nebo vhodnou barvou na dřevo.

Toto je srub postavený kanadskou technologií
Toto je srub postavený kanadskou technologií

Pár slov závěrem

Stavba srubu z hlediska dnešních moderních technologií se značně liší od jednoduchých staveb, ve kterých žili naši předkové. Můžeme je samozřejmě následovat a takový obyčejný jednoduchý sroubek si postavit sami. Máme-li představu o srubu do patra se všemi náležitostmi pro pohodlné bydlení, měli bychom spíš oslovit firmu, která se stavbami srubů zabývá. Přeci jen to chce v takovém případě mít znalosti o práci se dřevem. Firma na sebe také bere všechny rizika. Vzhledem k poměrně velkému množství odpadu, který v souvislosti se stavbou vzniká, firmy dodávají srubové polotovary již oloupané z kůry, naimpregnované, částečně sestavené i se základní deskou z kulatiny. Dobrá firma také zajistí jeřáb, úklid a odvoz případného odpadu. V ceně by měla být i izolace, rozvody, vyřezání oken a dveří, zaklopení stropů a pokládka střechy. Samozřejmostí je záruka na celou stavbu a solidní firmy nabízejí i servis a odborné poradenství.

Ať už oslovíte firmu nebo se pokusíte stavbu srubu realizovat sami, výsledkem by měla být dřevostavba, která vám umožní žít spokojený život obklopeni čistým voňavým dřevem a to na vás bude dýchat pohodou, lesem a čistotou.

Publikováno: 30.4.2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce